romea - logo
24. srpna 2019 (sobota)
svátek má Bartoloměj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Neonacistický gang vraždil imigranty, antifašisty i soudce. Byl napojen na Kreml

Moskva, 27.11.2014 12:00, (ROMEA)
Ruští neonacisté z organizace BORN mají na svědomí několik vražd
Ruští neonacisté z organizace BORN mají na svědomí několik vražd

U Moskevského oblastního soudu se v těchto dnech koná ostře sledovaný proces v kauze BORN – Bojové organizace ruských nacionalistů, jejíž členové mají na svědomí vraždy několika přistěhovalců z Kavkazu a zemí střední Asie, antifašistů, advokátů a soudců. Proces se koná ve vypjaté atmosféře, kdy na jedné straně sílí projevy rasistických násilných trestných činů, a na straně druhé kriminální činnost některých imigrantů. Kreml nervózně sleduje výpovědi obžalovaných, kteří tvrdí, že od ruských činitelů z nejbližšího okruhu prezidenta Vladimira Putina získávali peníze a ideologické posvěcení svých kriminálních plánů.

Členové nacistického gangu zavraždili federálního soudce Eduarda Čuvašova, antifašistické aktivisty Ivana Chutorského a Ilju Džaparidze, člena organizace kavkazských radikálních nacionalistů Černí jestřábi Rasula Chlalilova, mistra světa v thajském boxu Muslima Abdulajeva, taxikáře Soso Chačikjana a dělníka Salachedina Azizova.

Kšefty z Kremlu

Členové BORNu Maxim Baklagin, Michail Volkov, Vjačeslav Isajev a Nikita Tichonov se k vraždám přiznali již dříve. 19. listopadu se nicméně konalo jedno z klíčových slyšení soudu, během kterého se jeden z šéfů neonacistů - Nikita Tichonov - přiznal k vraždám známého advokáta Stanislava Merkeloova a novinářky Anastazii Baburové, které zastřelil za bílého dne na jedné z rušných ulic v centru ruské metropole. Tichonov se zároveň přiznal, že byl hlavním ideologem neonacistické bojůvky. Jeho žena, která se na vraždách podílela, přinesla šokující svědectví o spojení gangu s Vladislavem Surkovem, jedním z nejbližších spolupracovníku ruského prezidenta Vladimira Putina.

„Jsem jedním z organizátorů a zakladatelů BORNu,“ vypověděl obžalovaný Nikita Tichonov. „Naše organizace byla založena v roce 2007, když jsem se setkal se svým kamarádem Iljou Gorjačevem. V té době po mě bylo vyhlášeno pátrání a skrýval jsem se.“

Tichonov, absolvent historie na Moskevské státní univerzitě, který pracoval v reklamní a PR agentuře jako copywriter, byl hledán kvůli podezření z vraždy antifašisty Alexandra Rjuchina. Skupina neonacistů ubodala Rjuchina nedaleko od stanice metra Domodědovská.

Ilja Gorjačev měl pověst muže, který má dobré kontakty v administrativě prezidenta a účastní se v Kremlu pravidelných konzultací na téma nacionalistických hnutí. Skrýval se v Srbsku, kde byl zatčen a vydán do Ruska.

„Gorjačev mi řekl, že má dobré známé v Kremlu, a nabídl mi, že by pro mě měl nějaké kšefty. Mělo jít o nájemné vraždy, které jsou v zájmu těch vysoce postavených lidí. Obrátil se na mě, protože věděl, že mám široký kruh známých mezi fotbalovými chuligány a neonacisty, připravenými vraždit ve jménu vyšší ideje,“ uvedl před soudem Gorjačev. Nejdříve byla podle něj řeč o vraždách členů opoziční národně-bolševické strany a členy Spojené občanské forny v čele s Garri Kasparovem, kteří byli trnem v oku Kremlu. Tichonov podle jeho slov ale odmítl, protože opoziční aktivisty a politiky za nepřítele nepovažoval.

„Poprava“ antifašisty

„Řekl jsem Tichonovovi, že ruští antifašisté, anarchisté a další levicoví radikálové dostali peníze od svých evropských partnerských organizací na založení „politické strany nového typu“. Koordinátorem při transakcích měl být Stanislav Merkelov, antifašista, který se živil jako advokát. Zmíněná politická strana měla odmítat stalinismus a nacionalismus a v programu si určila základní cíl: bojovat za amnestii a nelegálních migrantů z Kavkazu a ze střední Asie, kterým měla poskytovat právní ochranu a pomáhat dalším se získáváním víz a povolení k pobytu v Rusku. Kromě toho měla bojovat proti projevům neonacismu, pravoslavného fundamentalismu a homofobie. Nová strana měla údajně pořádat koncerty punkových a hardrockových kapel, kde plánovala uskutečnit nábor nových členů.

„Jestli se Markelovovi něco stane, budou nám v administrativě prezidenta zavázáni a odvděčí se nám,“ tlumočil soudu Tichonovova slova Gorčajev. O několik měsíců později se Tichonov objevil se seznamem osob, určených k likvidaci s jejich fotografiemi a adresami.

Počátkem října 2008 přijeli Tichonov s Volkovem k domu jednoho z vytipovaných mužů, antifašisty Fedora Filatova v 10 hodin hodin ráno a čekali na něj před domem. Tichonov měl nůž, Volkov boxer. Oba byli maskovaní a měli na hlavách paruky ve stylu kapely The Beatles. Filatov vyšel ze dveří s motocyklistickou helmou v ruce. Tichonov se na něj vrhl a několikrát jej udeřil do hlavy boxerem. Volkov jej pak ubodal nožem. Nechali ho ležet na chodníku a utekli. Volkov odjel do práce a Tichonov domů. Další den se z internetu dozvěděli, že Filatov skutečně zemřel.

Tichonov před soudem výpověď potvrdil. Dodal, že se brzy potom znovu setkal s Gorjačevem, který ho pochválil za vykonanou vraždu, ale zároveň mu oznámil, že je třeba vytvořit větší mediální ohlas.

„Dal mi za úkol vymyslet název skupiny a zorganizovat rozesílání zpráv do médií s vysvětlením neonacistických ideových postojů skupiny a varováním pro antifašisty,“ prohlásil před soudem Tichonov a pokračoval: „Gorjačov mi dal seznam mailových adres a naučil mě posílat zprávy z telefonu tak, aby policie nemohla zjistit, odkud byly odeslány.“

Msta za mrtvou školačku

Za několik dní Tichonov poprvé rozeslal prohlášení jménem bojové organizace ruských nacionalistů. Bylo bezprostřední reakcí na znásilnění a zavraždění patnáctileté ruské školačky Anny Běšnové občanem Uzbekistánu, který pracoval v Moskvě jako gastarbeiter (byl odsouzen k 23 letům vězení). Tichonov s Koršunovem chtěli nejdříve pomstít tento hrůzný čin vraždou některého z příbuzných nebo přátel uzbeckého vraha. Nakonec je však nevypátrali, a tak zabili náhodně vybraného gastarbeitera „středoasijského zevnějšku“, dělníka Salachedina Azizova.

V roce 2009 se ke skupině přidal ještě neonacista Maxim Baklagin. Bylo to krátce poté, kdy Tichonov zavraždil advokáta Merkelova a novinářku Baburovou. Tato skandální dvojnásobná vražda vyvolala takový ohlas a paniku, že Gorjačev údajně Tichonovovi řekl: „Lidé nahoře už si nepřejí, abychom zabíjeli antifašisty, protože by to mohlo být kontraproduktivní a vyvolat v zemi chaos.“

Jenomže členové BORNu přišli svému novému poslání na chuť a nemínili se na nikoho ohlížet. Další obětí byl antifašista Ilja Džaparidze. Tichonov na něj zblízka vystřelil z tazeru a Baklagin jej ubodal nožem.

Následující akcí BORNu byla msta agresivnímu násilnickému gangu kavkazských nacionalistů s názvem Černí jestřábi, kteří podnikali útoky na skupinky ruských radikálních nacionalistů z řad fotbalových rowdies. Jednoho z jejich členů – Rasula Chalilova – zastřelil Volkov. Tichonov obeslal všechna hlavní ruská média zprávou, ve které se přihlásil k odpovědnosti BORN a vyhlašoval válku „každému, kdo není slovan“. Poslední oběti neonacistů z BORNu před tím, než byla skupina koncem roku 2009 vypátrána a zatčena, byl antifašistický aktivista Ivan Chutorský.

Viníci z Kremlu beztrestní

O den později před soudem vypovídala žena neonacisty Tichonova, Jevgenija Chasis, která byla odsouzena za spoluúčast a napomáhání ke vraždě Merkelova a Baburové na 18 let žaláře. Upřesnila před soudem například informace o provázanosti BORNu s administrací prezidenta Putina. „Vysoce postaveným mužem, který přivedl neonacisty na myšlenku založení kriminálního gangu, bojujícího proti imigrantům a antifašistům“, měl podle ní být Leonid Simunin, funkcionář prokremelského mládežnického hnutí Místní. Ten měl být podřízen prvnímu náměstkovi šéfa kabinetu Vladislavu Surkovovi.

„Popisuji zde podrobně řetězec událostí, v němž byly vraždy pouze příčinnými důsledky rozhodnutí přijímaných osobami, které nikdy nebyly obviněny a nejspíš ani obviněny nebudou,“ prohlásila Chasis. O svém muži emocionálně vyprávěla jako o mladém naivním a romantickém skinheadovi, kterého zpočátku více než kriminální činy lákala politická činnost. Společně manželé založili v roce 2006 radikálně nacionalistický časopis Ruský obraz „jako platformu pro přilákání mladých, radikálních nacionalistů“. Potom jejich známý Gorjačev založil stejnojmenné hnutí. Ruský obraz se stal v kruzích radikální nacionalistické mládeže velice populárním a všimli si ho i v administrativě prezidenta.

„Byl to tehdy osobně Vladislav Surkov, který měl v Kremlu na starosti práci s občanskou společností. On společně s Leonidem Simuninem by také měli nést zodpovědnost za vraždy, k nimž dali podnět,“ řekla před soudem Chasis.

Surkov v současnosti působí v roli Putinova poradce, Simunin se před několika měsíci znenadání objevil v ukrajinském Doněcku, kde zastává roli poradce ministra energetiky samozvané Doněcké lidové republiky.

Soud dále pokračuje slyšením svědků, konečné rozhodnutí o výši trestu a klasifikace kriminální činnosti neonacistické skupiny BORN se očekává do konce roku.

Přečteno: 3655x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Extremismus, Rasismus, Kriminalita, Vražda, vraždy, Soud, Rusko, Vladimir PutinHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo