romea - logo
18. ledna 2022 (úterý)
svátek má Vladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Neonacistický Zlatý úsvit i přes skandály před volbami v Řecku posiluje

Atény, Řecko, 14.6.2012 12:55, (ROMEA)
Vůdce řeckých neonacistů Nikos Michaloliakos.

V neděli se v Řecku uskuteční nové volby, které následují po neúspěšných pokusech o sestavení vlády. Extremistická strana Zlatý úsvit, která se díky květnovému rozhodnutí voličů dostala do parlamentních lavic, má u Řeků opět vysoké šance uspět. Dokonce se jí zvyšuje přízeň voličů, a to i po incidentu, kdy jeden z členů strany napadl v přímém přenosu levicovou političku. Informuje o tom server Euroskop.

Podle deníku Telegraph se od zvolení Zlatého úsvitu do parlamentu zvýšila agresivita Řeků vůči imigrantům ve velkých městech. Právě boj s nelegálním přistěhovalectvím je hlavním bodem programu této neonacistické partaje. Přistěhovalci z Athén tvrdí, že násilí v ulicích se proti jejich komunitám stupňuje.

"Bitky tu jsou na denním pořádku. Mnoho takových incidentů ale imigranti nenahlašují, protože se bojí o své životy," řekl Telegraphu Reza Gholami z Asociace pro afghánské přistěhovalce. Navíc tvrdí, že policie je podjatá. Až 50 procent athénských policistů totiž v květnových volbách odevzdalo hlas právě Zlatému úsvitu.

Neonacistická strana po svém zvolení uspořádala několik protestů v ulicích hlavního města, upozorňuje na sebe ale především chováním svých členů. Nejnovější incident má na svém kontě mluvčí strany Ilias Kasidiaris, který v politické debatě v televizi nejdříve polil konkurentku z levicové SYRIZY vodou, komunistickou poslankyni pak zfackoval a utekl ze studia. Následně místo omluvy podal na obě ženy trestní oznámení kvůli provokaci.

Jeho kolega Ilias Panagiotaros zase tento týden pohrozil, že nechá odsunout děti imigrantů z nemocnic, kde zabírají místo malým Řekům. I přes kritiku, která se na stranu po takových událostech snáší, se podle posledních průzkumů preference Zlatému úsvitu zvedly, a to dokonce o dvě procenta.

Euroskop, fk
Přečteno: 1144x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Rasismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo