romea - logo
21. září 2020 (pondělí)
svátek má Matouš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Neonacistický Zlatý úsvit i přes skandály před volbami v Řecku posiluje

Atény, Řecko, 14.6.2012 12:55, (ROMEA)
Vůdce řeckých neonacistů Nikos Michaloliakos.

V neděli se v Řecku uskuteční nové volby, které následují po neúspěšných pokusech o sestavení vlády. Extremistická strana Zlatý úsvit, která se díky květnovému rozhodnutí voličů dostala do parlamentních lavic, má u Řeků opět vysoké šance uspět. Dokonce se jí zvyšuje přízeň voličů, a to i po incidentu, kdy jeden z členů strany napadl v přímém přenosu levicovou političku. Informuje o tom server Euroskop.

Podle deníku Telegraph se od zvolení Zlatého úsvitu do parlamentu zvýšila agresivita Řeků vůči imigrantům ve velkých městech. Právě boj s nelegálním přistěhovalectvím je hlavním bodem programu této neonacistické partaje. Přistěhovalci z Athén tvrdí, že násilí v ulicích se proti jejich komunitám stupňuje.

"Bitky tu jsou na denním pořádku. Mnoho takových incidentů ale imigranti nenahlašují, protože se bojí o své životy," řekl Telegraphu Reza Gholami z Asociace pro afghánské přistěhovalce. Navíc tvrdí, že policie je podjatá. Až 50 procent athénských policistů totiž v květnových volbách odevzdalo hlas právě Zlatému úsvitu.

Neonacistická strana po svém zvolení uspořádala několik protestů v ulicích hlavního města, upozorňuje na sebe ale především chováním svých členů. Nejnovější incident má na svém kontě mluvčí strany Ilias Kasidiaris, který v politické debatě v televizi nejdříve polil konkurentku z levicové SYRIZY vodou, komunistickou poslankyni pak zfackoval a utekl ze studia. Následně místo omluvy podal na obě ženy trestní oznámení kvůli provokaci.

Jeho kolega Ilias Panagiotaros zase tento týden pohrozil, že nechá odsunout děti imigrantů z nemocnic, kde zabírají místo malým Řekům. I přes kritiku, která se na stranu po takových událostech snáší, se podle posledních průzkumů preference Zlatému úsvitu zvedly, a to dokonce o dvě procenta.

Euroskop, fk
Přečteno: 1116x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Rasismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo