romea - logo
1. června 2020 (pondělí)
svátek má Laura
Loading
rozšířené vyhledávaní

Neonacistický Zlatý úsvit i přes skandály před volbami v Řecku posiluje

Atény, Řecko, 14.6.2012 12:55, (ROMEA)
Vůdce řeckých neonacistů Nikos Michaloliakos.

V neděli se v Řecku uskuteční nové volby, které následují po neúspěšných pokusech o sestavení vlády. Extremistická strana Zlatý úsvit, která se díky květnovému rozhodnutí voličů dostala do parlamentních lavic, má u Řeků opět vysoké šance uspět. Dokonce se jí zvyšuje přízeň voličů, a to i po incidentu, kdy jeden z členů strany napadl v přímém přenosu levicovou političku. Informuje o tom server Euroskop.

Podle deníku Telegraph se od zvolení Zlatého úsvitu do parlamentu zvýšila agresivita Řeků vůči imigrantům ve velkých městech. Právě boj s nelegálním přistěhovalectvím je hlavním bodem programu této neonacistické partaje. Přistěhovalci z Athén tvrdí, že násilí v ulicích se proti jejich komunitám stupňuje.

"Bitky tu jsou na denním pořádku. Mnoho takových incidentů ale imigranti nenahlašují, protože se bojí o své životy," řekl Telegraphu Reza Gholami z Asociace pro afghánské přistěhovalce. Navíc tvrdí, že policie je podjatá. Až 50 procent athénských policistů totiž v květnových volbách odevzdalo hlas právě Zlatému úsvitu.

Neonacistická strana po svém zvolení uspořádala několik protestů v ulicích hlavního města, upozorňuje na sebe ale především chováním svých členů. Nejnovější incident má na svém kontě mluvčí strany Ilias Kasidiaris, který v politické debatě v televizi nejdříve polil konkurentku z levicové SYRIZY vodou, komunistickou poslankyni pak zfackoval a utekl ze studia. Následně místo omluvy podal na obě ženy trestní oznámení kvůli provokaci.

Jeho kolega Ilias Panagiotaros zase tento týden pohrozil, že nechá odsunout děti imigrantů z nemocnic, kde zabírají místo malým Řekům. I přes kritiku, která se na stranu po takových událostech snáší, se podle posledních průzkumů preference Zlatému úsvitu zvedly, a to dokonce o dvě procenta.

Euroskop, fk
Přečteno: 1114x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Rasismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo