romea - logo
8. prosince 2021 (středa)
svátek má Květoslava

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nepřijatelné, neakceptovatelné, budeme požadovat vysvětlení a nápravu. Romští politici reagují na skandální rozsudek v kauze týrání romských dětí policisty

11.12.2020 19:14
Šikana romských dětí košickými policisty.  Foto: Print Screen z videa, které natočili sami policisté.
Šikana romských dětí košickými policisty. Foto: Print Screen z videa, které natočili sami policisté.

Nepřijatelné, všichni víme, kde je pravda, tohle si nenecháme líbit. Takové reakce zaznívají od romských politiků potom, co média informovala o skandálním rozhodnutí soudu v kauze mučení romských dětí policisty na Slovensku.

Krajský soud v Košicích na dnešním veřejném zasedání zamítl odvolání prokurátora krajské prokuratury proti osvobozujícímu rozsudku Okresního soudu Košice II z 4. prosince 2019 v případě týrání šesti romských chlapců z Luníku IX.

Europoslanec Peter Pollák má podobný názor. "Všichni jsme viděli, kde je pravda, nemůžeme před spravedlností zakrývat oči. Co nejdříve celou situaci podrobně analyzuji a obrátím se na mezinárodní instituce, protože ty naše aktuálně selhaly," uvedl Peter Pollák.

Jako nepřijatelné rozhodnutí označil výrok soudu poslanec slovenského parlamentu Peter Pollák mladší. "To video viděli snad všichni! Bylo nechutné a činy policistů na něm zřetelné a neodpustitelné! Neumím si vysvětlit verdikt, který přísluší tomuto nelidskému jednání policistů. Nepřijatelné, nevysvětlitelné... proto se budeme dožadovat odpovědí od Ministerstva spravedlnosti," uvedl Pollák na sociální síti.

Rozčarování a zklamání nad rozhodnutím soudu vyjádřila zplnomocněnkyně vlády SR pro romské komunity Andrea Bučková. "Z dnešního rozhodnutí soudu jsem velmi smutná. Věřím, že toto není ještě konec," uvedla Bučková.

K incidentu došlo v březnu roku 2009 na policejní stanici Košice - Jih. Několik policistů zadrželo šest romských chlapců ve věku 11-15 let a kvůli podezření, že loupežně přepadli seniorku, je předvedlo na policejní stanici OO PZ Košice - Jih. Tam je nutili svléknout se donaha. Nutili je, aby se navzájem fackovali a plnili další šikanózní příkazy, zasahující do jejich lidské důstojnosti. Měli jim také hrozit nabitou zbraní a použitím psů.

Část týrání si policisté nahrávali na mobilní telefon. Sestříhaná nahrávka byla následně zveřejněna na internetu.

Krajský soud dnes o případu rozhodoval potřetí. V letech 2016 a 2018 rozhodnutí okresního soudu na základě odvolání prokurátora zrušil, přičemž poukázal na závažné nedostatky při projednávání případu a konstatoval, že pro objasnění nejasností a neúplnost skutkových zjištění je třeba provést další důkazy.

Přečteno: 1375x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soud, Policie, Slovensko, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo