romea - logo
22. ledna 2021 (pátek)
svátek má Slavomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nepřijatelné, neakceptovatelné, budeme požadovat vysvětlení a nápravu. Romští politici reagují na skandální rozsudek v kauze týrání romských dětí policisty

11.12.2020 19:14
Šikana romských dětí košickými policisty.  Foto: Print Screen z videa, které natočili sami policisté.
Šikana romských dětí košickými policisty. Foto: Print Screen z videa, které natočili sami policisté.

Nepřijatelné, všichni víme, kde je pravda, tohle si nenecháme líbit. Takové reakce zaznívají od romských politiků potom, co média informovala o skandálním rozhodnutí soudu v kauze mučení romských dětí policisty na Slovensku.

Krajský soud v Košicích na dnešním veřejném zasedání zamítl odvolání prokurátora krajské prokuratury proti osvobozujícímu rozsudku Okresního soudu Košice II z 4. prosince 2019 v případě týrání šesti romských chlapců z Luníku IX.

Europoslanec Peter Pollák má podobný názor. "Všichni jsme viděli, kde je pravda, nemůžeme před spravedlností zakrývat oči. Co nejdříve celou situaci podrobně analyzuji a obrátím se na mezinárodní instituce, protože ty naše aktuálně selhaly," uvedl Peter Pollák.

Jako nepřijatelné rozhodnutí označil výrok soudu poslanec slovenského parlamentu Peter Pollák mladší. "To video viděli snad všichni! Bylo nechutné a činy policistů na něm zřetelné a neodpustitelné! Neumím si vysvětlit verdikt, který přísluší tomuto nelidskému jednání policistů. Nepřijatelné, nevysvětlitelné... proto se budeme dožadovat odpovědí od Ministerstva spravedlnosti," uvedl Pollák na sociální síti.

Rozčarování a zklamání nad rozhodnutím soudu vyjádřila zplnomocněnkyně vlády SR pro romské komunity Andrea Bučková. "Z dnešního rozhodnutí soudu jsem velmi smutná. Věřím, že toto není ještě konec," uvedla Bučková.

K incidentu došlo v březnu roku 2009 na policejní stanici Košice - Jih. Několik policistů zadrželo šest romských chlapců ve věku 11-15 let a kvůli podezření, že loupežně přepadli seniorku, je předvedlo na policejní stanici OO PZ Košice - Jih. Tam je nutili svléknout se donaha. Nutili je, aby se navzájem fackovali a plnili další šikanózní příkazy, zasahující do jejich lidské důstojnosti. Měli jim také hrozit nabitou zbraní a použitím psů.

Část týrání si policisté nahrávali na mobilní telefon. Sestříhaná nahrávka byla následně zveřejněna na internetu.

Krajský soud dnes o případu rozhodoval potřetí. V letech 2016 a 2018 rozhodnutí okresního soudu na základě odvolání prokurátora zrušil, přičemž poukázal na závažné nedostatky při projednávání případu a konstatoval, že pro objasnění nejasností a neúplnost skutkových zjištění je třeba provést další důkazy.

Přečteno: 1310x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soud, Policie, Slovensko, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo