romea - logo
21. května 2019 (úterý)
svátek má Monika
Loading
rozšířené vyhledávaní

"Neviditelní Romové" píší politikům: Buďte příkladem citlivé komunikace, jež nebude eskalovat etnické napětí

20.2.2019 17:39
Národní rada Slovenské republiky. Foto - web této instituce
Národní rada Slovenské republiky. Foto - web této instituce

Iniciativa "Neviditelné Romky a neviditelní Romové", o jejímž vzniku server Romea.cz informoval, se rozhodla napsat slovenským politikům. Autoři dopisu oceňují, že se o postavení Romů ve společnosti začalo diskutovat, avšak ohrazují se proti paušalizujícím výrokům a necitlivým výrazům, které mohou mít negativní důsledky. "Každé necitlivé prohlášení se dotýká množství konkrétních lidí, obírá je o důvěru ve stát, ale především o motivaci, ambice a naděje na spravedlivý přístup," píší autoři textu. Dopis přinášíme v plném znění.

Vážené poslankyně, vážení poslanci NR SR, zástupkyně a zástupci politických stran,

témata spojená s problémy Romů jsou často předmětem veřejných politických diskusí. Je to tak správně a oceňujeme Váš zájem řešit problémy všech členů naší společnosti. Zároveň Vás chceme upozornit na to, že v těchto diskusích ve vztahu k Romům často zaznívá málo citlivé a nepřiměřeně paušalizující vyjadřování. Použitý slovník může v mnoha situacích působit znevažujícně, podporovat negativní stereotypy a v konečném důsledku podněcovat etnickou nesnášenlivost. Nejen nenávistné slova, ale i neohleduplné označování (všech) Romů za nepřizpůsobivé, nemotivované k práci či nevážících si vzdělání vyřčená v politické diskusi, může mít negativní důsledky.

V těchto dnech vznikl list "Neviditelných Romek a neviditelných Romů," který připomíná potřebu ohleduplného přístupu v komunikaci, t. j. přístupu, který se vyhýbá označením znevažující celé skupiny lidí a dbá na úctu k jedinečnosti každé lidské bytosti tak, jak k tomu vyzývá i Ústava Slovenské republiky. List přikládáme v příloze.

Chceme upozornit na to, že každé necitlivé prohlášení se dotýká množství konkrétních lidí, obírá je o důvěru ve stát, ale především o motivaci, ambice a naděje na spravedlivý přístup.

Vážené poslankyně, vážení poslanci NR SR, zástupkyně a zástupci politických stran,

slovník mnohých političek a politiků je vůči Romům často bezohledný. Máme obavu, že témata spojená s Romy budou v nadcházejícím období "předvolebního boje" zneužívaná a vyjádření politiků vůči nim budou ještě tvrdší a přinesou následky, které nebude možné zvrátit.

Prosíme Vás, přidejte se a šiřte naši iniciativu mezi svými kolegy a kolegyněmi v NR SR, poukazujte na neohleduplné veřejné vyjadřování k Romům a staňte se ve svých veřejných vystoupeních příkladem citlivé komunikace, která nebude eskalovat etnické napětí, ale podpoří pocit sounáležitosti a příslušnosti k této zemi i ve více než 400 000-och Romek a Romů žijících na Slovensku.

Za iniciativu Neviditelné Romky a neviditelní Romové
Doc. Jurina Rusnáková, PhD., ředitelka Ústavu romologických studií Univerzity Konstantina Filozofa v Nitře
PhDr. Zuzana Kusá, CSc., samostatná vědecká pracovnice Sociologického ústavu Slovenské akademie věd
Zuzana Kumanová, PhD., statutární zástupkyně občanského sdružení In minorita 

Přečteno: 551x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Romové, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Kniha Amendar: Pohled do světa romských osobností (FOTO: Muzeum romské kultury)

Muzeum romské kultury získalo cenu za nejlepší muzejní publikaci roku 2018

17.5.2019 13:50
V pražském obecním domě se udělovaly ceny Gloria musealis, která ocenila nejlepší výkony českých muzeí v uplynulém roce. Cenu za nejlepší muzejní publikaci dostalo Muzeum romské kultury za publikaci Amendar: Pohled do světa romských osobností autorek Jany Horváthové a Alice Sigmund Herákové.
 celý článek

Protestní průvod Romů a Sintů v Miláně 16. května 2019 (FOTO: Printscreen ze záznamu sdružení Khetane)

V Miláně na Den romského odboje vyšlo do ulic téměř 1000 Romů a Sintů

17.5.2019 12:20
16. května vyšlo v italském Miláně do ulic téměř 1000 Romů, aby jasně vzkázali ministru vnitra Matteo Salvinimu, že jsou plnohodnotnými občany Itálie a žádají dodržování svých práv.
 celý článek

Jaroslav Parči (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Jaroslav Parči: Jsem Rom, jsem gay, jsem táta

17.5.2019 10:53
Říká otevřeně v každém rozhovoru Jaroslav Parči, který před lety prošel comingoutem, dnes žije s mužem, se kterým svůj vztah zpečetil registrovaným partnerstvím, a netají se ani tím, že s předchozího vztahu se ženou má už dnes dospělého potomka.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo