romea - logo
15. července 2019 (pondělí)
svátek má Jindřich
Loading
rozšířené vyhledávaní

"Neviditelní Romové" píší politikům: Buďte příkladem citlivé komunikace, jež nebude eskalovat etnické napětí

20.2.2019 17:39
Národní rada Slovenské republiky. Foto - web této instituce
Národní rada Slovenské republiky. Foto - web této instituce

Iniciativa "Neviditelné Romky a neviditelní Romové", o jejímž vzniku server Romea.cz informoval, se rozhodla napsat slovenským politikům. Autoři dopisu oceňují, že se o postavení Romů ve společnosti začalo diskutovat, avšak ohrazují se proti paušalizujícím výrokům a necitlivým výrazům, které mohou mít negativní důsledky. "Každé necitlivé prohlášení se dotýká množství konkrétních lidí, obírá je o důvěru ve stát, ale především o motivaci, ambice a naděje na spravedlivý přístup," píší autoři textu. Dopis přinášíme v plném znění.

Vážené poslankyně, vážení poslanci NR SR, zástupkyně a zástupci politických stran,

témata spojená s problémy Romů jsou často předmětem veřejných politických diskusí. Je to tak správně a oceňujeme Váš zájem řešit problémy všech členů naší společnosti. Zároveň Vás chceme upozornit na to, že v těchto diskusích ve vztahu k Romům často zaznívá málo citlivé a nepřiměřeně paušalizující vyjadřování. Použitý slovník může v mnoha situacích působit znevažujícně, podporovat negativní stereotypy a v konečném důsledku podněcovat etnickou nesnášenlivost. Nejen nenávistné slova, ale i neohleduplné označování (všech) Romů za nepřizpůsobivé, nemotivované k práci či nevážících si vzdělání vyřčená v politické diskusi, může mít negativní důsledky.

V těchto dnech vznikl list "Neviditelných Romek a neviditelných Romů," který připomíná potřebu ohleduplného přístupu v komunikaci, t. j. přístupu, který se vyhýbá označením znevažující celé skupiny lidí a dbá na úctu k jedinečnosti každé lidské bytosti tak, jak k tomu vyzývá i Ústava Slovenské republiky. List přikládáme v příloze.

Chceme upozornit na to, že každé necitlivé prohlášení se dotýká množství konkrétních lidí, obírá je o důvěru ve stát, ale především o motivaci, ambice a naděje na spravedlivý přístup.

Vážené poslankyně, vážení poslanci NR SR, zástupkyně a zástupci politických stran,

slovník mnohých političek a politiků je vůči Romům často bezohledný. Máme obavu, že témata spojená s Romy budou v nadcházejícím období "předvolebního boje" zneužívaná a vyjádření politiků vůči nim budou ještě tvrdší a přinesou následky, které nebude možné zvrátit.

Prosíme Vás, přidejte se a šiřte naši iniciativu mezi svými kolegy a kolegyněmi v NR SR, poukazujte na neohleduplné veřejné vyjadřování k Romům a staňte se ve svých veřejných vystoupeních příkladem citlivé komunikace, která nebude eskalovat etnické napětí, ale podpoří pocit sounáležitosti a příslušnosti k této zemi i ve více než 400 000-och Romek a Romů žijících na Slovensku.

Za iniciativu Neviditelné Romky a neviditelní Romové
Doc. Jurina Rusnáková, PhD., ředitelka Ústavu romologických studií Univerzity Konstantina Filozofa v Nitře
PhDr. Zuzana Kusá, CSc., samostatná vědecká pracovnice Sociologického ústavu Slovenské akademie věd
Zuzana Kumanová, PhD., statutární zástupkyně občanského sdružení In minorita 

Přečteno: 556x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Romové, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo