romea - logo
28. května 2020 (čtvrtek)
svátek má Vilém
Loading
rozšířené vyhledávaní

"Neviditelní Romové" píší politikům: Buďte příkladem citlivé komunikace, jež nebude eskalovat etnické napětí

20.2.2019 17:39
Národní rada Slovenské republiky. Foto - web této instituce
Národní rada Slovenské republiky. Foto - web této instituce

Iniciativa "Neviditelné Romky a neviditelní Romové", o jejímž vzniku server Romea.cz informoval, se rozhodla napsat slovenským politikům. Autoři dopisu oceňují, že se o postavení Romů ve společnosti začalo diskutovat, avšak ohrazují se proti paušalizujícím výrokům a necitlivým výrazům, které mohou mít negativní důsledky. "Každé necitlivé prohlášení se dotýká množství konkrétních lidí, obírá je o důvěru ve stát, ale především o motivaci, ambice a naděje na spravedlivý přístup," píší autoři textu. Dopis přinášíme v plném znění.

Vážené poslankyně, vážení poslanci NR SR, zástupkyně a zástupci politických stran,

témata spojená s problémy Romů jsou často předmětem veřejných politických diskusí. Je to tak správně a oceňujeme Váš zájem řešit problémy všech členů naší společnosti. Zároveň Vás chceme upozornit na to, že v těchto diskusích ve vztahu k Romům často zaznívá málo citlivé a nepřiměřeně paušalizující vyjadřování. Použitý slovník může v mnoha situacích působit znevažujícně, podporovat negativní stereotypy a v konečném důsledku podněcovat etnickou nesnášenlivost. Nejen nenávistné slova, ale i neohleduplné označování (všech) Romů za nepřizpůsobivé, nemotivované k práci či nevážících si vzdělání vyřčená v politické diskusi, může mít negativní důsledky.

V těchto dnech vznikl list "Neviditelných Romek a neviditelných Romů," který připomíná potřebu ohleduplného přístupu v komunikaci, t. j. přístupu, který se vyhýbá označením znevažující celé skupiny lidí a dbá na úctu k jedinečnosti každé lidské bytosti tak, jak k tomu vyzývá i Ústava Slovenské republiky. List přikládáme v příloze.

Chceme upozornit na to, že každé necitlivé prohlášení se dotýká množství konkrétních lidí, obírá je o důvěru ve stát, ale především o motivaci, ambice a naděje na spravedlivý přístup.

Vážené poslankyně, vážení poslanci NR SR, zástupkyně a zástupci politických stran,

slovník mnohých političek a politiků je vůči Romům často bezohledný. Máme obavu, že témata spojená s Romy budou v nadcházejícím období "předvolebního boje" zneužívaná a vyjádření politiků vůči nim budou ještě tvrdší a přinesou následky, které nebude možné zvrátit.

Prosíme Vás, přidejte se a šiřte naši iniciativu mezi svými kolegy a kolegyněmi v NR SR, poukazujte na neohleduplné veřejné vyjadřování k Romům a staňte se ve svých veřejných vystoupeních příkladem citlivé komunikace, která nebude eskalovat etnické napětí, ale podpoří pocit sounáležitosti a příslušnosti k této zemi i ve více než 400 000-och Romek a Romů žijících na Slovensku.

Za iniciativu Neviditelné Romky a neviditelní Romové
Doc. Jurina Rusnáková, PhD., ředitelka Ústavu romologických studií Univerzity Konstantina Filozofa v Nitře
PhDr. Zuzana Kusá, CSc., samostatná vědecká pracovnice Sociologického ústavu Slovenské akademie věd
Zuzana Kumanová, PhD., statutární zástupkyně občanského sdružení In minorita 

Přečteno: 639x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Romové, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo