romea - logo
19. března 2019 (úterý)
svátek má Josef
Loading
rozšířené vyhledávaní

"Neviditelní Romové" píší politikům: Buďte příkladem citlivé komunikace, jež nebude eskalovat etnické napětí

20.2.2019 17:39
Národní rada Slovenské republiky. Foto - web této instituce
Národní rada Slovenské republiky. Foto - web této instituce

Iniciativa "Neviditelné Romky a neviditelní Romové", o jejímž vzniku server Romea.cz informoval, se rozhodla napsat slovenským politikům. Autoři dopisu oceňují, že se o postavení Romů ve společnosti začalo diskutovat, avšak ohrazují se proti paušalizujícím výrokům a necitlivým výrazům, které mohou mít negativní důsledky. "Každé necitlivé prohlášení se dotýká množství konkrétních lidí, obírá je o důvěru ve stát, ale především o motivaci, ambice a naděje na spravedlivý přístup," píší autoři textu. Dopis přinášíme v plném znění.

Vážené poslankyně, vážení poslanci NR SR, zástupkyně a zástupci politických stran,

témata spojená s problémy Romů jsou často předmětem veřejných politických diskusí. Je to tak správně a oceňujeme Váš zájem řešit problémy všech členů naší společnosti. Zároveň Vás chceme upozornit na to, že v těchto diskusích ve vztahu k Romům často zaznívá málo citlivé a nepřiměřeně paušalizující vyjadřování. Použitý slovník může v mnoha situacích působit znevažujícně, podporovat negativní stereotypy a v konečném důsledku podněcovat etnickou nesnášenlivost. Nejen nenávistné slova, ale i neohleduplné označování (všech) Romů za nepřizpůsobivé, nemotivované k práci či nevážících si vzdělání vyřčená v politické diskusi, může mít negativní důsledky.

V těchto dnech vznikl list "Neviditelných Romek a neviditelných Romů," který připomíná potřebu ohleduplného přístupu v komunikaci, t. j. přístupu, který se vyhýbá označením znevažující celé skupiny lidí a dbá na úctu k jedinečnosti každé lidské bytosti tak, jak k tomu vyzývá i Ústava Slovenské republiky. List přikládáme v příloze.

Chceme upozornit na to, že každé necitlivé prohlášení se dotýká množství konkrétních lidí, obírá je o důvěru ve stát, ale především o motivaci, ambice a naděje na spravedlivý přístup.

Vážené poslankyně, vážení poslanci NR SR, zástupkyně a zástupci politických stran,

slovník mnohých političek a politiků je vůči Romům často bezohledný. Máme obavu, že témata spojená s Romy budou v nadcházejícím období "předvolebního boje" zneužívaná a vyjádření politiků vůči nim budou ještě tvrdší a přinesou následky, které nebude možné zvrátit.

Prosíme Vás, přidejte se a šiřte naši iniciativu mezi svými kolegy a kolegyněmi v NR SR, poukazujte na neohleduplné veřejné vyjadřování k Romům a staňte se ve svých veřejných vystoupeních příkladem citlivé komunikace, která nebude eskalovat etnické napětí, ale podpoří pocit sounáležitosti a příslušnosti k této zemi i ve více než 400 000-och Romek a Romů žijících na Slovensku.

Za iniciativu Neviditelné Romky a neviditelní Romové
Doc. Jurina Rusnáková, PhD., ředitelka Ústavu romologických studií Univerzity Konstantina Filozofa v Nitře
PhDr. Zuzana Kusá, CSc., samostatná vědecká pracovnice Sociologického ústavu Slovenské akademie věd
Zuzana Kumanová, PhD., statutární zástupkyně občanského sdružení In minorita 

Přečteno: 519x

 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Romové, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Andrej Kiska, prezident Slovenské republiky (FOTO: Katarzyna Czerwińska, Wikimedia Commons)

videoBUDEME VYSÍLAT ŽIVĚ: Evropskou cenu Sintů a Romů za lidská práva získá slovenský prezident Andrej Kiska

15.3.2019 15:15
Od 18. do 21. března 2019 se uskuteční již čtvrtý ročník Romského týdne na půdě Evropského parlamentu v Bruselu. V úterý 19. března odpoledne bude v rámci programu udělena také Evropská cena Sintů a Romů za lidská práva - získá ji slovenský prezident Andrej Kiska. Server Romea.cz bude udělení ceny přenášet živě přímo z Bruselu.
 celý článek

Občan Austrálie, který se podle médií jmenuje Brenton Tarrant, při teroristickém útoku 15. 3. 2019 ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zavraždil 50 lidí. (FOTO: repro sociální sítě)

Kdo vraždil v novozélandských mešitách? Útočník psal o nadřazenosti bílé rasy, nenáviděl migranty, inspiroval ho neonacista Breivik

15.3.2019 13:24
Ozbrojenec, který dnes při teroristickém útoku ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zavraždil 49 lidí, byl zřejmě obdivovatelem balkánských nacionalistů i válečníků, kteří v minulosti bojovali proti muslimům, včetně českého krále Zikmunda Lucemburského. Než zahájil palbu, přehrával si v autě píseň oslavující bývalého bosenskosrbského vůdce Radovana Karadžiče, kterého nyní v Haagu soudí mezinárodní justice. Informoval o tom server Balkan Insight.
 celý článek

Věra Bílá

Patrik Banga: Sbohem, Věro!

15.3.2019 9:33
Těžko psát, když člověku zemře někdo, kdo je mu tak blízký, že první hodiny ani nemůže uvěřit, že se to stalo. O to víc, že před pár týdny stejně umřela moje vlastní máma, která byla ještě mladší než Věra Bílá. Královna Rom popu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo