romea - logo
12. července 2020 (neděle)
svátek má Bořek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Newsweek: Orbánovu protiromskou kampaň legitimizuje Trump a další západní lídři, tvrdí lidskoprávní aktivisté

13.3.2020 13:20
Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)
Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Podle aktivistů v oblasti lidských práv, může maďarský premiér Viktor Orbán vyvolat násilí proti Romům v Maďarsku. Takový následek může mít jeho pokračující protiromská kampaň. Píše o tom server Newswek.com.

Minulý měsíc se v Budapešti uskutečnil protestní pochod, kterého se zúčastnilo více jak 2000 lidí, mezi kterými byli hlavně Romové a aktivisté věnující se romské problematice. Pochod se uskutečnil kvůli Orbánovu odmítnutí platit odškodné romským dětem, které byly nezákonně segregované ve škole ve městě Gyongyospata.

Tento případ se v Maďarsku táhne už více jak 10 let a Orbán nechce Romům vyplácet jakékoliv peníze, které si neodpracují. Místo odškodnění nabízí školící programy. Nejvyšší soud v Maďarsku by měl vynést definitivní verdikt.

Premiér se podle serveru vždy snažil zvýšit svou popularitu tím, že sjednocoval voliče kolem svého nacionalismu a útoky na jakýkoliv vnější vliv, kterým mohli být například migranti, žadatelé o azyl nebo například maďarský filantrop George Soros a jeho nadace Open Society Fund. Orbán často používá romskou kartu k zisku voličů.

"Orbán se snaží získat si voliče útokem na nepopulární menšinu v zemi. Orbán a jeho strana Fidezs využívají protiromských nálad ke zbourání demokratických hodnot," říká Zeljko Jovanovic z Open Society Foundations.

Orbán má podporu i v zahraničí. Například prezident Donald Trump Orbána přivítal v roce 2019 v Bílém domě a ocenil ho jako obrovského vůdce, který je respektován v celé Evropě. "Tyto návštěvy prohlubují Orbánovu image jako dobrého státníka, což mu určitě pomůže," řekl Peter Kreko, ředitel maďarského spolku Political Capital.

Mluvčí strany Fidezs obiňoval v minulých vládách socialisty a liberály, kteří se věnovali otázkám romské integrace a dodal také, že pro segregované Romy by bylo lepší, kdyby absolvovali školení, které Orbán navrhoval, místo finanční kompenzace.

Jovanovic argumentuje tím, že Orbánova protiromská a nacionalistická politika pomalu roste stejně jako pravicový extremismus v Evropě a Severní Americe.

Přečteno: 1021x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Maďarsko, Rasismus, Diskriminace, Diskriminace, Viktor Orbán, Donald TrumpHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo