romea - logo
5. dubna 2020 (neděle)
svátek má Miroslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Newsweek: Orbánovu protiromskou kampaň legitimizuje Trump a další západní lídři, tvrdí lidskoprávní aktivisté

13.3.2020 13:20
Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)
Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Podle aktivistů v oblasti lidských práv, může maďarský premiér Viktor Orbán vyvolat násilí proti Romům v Maďarsku. Takový následek může mít jeho pokračující protiromská kampaň. Píše o tom server Newswek.com.

Minulý měsíc se v Budapešti uskutečnil protestní pochod, kterého se zúčastnilo více jak 2000 lidí, mezi kterými byli hlavně Romové a aktivisté věnující se romské problematice. Pochod se uskutečnil kvůli Orbánovu odmítnutí platit odškodné romským dětem, které byly nezákonně segregované ve škole ve městě Gyongyospata.

Tento případ se v Maďarsku táhne už více jak 10 let a Orbán nechce Romům vyplácet jakékoliv peníze, které si neodpracují. Místo odškodnění nabízí školící programy. Nejvyšší soud v Maďarsku by měl vynést definitivní verdikt.

Premiér se podle serveru vždy snažil zvýšit svou popularitu tím, že sjednocoval voliče kolem svého nacionalismu a útoky na jakýkoliv vnější vliv, kterým mohli být například migranti, žadatelé o azyl nebo například maďarský filantrop George Soros a jeho nadace Open Society Fund. Orbán často používá romskou kartu k zisku voličů.

"Orbán se snaží získat si voliče útokem na nepopulární menšinu v zemi. Orbán a jeho strana Fidezs využívají protiromských nálad ke zbourání demokratických hodnot," říká Zeljko Jovanovic z Open Society Foundations.

Orbán má podporu i v zahraničí. Například prezident Donald Trump Orbána přivítal v roce 2019 v Bílém domě a ocenil ho jako obrovského vůdce, který je respektován v celé Evropě. "Tyto návštěvy prohlubují Orbánovu image jako dobrého státníka, což mu určitě pomůže," řekl Peter Kreko, ředitel maďarského spolku Political Capital.

Mluvčí strany Fidezs obiňoval v minulých vládách socialisty a liberály, kteří se věnovali otázkám romské integrace a dodal také, že pro segregované Romy by bylo lepší, kdyby absolvovali školení, které Orbán navrhoval, místo finanční kompenzace.

Jovanovic argumentuje tím, že Orbánova protiromská a nacionalistická politika pomalu roste stejně jako pravicový extremismus v Evropě a Severní Americe.

Přečteno: 931x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Maďarsko, Rasismus, Diskriminace, Diskriminace, Viktor Orbán, Donald TrumpHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo