romea - logo
27. října 2021 (středa)
svátek má Šarlota / Zoe

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nizozemská prokuratura chce pro Wilderse pokutu, ne vězení

18.11.2016 10:48
Geert Wilders (FOTO: Flickr)
Geert Wilders (FOTO: Flickr)

Nizozemská prokuratura navrhla pokutu 5000 eur (asi 135.000 Kč) pro předsedu krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse, jenž u soudu od konce října čelí obvinění z diskriminace a podněcování k rasové nenávisti. O vězení pro opozičního politika, známého svými protiislámskými výroky, prokuratura neusiluje, napsala agentura Reuters. Rozsudek se očekává 9. prosince.

Wilders obvinění už dříve popřel, proces označil za politický a odmítl se jednání v přísně střežené soudní budově nedaleko amsterodamského letiště Schiphol účastnit. Zastupuje ho tak pouze jeho obhájce.

Podle prokuratury se Wilders provinil v březnu 2014, kdy na setkání s voliči před místními volbami prohlásil, že se v zemi zasadí o snížení počtu přistěhovalců z Maroka. "Méně, méně, méně," skandovali v Haagu Wildersovi stoupenci, když se jich politik zeptal, zda chtějí v tomto městě více, či méně Maročanů. "Postaráme se o to," slíbil šéf PVV. Imigranty z Maroka - kteří představují asi dvě procenta ze sedmnáctimilionové populace země - přitom označil za "špínu".

Podle agentury AFP je proces testem toho, jak daleko sahají v Nizozemsku hranice svobody slova. "Soud by měl vyslat jasný vzkaz, že prohlášení jako tato do Nizozemska nepatří," prohlásil dnes podle agentury AP prokurátor Wouter Bos.

Už v roce 2011 čelil Wilders podobné obžalobě za srovnávání islámu s fašismem a za výzvy k zákazu koránu. Nakonec byl obvinění zproštěn.

Nynější proces se koná před parlamentními volbami plánovanými na 15. března, v nichž mají největší naději na vítězství právě Wildersova Strana pro svobodu a konzervativní Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho.

Přečteno: 645x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Nizozemí, Xenofobie, Soud, IslamofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo