romea - logo
24. ledna 2022 (pondělí)
svátek má Milena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Norskému masovému vrahovi Breivikovi zemřela matka. Chce na pohřeb

Oslo, Norsko, 25.3.2013 9:31, (ROMEA)
Anders Behring Breivik
Anders Behring Breivik

Norskému teroristovi Andersi Behringu Breivikovi zemřela v pátek matka. Vrah, který předloni při teroristickém útoku pozabíjel 77 lidí, by se chtěl zúčastnit jejího pohřbu. Řekl to jeho právník Tord Jordet, jehož citovala agentura AP. Breivik si odpykává 21 let vězení s možností prodloužení trestu.

Wenche Behringová zemřela ve věku 66 let po dlouhé nemoci. "Hovořil jsem s ním ráno. Oplakává ji, byla to pro něj smutná zpráva," řekl Jordet. Breivik podle něj dostal v minulosti možnost se s matkou rozloučit. Oba prý přitom věděli, že je to jejich poslední setkání.

Jordet řekl, že se chce Breivik zúčastnit pohřbu, ale že o tom bude muset rozhodnout vězeňská správa.

Breivik spáchal v červenci 2011 pumový atentát v centru Osla, kde zemřelo osm lidí, a pak postřílel 69 účastníků mládežnického tábora na nedalekém ostrově Utöya.

Jeho matka, k níž se pět let před masakrem znovu přestěhoval, na proces ze zdravotních důvodů nechodila. Nemohla ho navštěvovat ani ve věznici, měli spolu hlavně telefonický kontakt. "Řekl mi, že ideologicky měli zcela opačné názory, ale že měli dobré vztahy matky se synem. Považoval ji za dobrou matku," sdělil Jordet.

V Norsku ale vyšla loni kniha, v níž autor Aage Borchgrevink tvrdí, že Wenche Behringová svého syna považovala za agresivního, už když byl malý. Násilnické chování prý bylo zřejmé už od jeho čtyř let. Sama dle sousedů a svědků používala jadrný slovník a z bytu byly slyšet často hádky. Rodinu v 80. letech vyšetřovali psychologové, ale matka nedala souhlas ke zveřejnění jejich zpráv.

Přečteno: 458x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Breivik, Terorismus, Násilí z nenávistiHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo