romea - logo
6. července 2022 (středa)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Norsko přeloží Breivika do nové věznice nedaleko ostrova, kde zabil 69 lidí

10.2.2022 10:35
Neonacistický terorista Anders Breivik (FOTO: repro Youtube.com)
Neonacistický terorista Anders Breivik (FOTO: repro Youtube.com)

Norská vězeňská správa přeloží krajně pravicového teroristu Anderse Behringa Breivika do nové věznice. Zařízení se nachází u jezera Tyrifjorden, na kterém leží ostrov Utöya, kde Breivik v roce 2011 zastřelil 69 lidí. S odvoláním na prohlášení norských úřadů o tom informovala agentura DPA.

Hlavním důvodem dlouho zvažovaného Breivikova přesunu je změna prostředí pro odsouzeného, který si pod přísným dohledem mnoho let odpykává trest ve stejné věznici a na stejném oddělení, píše norská vězeňská správa. Dosavadní zařízení leží zhruba 100 kilometrů jihozápadně od Osla ve městě Skien. Věznice v Ringerike, kam bude Breivik převezen, se nachází zhruba 40 kilometrů severozápadně od norské metropole a leží u břehů jezera Tyrifjorden. Utöya je od ní vzdálená asi deset kilometrů.

Převoz do nového zařízení čeká Breivika v blízké budoucnosti, další podrobnosti norské úřady z důvodů bezpečnosti a ochrany soukromí nesdělily. Trestance v novém zařízení čeká stejný režim a úplná izolace jako ve věznici ve Skienu.

Breivik na konci července 2011 ve vládní čtvrti v Oslu odpálil nálož, která připravila o život osm lidí. Krátce nato postřílel 69 členů letního tábora sociálnědemokratické mládeže na ostrově Utöya. O rok později ho soud za terorismus poslal na 21 let do vězení, což je nejvyšší jednorázový trest, který je v Norsku možné uložit. V Breivikově případě ho však lze prodlužovat až na doživotí.

Norský soud na začátku minulého týdne zamítl Breivikovu žádost o podmínečné propuštění. Podle verdiktu je stále nebezpečný. Breivik, který tvrdí, že se zřekl násilí, se během prvního dne slyšení uvedl nacistickým pozdravem a otevřeně se hlásil k extremistickým názorům o nadřazenosti bílé rasy.

Přečteno: 509x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Norsko, Anders Behring Breivik , Anders Breivik, Soud, trest, Terorismus, Neonacismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo