romea - logo
1. července 2022 (pátek)
svátek má Jaroslava

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Norsko si připomíná tři roky od Breivikových teroristických útoků

Oslo, Norsko, 22.7.2014 14:44, (ROMEA)
Anders Behring Breivik
Anders Behring Breivik

Boj za otevřenost, toleranci a rozmanitost společnosti je nejlepším způsobem, jak uctít památku 77 lidí, kteří před třemi lety zahynuli při teroristických útocích v oblasti norské metropole Osla. Prohlásila to norská premiérka Erna Solbergová během obřadu pořádaného v upomínku obětí, které 22. července 2011 zabil norský pravicový fanatik Anders Behring Breivik.

Breivik šokoval před třemi lety celý svět, když ve vládní čtvrti v Oslu odpálil nálož, jež připravila o život osm lidí. O dvě hodiny později extremista postřílel 69 členů letního tábora sociálnědemokratické mládeže na nedalekém ostrově Utöya. Nyní si ve vězení odpykává 21letý trest s možností prodlužování až na doživotí.

Předsedkyně norské vlády Solbergová dnes ve vládní čtvrti položila věnec na památku obětí a ve svém projevu zdůraznila, že "násilný extremismus je neomluvitelný". "Musíme každý den bojovat za posílení a další rozvoj norské demokracie a být tu jeden pro druhého," dodala.

Solbergová se účastní rovněž vzpomínkových akcí na ostrově Utöya. Je to naposledy, co bude letní tábor vypadat tak, jak vypadal v době útoků. V současné době totiž už probíhá přestavba komplexu, což u některých příbuzných obětí, kteří ještě nenašli odvahu místo masakru navštívit, vyvolalo rozhořčené reakce, napsal norský deník Verdens Gang.

Podle Solbergové ale nejde o to, jakou bude mít místo v budoucnu podobu. "Bez ohledu na to, co se děje na ostrově Utöya, zůstanou vzpomínky na děti, které zahynuly, a na mnohé, kteří byli zraněni, v norské společnosti velmi silné," řekla Solbergová.

Přečteno: 463x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Terorismus, Extremismus, Násilí z nenávisti, BreivikHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo