romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Norský atentátník chválí činy vraždících německých neonacistů

Berlín, 19.11.2012 15:02, (ROMEA)
Anders Behring Breivik
Anders Behring Breivik

Norský masový vrah Anders Breivik se pokusil kontaktovat německou pravicovou radikálku Beate Zschäpeovou, obžalovanou z podílu na deseti vraždách. V dopise chválí činy neonacistické skupiny Národně socialistické podzemí (NSU), která v Německu zabíjela převážně přistěhovalce, a vyzval Zschäpeovou, aby svůj chystaný proces využila k propagandě extremismu. Uvedl to magazín Der Spiegel, který v nejnovějším vydání cituje ze třístránkového psaní.

Breivik v něm podle Spiegelu Zschäpeovou důvěrně oslovuje "milá sestro Beato" a radí jí, aby vystoupila se svými "politickými motivy". Pak se podle něj stane "odvážnou hrdinkou nacionalistického odporu, která udělala a obětovala vše pro to, aby zastavila multikulturalismus a islamizaci Německa".

Podle Breivika by sice byl účinnější "útok na elity, než na menšiny", obé ale podle něj přispěje k "narušení multikulturního experimentu".

"My dva patříme k prvním kapkám, které ohlašují silnou a očistnou bouři, která zasáhne Evropu," uzavřel norský atentátník podle Spiegelu svůj list, v němž sebe a Zschäpeovou označuje za "mučedníky konzervativní revoluce, kteří mohou být na své oběti a úsilí extrémně hrdí".

Breivik dopis poslal v květnu do vězení v Kolíně nad Rýnem, kde sedmatřicetiletá radikálka už rok sedí ve vyšetřovací vazbě. Sama ho nikdy nečetla, protože ho německá justice zabavila.

Zschäpeová byla obžalována z podílu na vraždách devíti přistěhovalců a jedné policistky v letech 2000 až 2007, na bombových útocích v tureckých čtvrtích Kolína nad Rýnem s více než 20 zraněnými v letech 2001 a 2004 a na přepadení 15 bank, které vyšetřovatelé NSU připisují. Hrozí jí až doživotí.

Kromě Zschäpeové byli členy neonacistické buňky ještě Uwe Mundlos a Uwe Böhnhardt, kteří loni 4. listopadu před hrozbou zatčení spáchali sebevraždu. Spolu s ní státní zastupitelství obžalovalo čtyři údajné podporovatele NSU.

Breivik byl v srpnu za loňské zabití 77 lidí v Oslu a na ostrově Utöya odsouzen na 21 let vězení s možností opakovaného prodloužení až do jeho smrti.

Přečteno: 898x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Norsko, Extremismus, Neonacismus, Německo, Anders BreivikHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo