romea - logo
29. září 2022 (čtvrtek)
svátek má Michal

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Norský neonacista Breivik znovu žaluje vládu kvůli podmínkám věznění. Vrah 77 lidí si stěžuje, že jsou porušována jeho lidská práva

29.8.2022 14:53
Neonacistický terorista Anders Breivik (FOTO: repro Youtube.com)
Neonacistický terorista Anders Breivik (FOTO: repro Youtube.com)

Norský pravicový extremista Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při teroristickém útoku v metropoli Oslu a okolí zabil 77 lidí, se rozhodl znovu podat žalobu na norskou vládu s cílem vymoci si ukončení samovazby. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na norská média.

Breivik byl za teroristické útoky odsouzen v srpnu 2012 k 21letému trestu odnětí svobody, který může být prodlužován až na doživotí. Po celou dobu je držen v samovazbě, uvedl jeho právník Öystein Storrvik.

Letos byl Breivik přestěhován do jiného vězení, ale podle Storrvika se situace ohledně povolených lidských kontaktů pro jeho klienta nezlepšila. "Nemá kontakt s nikým jiným než s vězeňskými dozorci," prohlásil Storrvik, který to označil za porušování lidských práv.

V roce 2017 norský odvolací soud rozhodl, že Norsko neporušuje při Breivikově věznění lidská práva. Zvrátil tak verdikt soudu první instance z roku 2016, jenž uznal některé Breivikovy stížnosti a označil jeho držení v izolaci za nelidské a ponižující zacházení.

Na konci července 2011 Breivik ve vládní čtvrti v Oslu odpálil nálož, která připravila o život osm lidí. Krátce na to postřílel 69 členů letního tábora sociálnědemokratické mládeže na nedalekém ostrově Utöya.

Letos v lednu norský soud zamítl Breivikovu žádost o podmínečné propuštění. Podle verdiktu soudu v Telemarku musí neonacistický radikál, který se hned po příchodu do soudní síně uvedl nacistickým pozdravem, zůstat ve vězení, protože je nadále nebezpečný.

Přečteno: 583x
 

Kam dál:

Štítky:  

Breivik, Anders Behring Breivik , Neonacismus, Terorismus, Extremismus, VraždaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo