romea - logo
17. srpna 2022 (středa)
svátek má Petra

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Norský soud zamítl Breivikovu žádost o podmínečné propuštění. Je stále nebezpečný

1.2.2022 23:42
Neonacistický terorista Anders Breivik (FOTO: repro Youtube.com)
Neonacistický terorista Anders Breivik (FOTO: repro Youtube.com)

Norský soud zamítl žádost krajně pravicového teroristy Anderse Behringa Breivika, který v roce 2011 zabil 77 lidí a který nyní chtěl dosáhnout podmínečného propuštění. Podle verdiktu soudu v Telemarku musí zůstat ve vězení, protože je nadále nebezpečný, uvedly tiskové agentury.

"Riziko násilí je reálné a významné a je stejné jako v době, kdy byl (Breivik) poprvé odsouzen," uvedl okresní soud. "Protože se jeho psychický stav nezměnil, existuje zřejmé riziko, že se vrátí k chování, které vedlo k teroristickým činům 22. července 2011," cituje z verdiktu agentura AP.

Breivik byl za terorismus odsouzen k 21 letům ve vězení, což je v Norsku nejvyšší možný trest. Pokud však bude považován za nebezpečného, lze trest opakovaně prodlužovat a de facto tak změnit na trest doživotní. O propuštění mohl požádat po deseti letech od uvěznění. O další propuštění může žádat opět za rok od zamítavého verdiktu.

Státní zástupkyně Hulda Karlsdottirová během lednového slyšení uvedla, že atentátník u soudu "neprojevil žádnou skutečnou lítost" a jeho chování je součástí "PR triku". Dodala, že Breivikově žádosti by soud neměl vyhovět.

Breivik, který tvrdí, že se zřekl násilí, se během prvního dne slyšení uvedl nacistickým pozdravem a otevřeně se hlásil k extremistickým názorům o nadřazenosti bílé rasy.

Na konci července 2011 Breivik ve vládní čtvrti v Oslu odpálil nálož, která připravila o život osm lidí. Krátce na to postřílel 69 členů letního tábora sociálnědemokratické mládeže na nedalekém ostrově Utöya.

Přečteno: 659x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Anders Breivik, Anders Behring Breivik , Terorismus, Norsko, Rasismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo