romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Norský terorista Breivik chce být trestně odpovědný

Oslo, Norsko, 25.5.2012 12:53, (ROMEA)
ilustrační foto

Norský atentátník Anders Behring Breivik potvrdil, že se neodvolá, pokud bude prohlášen za trestně odpovědného. Už dříve prohlásil, že chce být považován za příčetného, aby jeho ideologie byla brána vážně. V takovém případě mu přitom hrozí až doživotní pobyt za mřížemi. Obžalovaný poprvé přiznal, že jej proces nenechává emočně chladným, a naznačil, že otřásl jeho psychikou.

"Není absolutně žádný důvod podávat odvolání, pokud budu prohlášen za odpovědného," řekl před soudním tribunálem 33letý pravicový terorista.

Norský deník Aftenposten zveřejnil výsledky třítýdenního pozorování Breivikova chování ve vazební věznici, které prý hovoří spíše ve prospěch svéprávnosti extremisty. Psychiatrička Maria Sigurjónsdóttirová jej označila za pozorného, soustředěného a organizovaného. Prokazuje prý "adekvátní myšlenkové procesy", které mají logický obsah i strukturu. Přitom prý využívá každé příležitosti k prezentaci svého "politického poselství".

Breivik byl v dosavadních dvou psychiatrických posudcích označen jednou za duševně chorého a podruhé za zdravého a příčetného. Rozhodnutí tohoto sporu je klíčovou otázkou, která musí být vyřešena během procesu, jenž začal v polovině dubna a má trvat do konce června. V případě prohlášení za nesvéprávného by Breivik skončil na psychiatrické léčebně.

Breivik spáchal pumový atentát v norské metropoli Oslu, při kterém zemřelo osm osob; poté na nedalekém ostrově Utöya postřílel 69 lidí. Ke svým činům se přiznal, ale odmítá vinu, protože prý jednal v sebeobraně, aby uchránil svou zemi před multikulturalismem a muslimským přistěhovalectvím.

Přečteno: 600x
 

Kam dál:

Štítky:  

Terorismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo