romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Norský terorista nezná autora výhrůžného dopisu, chce si ho přečíst

Oslo, 15.8.2012 15:34, (ROMEA)
Anders Behring Breivik
Anders Behring Breivik

Norský masový vrah Anders Behring Breivik požádal, aby si mohl přečíst e-mailový dopis, který údajně pochází od jedné z buněk jeho organizace Norští templářští rytíři a který pod hrozbami volá po Breivikově propuštění. Autora textu prý nezná. Experti mezitím vyjádřili pochybnosti, že se norské policii podaří odhalit pisatele, protože e-mail byl odeslán prostřednictvím vyspělého šifrovacího systému. Informoval o tom dnes norský deník Verdens Gang.

Norská média a několik norských politiků dostali v pondělí dopis, v němž pisatel hlásící se k organizaci Templářských rytířů hrozí "likvidací společenských špiček", pokud nebude Breivik propuštěn na svobodu. Breivik, který loni 22. července zabil v metropoli Oslu a okolí 77 lidí a nyní čeká ve vězení na rozsudek, se o dopise dozvěděl z médií.

Breivikův obhájce Geir Lippestad mluvil s Breivikem v úterý telefonicky a řekl, že jeho klienta dopis velmi zaujal. "(Breivik) od prvního dne tvrdil, že existuje několik buněk templářských rytířů, proto se o ten dopis hodně zajímá. Tento týden ho navštívíme ve vězení ve Skienu a dáme mu ho přečíst," řekl Lippestad deníku Verdens Gang.

Otázka, zda jednal Breivik při vraždění sám za sebe či zda je součástí nějaké větší skupiny pravicových extremistů, kteří bojují proti přistěhovalectví a multikulturalismu v Evropě, byla jedním z klíčových témat procesu s Breivikem. Norská policie nenašla důkazy o tom, že by uskupení templářských rytířů, založené údajně v roce 2002 Breivikem v Londýně, existovalo.

"Je to důležité proto, abychom věděli, zda měl Breivik pravdu, a také je to důležité z bezpečnostního hlediska," uvedl Lippestad, podle nějž sám Breivik netuší, kdo je autorem tajemného textu. "Každopádně to není on sám. Sedí v izolované cele a nemůže posílat e-maily," dodal Lippestad.

Případ dopisu vyšetřuje norská policie. Deník Verdens Gang, který e-mail rovněž podrobil zkoumání, napsal, že text byl odeslán ze sítě Tor Anonymity Network. Tato síť využívá podle zmíněného deníku technologii, která soubory na odesílatelově počítači několikrát zašifruje a opět dešifruje a poté je pošle přes několik různých bodů adresátovi.

"Odesílání probíhá přes tři náhodné servery. Účelem toho všeho je anonymita komunikace," citoval deník počítačovou expertku Runu Sandvikovou, která pracuje na vytváření sítě Tor, jež je součástí takzvaného neviditelného webu (deep web).

Výhrůžný dopis byl odeslán v den, kdy norská nezávislá komise předala vládě svou zprávu o reakci bezpečnostních sil na Breivikovy útoky, v níž ostře kritizovala práci norské policie. Kritická zpráva podnítila volání po odstoupení odpovědných osob, včetně norského premiéra Jense Stoltenberga. Jeho odchod žádaly v úterý i některé velké deníky, včetně druhého nejčtenějšího norského listu Verdens Gang.

Několik nezávislých průzkumů veřejného mínění ale ukázalo, že většina norské veřejnosti si přeje setrvání stávajícího předsedy vlády v úřadu. Pro odstoupení Stoltenberga se v průzkumech vyjádřilo jen 19 až 31 procent dotázaných.
Přečteno: 470x
 

Kam dál:

Štítky:  

Terorismus, Extremismus, Norsko, Násilí z nenávistiHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo