romea - logo
19. srpna 2019 (pondělí)
svátek má Ludvík
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nová droga na Slovensku se rychle šíří i po romských osadách

26.3.2019 12:14
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Ábel Ravasz jako zmocněnec vlády pro romskou komunitu na Slovensku konstatoval, že droga herba si v některých částech Slovenska dokáže najít nejrychleji cestu zejména do těch nejchudších komunit, a tak se s ní musí poprat i v romských osadách. Dosah herby je podle něj tak velký, že už zaznamenal zprávy, jak ji u sebe měli a kouřili dokonce už i děti na základních školách.

Informace o droze se začala šířit už začátkem loňského roku, na což rychle zareagovala slovenská politická reprezentace a od listopadu 2018 je herba na seznamu nebezpečných drog, za její přechovávání a prodej hrozí trest odnětí svobody na několik let. Přesto konzumace drogy stále narůstá, roli hraje především nízká pořizovací cena.

Laicky vysvětleno je herba jakákoli sušená bylinka či rostlina, která je postříkaná syntetickými kanabinoidy a následně se kouří nebo inhaluje. Jako rostlinný základ se používá někdy marihuana, ale uživatelé si vystačí i s bylinkami ze zahrady nebo obyčejnou sušenou trávou. Syntetické kanabinoidy pak mají na člověka euforické a často až halucinogenní účinky.

Herba je díky syntetickým kanabinoidům mnohem silnější než marihuana a rizikové je především neznámé složení syntetických látek. Jejich nevhodná směs může uživatele zmrzačit nebo dokonce i zabít. V loňském roce podlehl herbě 33-tiletý muž z Trebišova na východním Slovensku a u dalších úmrtí je podezření právě na spojitost s touto drogou.

Drogu zmiňuje od roku 2012 i Správa o stave a vývoji drogovej scény na území Slovenskej republiky. První zkušenost s ní udělali konzumenti v Banskobystrickém kraji, kam se začala dovážet z Maďarska. Nyní je již rozšířená po téměř celém území Slovenska a jak uvádí poslední Správa za rok 2017: "Konzumenti tejto látky sú hlavne osoby rómskeho etnika pre jej nízku obstarávaciu cenu, 1 až 2 EUR za dávku."

Přečteno: 760x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Drogy, OsadaHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo