romea - logo
6. prosince 2019 (pátek)
svátek má Mikuláš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nová droga na Slovensku se rychle šíří i po romských osadách

26.3.2019 12:14
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Ábel Ravasz jako zmocněnec vlády pro romskou komunitu na Slovensku konstatoval, že droga herba si v některých částech Slovenska dokáže najít nejrychleji cestu zejména do těch nejchudších komunit, a tak se s ní musí poprat i v romských osadách. Dosah herby je podle něj tak velký, že už zaznamenal zprávy, jak ji u sebe měli a kouřili dokonce už i děti na základních školách.

Informace o droze se začala šířit už začátkem loňského roku, na což rychle zareagovala slovenská politická reprezentace a od listopadu 2018 je herba na seznamu nebezpečných drog, za její přechovávání a prodej hrozí trest odnětí svobody na několik let. Přesto konzumace drogy stále narůstá, roli hraje především nízká pořizovací cena.

Laicky vysvětleno je herba jakákoli sušená bylinka či rostlina, která je postříkaná syntetickými kanabinoidy a následně se kouří nebo inhaluje. Jako rostlinný základ se používá někdy marihuana, ale uživatelé si vystačí i s bylinkami ze zahrady nebo obyčejnou sušenou trávou. Syntetické kanabinoidy pak mají na člověka euforické a často až halucinogenní účinky.

Herba je díky syntetickým kanabinoidům mnohem silnější než marihuana a rizikové je především neznámé složení syntetických látek. Jejich nevhodná směs může uživatele zmrzačit nebo dokonce i zabít. V loňském roce podlehl herbě 33-tiletý muž z Trebišova na východním Slovensku a u dalších úmrtí je podezření právě na spojitost s touto drogou.

Drogu zmiňuje od roku 2012 i Správa o stave a vývoji drogovej scény na území Slovenskej republiky. První zkušenost s ní udělali konzumenti v Banskobystrickém kraji, kam se začala dovážet z Maďarska. Nyní je již rozšířená po téměř celém území Slovenska a jak uvádí poslední Správa za rok 2017: "Konzumenti tejto látky sú hlavne osoby rómskeho etnika pre jej nízku obstarávaciu cenu, 1 až 2 EUR za dávku."

Přečteno: 835x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Drogy, OsadaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo