romea - logo
18. června 2019 (úterý)
svátek má Milan
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nová pravidla YouTube pro omezení rasismu a diskriminace vyvolala ve Spojených státech bouřlivou debatu

7.6.2019 10:32
Youtube omezí šíření konspiračních teorií a vymítí sdělení hájící diskriminaci na základě rasy či pohlaví. (Print Sreen).
Youtube omezí šíření konspiračních teorií a vymítí sdělení hájící diskriminaci na základě rasy či pohlaví. (Print Sreen).

Společnost Youtube oznámila změny ve fungování své platformy na sdílení videí, které mají omezit šíření konspiračních teorií a vymýtit sdělení hájící diskriminaci na základě rasy či pohlaví.

Zakázána jsou mj. videa, jejichž tvůrci popírají holokaust či další "dobře zdokumentované násilné události". Server také slibuje transformaci svého systému na doporučování videí: měl by méně nabízet obsah blížící se porušení zásad platformy. YouTube na svém blogu uvádí, že boj s nenávistným obsahem je pro společnost jednou z největších výzev. Ohlášené změny prý vycházejí z konzultací s desítkami odborníků na témata jako jsou extremismus, hlásání nadřazenosti jisté skupiny populace, občanská práva a svoboda projevu.

Server čelí podobně jako další nová média kritice, že problémy s nenávistným obsahem či dezinformacemi léta přehlížel, nebo dokonce nastavením své platformy napomáhal masovému šíření takových materiálů.

Nyní jsou na YouTube zakázána videa, která hájí nadřazenost jisté skupiny, "aby ospravedlnila diskriminaci, segregaci, nebo vyloučení" na základě věku, pohlaví, rasy, víry či sexuální orientace. "To zahrnuje například videa, která propagují nebo oslavují nacistickou ideologii, která je ze své podstaty diskriminační.  YouTube chce i omezovat dosah "hraničního obsahu a škodlivých dezinformací". Jako příklad uvádí společnost videa propagující obskurní způsoby léčby závažných nemocí nebo konspirační teorii o tom, že Země není kulatá. Kromě omezení chce YouTube zviditelnit obsah, který považuje za kvalitnější. 

Poprask v médiích

Nová pravidla YouTube pro boj s nenávistným obsahem platí teprve pár hodin, ve Spojených státech však už stihla vyvolat nespočet otázek ohledně jejich vymáhání a veřejnou reakci nejméně jednoho člena Kongresu.

Podle deníku The New York Times (NYT) kroky YouTube dokládají, že v případě moderace obsahu na sociálních sítí platí: Vytvářet pravidla je často snazší, než pravidla vymáhat. "Tohle je důležitá změna, která měla nastat už dávno," komentovala opatření Becca Lewisová, analytička z neziskové organizace Data & Society. "YouTube ovšem často svá uživatelská pravidla vymáhá nerovnoměrně, takže se teprve uvidí, jak efektivní tyto novinky budou," řekla NYT.

"Po zavedení nových pravidel následovaly chaotické tweety tvůrců s fotkami e-mailů od YouTube, které je informovaly, že porušují pravidla," popsal situaci web BuzzFeed News. Opatření se dotkla hlavně představitelů krajní pravice v USA i v Evropě.

Homofobie - vadí, nevadí

Největší pozornost přitahuje případ konzervativního komentátora Stevena Crowdera a novináře z webu Vox Carlose Mazy. Maza, který se netají homosexuální orientací, minulý týden upozornil na téma nenávistných projevů na YouTube sérií twitterových příspěvků o Crowderovi, který jej rutinně ve svých videích častuje homofobními urážkami. Crowderův kanál má aktuálně přes 3,5 milionu fanoušků a někteří z nich Mazu bombardují nevyžádanými zprávami na twitteru i skrze jiné kanály. YouTube nejdříve Mazovi sdělil, že proti Crowderovi nezakročí, ačkoli jeho výroky jsou "zjevně zraňující". Brzy na to ale přišel s dalším prohlášením, kde informoval, že kvůli "vzorci odporných činů", které "poškozovaly širší komunitu", zastaví na Crowderově kanále přehrávání reklam. 

Republikánský senátor Ted Cruz poté na twitteru chybně tvrdil, že YouTube Crowdera "zakázal". "Přestaňte si hrát na Boha a umlčovat hlasy, s nimiž nesouhlasíte. Tohle neskončí dobře," vzkázal platformě na sdílení videí.

Podobná obvinění z umlčování konzervativních hlasů už proti sociálním médiím vznášel i americký prezident Donald Trump a politický rozměr již tak složitý boj s problémovým obsahem na internetu ještě více komplikuje. "Tohle je významný faktor v tom, proč je pro platformy tak obtížné bojovat s obtěžováním, dezinformacemi a dalšími toxickými jevy. Jsou tady totiž politické síly, které z toho těží a snaží se veškeré pokusy prezentovat jako politicky zaujaté," komentovala Cruzova slova akademička Kate Starbirdová působící na Washingtonské univerzitě v Seattlu.

Přečteno: 445x
 

Kam dál:

Štítky:  

You Tube, Sociální sítě, USAHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo