Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Nová pravidla YouTube pro omezení rasismu a diskriminace vyvolala ve Spojených státech bouřlivou debatu

07. června 2019
Čtení na 3 minuty

Společnost Youtube oznámila změny ve fungování své platformy na sdílení videí, které mají omezit šíření konspiračních teorií a vymýtit sdělení hájící diskriminaci na základě rasy či pohlaví.

Zakázána jsou mj. videa, jejichž tvůrci popírají holokaust či další “dobře zdokumentované násilné události”. Server také slibuje transformaci svého systému na doporučování videí: měl by méně nabízet obsah blížící se porušení zásad platformy. YouTube na svém blogu uvádí, že boj s nenávistným obsahem je pro společnost jednou z největších výzev. Ohlášené změny prý vycházejí z konzultací s desítkami odborníků na témata jako jsou extremismus, hlásání nadřazenosti jisté skupiny populace, občanská práva a svoboda projevu.

Server čelí podobně jako další nová média kritice, že problémy s nenávistným obsahem či dezinformacemi léta přehlížel, nebo dokonce nastavením své platformy napomáhal masovému šíření takových materiálů.

Nyní jsou na YouTube zakázána videa, která hájí nadřazenost jisté skupiny, “aby ospravedlnila diskriminaci, segregaci, nebo vyloučení” na základě věku, pohlaví, rasy, víry či sexuální orientace. “To zahrnuje například videa, která propagují nebo oslavují nacistickou ideologii, která je ze své podstaty diskriminační.  YouTube chce i omezovat dosah “hraničního obsahu a škodlivých dezinformací”. Jako příklad uvádí společnost videa propagující obskurní způsoby léčby závažných nemocí nebo konspirační teorii o tom, že Země není kulatá. Kromě omezení chce YouTube zviditelnit obsah, který považuje za kvalitnější. 

Poprask v médiích

Nová pravidla YouTube pro boj s nenávistným obsahem platí teprve pár hodin, ve Spojených státech však už stihla vyvolat nespočet otázek ohledně jejich vymáhání a veřejnou reakci nejméně jednoho člena Kongresu.

Podle deníku The New York Times (NYT) kroky YouTube dokládají, že v případě moderace obsahu na sociálních sítí platí: Vytvářet pravidla je často snazší, než pravidla vymáhat. “Tohle je důležitá změna, která měla nastat už dávno,” komentovala opatření Becca Lewisová, analytička z neziskové organizace Data & Society. “YouTube ovšem často svá uživatelská pravidla vymáhá nerovnoměrně, takže se teprve uvidí, jak efektivní tyto novinky budou,” řekla NYT.

“Po zavedení nových pravidel následovaly chaotické tweety tvůrců s fotkami e-mailů od YouTube, které je informovaly, že porušují pravidla,” popsal situaci web BuzzFeed News. Opatření se dotkla hlavně představitelů krajní pravice v USA i v Evropě.

Homofobie – vadí, nevadí

Největší pozornost přitahuje případ konzervativního komentátora Stevena Crowdera a novináře z webu Vox Carlose Mazy. Maza, který se netají homosexuální orientací, minulý týden upozornil na téma nenávistných projevů na YouTube sérií twitterových příspěvků o Crowderovi, který jej rutinně ve svých videích častuje homofobními urážkami. Crowderův kanál má aktuálně přes 3,5 milionu fanoušků a někteří z nich Mazu bombardují nevyžádanými zprávami na twitteru i skrze jiné kanály. YouTube nejdříve Mazovi sdělil, že proti Crowderovi nezakročí, ačkoli jeho výroky jsou “zjevně zraňující”. Brzy na to ale přišel s dalším prohlášením, kde informoval, že kvůli “vzorci odporných činů”, které “poškozovaly širší komunitu”, zastaví na Crowderově kanále přehrávání reklam. 

Republikánský senátor Ted Cruz poté na twitteru chybně tvrdil, že YouTube Crowdera “zakázal”. “Přestaňte si hrát na Boha a umlčovat hlasy, s nimiž nesouhlasíte. Tohle neskončí dobře,” vzkázal platformě na sdílení videí.

Podobná obvinění z umlčování konzervativních hlasů už proti sociálním médiím vznášel i americký prezident Donald Trump a politický rozměr již tak složitý boj s problémovým obsahem na internetu ještě více komplikuje. “Tohle je významný faktor v tom, proč je pro platformy tak obtížné bojovat s obtěžováním, dezinformacemi a dalšími toxickými jevy. Jsou tady totiž politické síly, které z toho těží a snaží se veškeré pokusy prezentovat jako politicky zaujaté,” komentovala Cruzova slova akademička Kate Starbirdová působící na Washingtonské univerzitě v Seattlu.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon