romea - logo
12. prosince 2019 (čtvrtek)
svátek má Simona
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nová pravidla YouTube pro omezení rasismu a diskriminace vyvolala ve Spojených státech bouřlivou debatu

7.6.2019 10:32
Youtube omezí šíření konspiračních teorií a vymítí sdělení hájící diskriminaci na základě rasy či pohlaví. (Print Sreen).
Youtube omezí šíření konspiračních teorií a vymítí sdělení hájící diskriminaci na základě rasy či pohlaví. (Print Sreen).

Společnost Youtube oznámila změny ve fungování své platformy na sdílení videí, které mají omezit šíření konspiračních teorií a vymýtit sdělení hájící diskriminaci na základě rasy či pohlaví.

Zakázána jsou mj. videa, jejichž tvůrci popírají holokaust či další "dobře zdokumentované násilné události". Server také slibuje transformaci svého systému na doporučování videí: měl by méně nabízet obsah blížící se porušení zásad platformy. YouTube na svém blogu uvádí, že boj s nenávistným obsahem je pro společnost jednou z největších výzev. Ohlášené změny prý vycházejí z konzultací s desítkami odborníků na témata jako jsou extremismus, hlásání nadřazenosti jisté skupiny populace, občanská práva a svoboda projevu.

Server čelí podobně jako další nová média kritice, že problémy s nenávistným obsahem či dezinformacemi léta přehlížel, nebo dokonce nastavením své platformy napomáhal masovému šíření takových materiálů.

Nyní jsou na YouTube zakázána videa, která hájí nadřazenost jisté skupiny, "aby ospravedlnila diskriminaci, segregaci, nebo vyloučení" na základě věku, pohlaví, rasy, víry či sexuální orientace. "To zahrnuje například videa, která propagují nebo oslavují nacistickou ideologii, která je ze své podstaty diskriminační.  YouTube chce i omezovat dosah "hraničního obsahu a škodlivých dezinformací". Jako příklad uvádí společnost videa propagující obskurní způsoby léčby závažných nemocí nebo konspirační teorii o tom, že Země není kulatá. Kromě omezení chce YouTube zviditelnit obsah, který považuje za kvalitnější. 

Poprask v médiích

Nová pravidla YouTube pro boj s nenávistným obsahem platí teprve pár hodin, ve Spojených státech však už stihla vyvolat nespočet otázek ohledně jejich vymáhání a veřejnou reakci nejméně jednoho člena Kongresu.

Podle deníku The New York Times (NYT) kroky YouTube dokládají, že v případě moderace obsahu na sociálních sítí platí: Vytvářet pravidla je často snazší, než pravidla vymáhat. "Tohle je důležitá změna, která měla nastat už dávno," komentovala opatření Becca Lewisová, analytička z neziskové organizace Data & Society. "YouTube ovšem často svá uživatelská pravidla vymáhá nerovnoměrně, takže se teprve uvidí, jak efektivní tyto novinky budou," řekla NYT.

"Po zavedení nových pravidel následovaly chaotické tweety tvůrců s fotkami e-mailů od YouTube, které je informovaly, že porušují pravidla," popsal situaci web BuzzFeed News. Opatření se dotkla hlavně představitelů krajní pravice v USA i v Evropě.

Homofobie - vadí, nevadí

Největší pozornost přitahuje případ konzervativního komentátora Stevena Crowdera a novináře z webu Vox Carlose Mazy. Maza, který se netají homosexuální orientací, minulý týden upozornil na téma nenávistných projevů na YouTube sérií twitterových příspěvků o Crowderovi, který jej rutinně ve svých videích častuje homofobními urážkami. Crowderův kanál má aktuálně přes 3,5 milionu fanoušků a někteří z nich Mazu bombardují nevyžádanými zprávami na twitteru i skrze jiné kanály. YouTube nejdříve Mazovi sdělil, že proti Crowderovi nezakročí, ačkoli jeho výroky jsou "zjevně zraňující". Brzy na to ale přišel s dalším prohlášením, kde informoval, že kvůli "vzorci odporných činů", které "poškozovaly širší komunitu", zastaví na Crowderově kanále přehrávání reklam. 

Republikánský senátor Ted Cruz poté na twitteru chybně tvrdil, že YouTube Crowdera "zakázal". "Přestaňte si hrát na Boha a umlčovat hlasy, s nimiž nesouhlasíte. Tohle neskončí dobře," vzkázal platformě na sdílení videí.

Podobná obvinění z umlčování konzervativních hlasů už proti sociálním médiím vznášel i americký prezident Donald Trump a politický rozměr již tak složitý boj s problémovým obsahem na internetu ještě více komplikuje. "Tohle je významný faktor v tom, proč je pro platformy tak obtížné bojovat s obtěžováním, dezinformacemi a dalšími toxickými jevy. Jsou tady totiž politické síly, které z toho těží a snaží se veškeré pokusy prezentovat jako politicky zaujaté," komentovala Cruzova slova akademička Kate Starbirdová působící na Washingtonské univerzitě v Seattlu.

Přečteno: 547x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

You Tube, Sociální sítě, USAHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo