romea - logo
5. prosince 2019 (čtvrtek)
svátek má Jitka
Loading
rozšířené vyhledávaní

Novosti Donbasu: Proruští radikálové z rasových důvodů napadli Romy ve Slavjansku

Slavjansk (Ukrajina), 19.4.2014 10:35, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 17:00)
Proruští radikálové s vlajkou Donětské republiky (FOTO: ČTK)
Proruští radikálové s vlajkou Donětské republiky (FOTO: ČTK)

Proruští radikálové na východě Ukrajiny ve Slavjansku měli údajně z rasových důvodů napadnout několik romských rodin. Oznámil to server Novosti Donbasu.

Ozbrojení proruští separatisté vtrhli do bytů několika Romů, kde je napadli a okradli. Podle serveru radikálové nebrali žádný ohled na věk nebo pohlaví obětí. Mezi zmlácenými jsou prý děti i ženy. Podle očitých svědků ozbrojenci odvezli ukradený majetek v dodávkách. "Ozbrojenci zaútočili ve Slavjansku na 7 domů, kde žijí Romové, " uvedla romská aktivistka Nataliya Varakutová.

Pachatelé podle serveru tvrdí, že jednali podle příkazu Vjačeslava Ponomarjova, který je vůdcem proruských vzbouřenců, a který se označuje za "lidového starostu" Slavjansku.

Na události ve Slavjansku zareagoval i ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. "Nedovolíme rozšiřování organizace Černaja sotňa (Pozn. redakce: Černá stovka, agresivní antisemitská ruská organizace) na Ukrajině. Nedovolíme šíření nerespektování jiných náboženství a nebo těch, kteří mají jinou barvu pleti. Ideologie a praxe pogromů, které jsou importovány z jedné ze sousedních zemí, nemá na Ukrajině místo," uvedl v prohlášení ukrajinský premiér. Podle Jaceňuka je nutné útočníky vypátrat a postavit je před soud.

Nadace International Renaissance (IRF) ve svém prohlášení vyzvala ukrajinské úřady k ověření a vyšetření protiromských útoků. "IRF se obrací na Ombudsmana Ukrajiny, vládu, ministerstvo vnitra, ministerstvo kultury a sociálních věcí, aby ověřily informace o protiromských pogromech ve Slavjansku, a aby úřady přijaly opatření k zastavení násilí vůči Romů, stejně tak i k zastavení jakéhokoliv porušování lidských práv na základě etnické příslušnosti," uvádí se v prohlášení IRF.

Útok odsoudila romská aktivitska Zora Kondurová, která uvedla, že během vojenských a politických konfliktů jsou nejzranitelnější příslušníci národnostních menšin. "Domníváme se, že útoky jsou slouží k destabilizaci a k vyprovokování mezietnického konfliktu," uvedla Kondurová v tiskovém prohlášení romské organizace Čirikli.

Útoky na Romy následovaly pouhý den potom, co bylo oznámeno, že v Doněcku byly distribuovány antisemitské letáky, které měly zastrašit členy místní židovské komunity. Neznámé osoby v maskách a s ruskou vlajkou je měli rozdávat v minulých dnech. Doněcké úřady ovládané separatisty je však označily za padělek. Jako o hoaxu o letácích informuje i server Guardian.

Registraci podle letáku podléhají všechny osoby židovské národnosti starší 16 let. Důvodem je prý skutečnost, že doněčtí Židé „podporují banderovskou juntu v Kyjevě" a dávají najevo nepřátelský vztah k „pravoslavné Doněcké republice a jejím občanům".

Při registraci mají podle letáku Židé podat informace o svých rodinách a majetkových poměrech. Pokud se požadavkům nepodřídí do 3. května, budou vyhoštěni a jejich majetek bude zabaven.

Podle představitelů doněcké židovské obce chtějí extremisté s pomocí letáků vyprovokovat konflikt, po němž by mohli židovské organizace obvinit z násilných útoků. Leták, který byl vylepován v blízkosti doněcké synagogy, je opatřen znakem „Doněcké lidové republiky" vyhlášené separatisty a podpisem „lidového gubernátora" Denise Pušilina.

Sám Pušilin v rozhovoru s ukrajinskými novináři označil leták za padělek a provokaci a jeho autory za „idioty". Kdo je za šíření letáků zodpovědný, Pušilin prý neví.

Komunita ukrajinských Židů nové kyjevské vedení podporuje a několikrát už dementovala informace ruských médií o tom, že země je pod vlivem ultrapravicových radikálů. Žádné útoky proti Židům nebo jiným etnickým menšinám či náboženským komunitám nezjistily na Ukrajině ani zahraniční pozorovatelské mise. Podle nedávné zprávy OSN se ukrajinští Židé necítí být ohroženi a žádným útokům vystaveni nejsou.

VIDEO

ČTK, ryz, Novosti Donbasu
Přečteno: 2800x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ukrajina, Rasismus, Extremismus, Rusko, NapadeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo