romea - logo
18. srpna 2019 (neděle)
svátek má Helena
Loading
rozšířené vyhledávaní

Novosti Donbasu: Proruští radikálové z rasových důvodů napadli Romy ve Slavjansku

Slavjansk (Ukrajina), 19.4.2014 10:35, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 17:00)
Proruští radikálové s vlajkou Donětské republiky (FOTO: ČTK)
Proruští radikálové s vlajkou Donětské republiky (FOTO: ČTK)

Proruští radikálové na východě Ukrajiny ve Slavjansku měli údajně z rasových důvodů napadnout několik romských rodin. Oznámil to server Novosti Donbasu.

Ozbrojení proruští separatisté vtrhli do bytů několika Romů, kde je napadli a okradli. Podle serveru radikálové nebrali žádný ohled na věk nebo pohlaví obětí. Mezi zmlácenými jsou prý děti i ženy. Podle očitých svědků ozbrojenci odvezli ukradený majetek v dodávkách. "Ozbrojenci zaútočili ve Slavjansku na 7 domů, kde žijí Romové, " uvedla romská aktivistka Nataliya Varakutová.

Pachatelé podle serveru tvrdí, že jednali podle příkazu Vjačeslava Ponomarjova, který je vůdcem proruských vzbouřenců, a který se označuje za "lidového starostu" Slavjansku.

Na události ve Slavjansku zareagoval i ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. "Nedovolíme rozšiřování organizace Černaja sotňa (Pozn. redakce: Černá stovka, agresivní antisemitská ruská organizace) na Ukrajině. Nedovolíme šíření nerespektování jiných náboženství a nebo těch, kteří mají jinou barvu pleti. Ideologie a praxe pogromů, které jsou importovány z jedné ze sousedních zemí, nemá na Ukrajině místo," uvedl v prohlášení ukrajinský premiér. Podle Jaceňuka je nutné útočníky vypátrat a postavit je před soud.

Nadace International Renaissance (IRF) ve svém prohlášení vyzvala ukrajinské úřady k ověření a vyšetření protiromských útoků. "IRF se obrací na Ombudsmana Ukrajiny, vládu, ministerstvo vnitra, ministerstvo kultury a sociálních věcí, aby ověřily informace o protiromských pogromech ve Slavjansku, a aby úřady přijaly opatření k zastavení násilí vůči Romů, stejně tak i k zastavení jakéhokoliv porušování lidských práv na základě etnické příslušnosti," uvádí se v prohlášení IRF.

Útok odsoudila romská aktivitska Zora Kondurová, která uvedla, že během vojenských a politických konfliktů jsou nejzranitelnější příslušníci národnostních menšin. "Domníváme se, že útoky jsou slouží k destabilizaci a k vyprovokování mezietnického konfliktu," uvedla Kondurová v tiskovém prohlášení romské organizace Čirikli.

Útoky na Romy následovaly pouhý den potom, co bylo oznámeno, že v Doněcku byly distribuovány antisemitské letáky, které měly zastrašit členy místní židovské komunity. Neznámé osoby v maskách a s ruskou vlajkou je měli rozdávat v minulých dnech. Doněcké úřady ovládané separatisty je však označily za padělek. Jako o hoaxu o letácích informuje i server Guardian.

Registraci podle letáku podléhají všechny osoby židovské národnosti starší 16 let. Důvodem je prý skutečnost, že doněčtí Židé „podporují banderovskou juntu v Kyjevě" a dávají najevo nepřátelský vztah k „pravoslavné Doněcké republice a jejím občanům".

Při registraci mají podle letáku Židé podat informace o svých rodinách a majetkových poměrech. Pokud se požadavkům nepodřídí do 3. května, budou vyhoštěni a jejich majetek bude zabaven.

Podle představitelů doněcké židovské obce chtějí extremisté s pomocí letáků vyprovokovat konflikt, po němž by mohli židovské organizace obvinit z násilných útoků. Leták, který byl vylepován v blízkosti doněcké synagogy, je opatřen znakem „Doněcké lidové republiky" vyhlášené separatisty a podpisem „lidového gubernátora" Denise Pušilina.

Sám Pušilin v rozhovoru s ukrajinskými novináři označil leták za padělek a provokaci a jeho autory za „idioty". Kdo je za šíření letáků zodpovědný, Pušilin prý neví.

Komunita ukrajinských Židů nové kyjevské vedení podporuje a několikrát už dementovala informace ruských médií o tom, že země je pod vlivem ultrapravicových radikálů. Žádné útoky proti Židům nebo jiným etnickým menšinám či náboženským komunitám nezjistily na Ukrajině ani zahraniční pozorovatelské mise. Podle nedávné zprávy OSN se ukrajinští Židé necítí být ohroženi a žádným útokům vystaveni nejsou.

VIDEO

ČTK, ryz, Novosti Donbasu
Přečteno: 2797x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ukrajina, Rasismus, Extremismus, Rusko, NapadeníHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo