romea - logo
31. května 2020 (neděle)
svátek má Kamila
Loading
rozšířené vyhledávaní

Novou romskou zmocněnkyní vlády slovenské vlády má být Andrea Bučková

31.3.2020 12:33, (AKTUALIZOVÁNO 20:49)
Andrea Bučková (FOTO: Chad Evans Wyatt)
Andrea Bučková (FOTO: Chad Evans Wyatt)

Novou zmocněnkyní vlády Slovenské republiky pro romské komunity by se měla od 1. dubna stát bývalá ředitelka jednoho z odborů úřadu romského zmocněnce Andrea Bučková. Návrh na její jmenování je v nezařazených materiálech na jednání vlády. Informuje o tom TASR.

"Současná krizová situace s COVID-19 si žádá schopného odpovědného pracovitého zkušeného manažera, který dokáže pracovat ihned, nepotřebuje rok nebo dva, aby se zorientoval v tématu a přemýšlel nad strategií. Není politickou nominantkou, ale dlouholetou expertkou," uvedl europoslanec za OĽANO Peter Pollák ke jmenování Bučkové.

"Andrea Bučková je Romka z Banské Bystrice, která, podobně jako já, procházela různými pozicemi od regionální pracovnice, až po vysoké řídící funkce. Má za sebou výsledky. Ti, co ji znáte, víte, že vždy pracovala v maximálním nasazení a oddanosti romskému tématu, nikdy se nedívá na hodinky, ale na odvedenou práci. Pro mnohé je zatím neznámá, ale jsem si jistý, že ji poznáte - budou za ni mluvit její vlastní výsledky," dodal Pollák.

Bučková pracovala na úřadu zmocněnce v období, kdy ho vedl současný europoslanec, expert OĽaNO na romskou problematiku Peter Pollák. Od října 2012 do července 2016 působila jako ředitelka odboru rozvojových projektů, monitorování a hodnocení. Na úřadě působila iv letech 2004 až 2008, kdy byly zmocněnkyně Klára Orgovánová a Anita Botošová, Bučková byla regionální koordinátorkou, později ředitelkou odboru metodiky a koordinace regionů.

Zastávala také pozice na úřadu práce, sociálních věcí a rodiny či Fondu sociálního rozvoje, v posledním období byla na Ministerstvu práce, sociálních věcí a rodiny SR věcnou gestorkou horizontálních principů rovnost příležitostí, rovnost pohlaví a nediskriminace.

Bučková, která bude v pořadí osmou na postu zmocněnce vlády SR pro romské komunity, nahradí v čele úřadu Ábela Ravasze (Most-Híd), který úřad vedl od dubna 2016.

Přečteno: 861x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Zmocněnec, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo