romea - logo
29. března 2020 (neděle)
svátek má Taťána
Loading
rozšířené vyhledávaní

Obama udělil řády válečným hrdinům, kteří je kvůli svému původu v minulosti nezískali

Washington , 19.3.2014 9:53, (ROMEA)
Americký prezident Barack Obama během projevu u Lincolnova památníku ve Washingtonu, kde před padesáti lety Martin Luther King pronesl svou slavnou řeč
Americký prezident Barack Obama během projevu u Lincolnova památníku ve Washingtonu, kde před padesáti lety Martin Luther King pronesl svou slavnou řeč "I Have a Dream".

Celkem 24 hispánců, černochů a Židů dostalo dnes od prezidenta Baracka Obamy většinou posmrtně vyznamenání za statečnost během válečných nasazení americké armády. Ocenění svých činů se měli dočkat mnohem dříve, ale stejně jako další příslušníci menšin v armádě doplatili podle agentury AP na diskriminaci. Šéf Bílého domu prohlásil, že splnil dlouholetý dluh vůči vojákům z národnostních menšin, kteří bojovali a umírali za vlast, která je neměla vždy za rovnoprávné občany.

Obama vyznamenal Medailí cti veterány II. světové války a války z Koreje a Vietnamu. Jejich ocenění vychází z dvanáctileté práce úředníků Pentagonu, kteří analyzovali historické případy diskriminace menšin v armádě. Právě dva tucty dnes oceněných si podle Obamy medaili zasloužily už dávno. "Dnes máme šanci vyrovnat se s minulými chybami. Žádný národ není dokonalý ... Mnohdy čelíme bolestivé minulosti včetně skutečnosti, že někteří z těchto vojáků bojovali a umírali za vlast, jež je ne vždy považovala za rovnoprávné," řekl šéf Bílého domu.

Mezi oceněnými byli pouze tři stále naživu. Šlo o veterány z Vietnamu Jose Rodelu, Melvina Morrise a Santiaga Ereviu, kteří své řády přijali za dlouhotrvajícího potlesku. "Nikdy mi popravdě nešlo o vyznamenání," řekl Erevia agentuře AP, ale připustil, že "padl na kolena", když mu zavolal Obama a oznámil mu, že dostane medaili.

Pentagon během 12 let přehodnotil několik tisíc případů nositelů nižšího vojenského vyznamenání, z nichž řada splňovala kritérium získání hodnotnější Medaile cti, ale v minulosti jim byla upřena. Přibližně 600 z nich bylo hispánského či židovského původu.

Přečteno: 373x
 

Kam dál:

Štítky:  

USA, Válka, Ocenění, MenšinyHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační foto: Lukáš Houdek

V sociálně vyloučených lokalitách se kvůli onemocnění COVID-19 omezují terénní služby, pracovníci neziskovek nemají ochranné pomůcky

18.3.2020 13:30
Obyvatelé v sociálně vyloučených lokalitách se potýkají s některými specifickými problémy v souvislosti s onemocněním COVID-19. Podle ředitele Agentury pro sociální začleňování Davida Beňáka je možné u obyvatel očekávat výpadek příjmů, který může v krajním případě způsobit ztrátu bydlení anebo nesplnění podmínek insolvence. Problém může být také domácí vyučování, protože rodiny nemají dostatečné připojení k internetu. Neziskové organizace v lokalitách vyvěšují informační letáky v češtině a v romštině a kvůli nedostatku ochranných pomůcek omezují své terénní služby.
 celý článek

--ilustrační foto--

Problémy soustředěné v romských osadách na Slovensku mohou být při epidemii koronaviru smrtelné

16.3.2020 13:50
Problémy soustředěné v romských osadách na Slovensku mohou být při epidemii koronaviru smrtelné. Upozorňuje na to slovenský server SME.
 celý článek

Michael O'Flaherty, ředitel Agentury Evropské unie pro základní práva

videoMichael O'Flaherty, ředitel Agentury Evropské unie pro základní práva: V boji s koronavirem nemá rasismus místo, lze zajistit právo na zdraví i základní lidská práva každého člověka

13.3.2020 13:40
Před pár dny jsem byl šokován rozhovorem s číšníkem v jedné restauraci. Řekl mi, že epidemii koronaviru lze vyřešit tak, že se zastaví příchod migrantů do jeho země, neboť tito migranti mají špatné hygienické návyky. Díky této šokující poznámce, jsem si uvědomil, do jaké míry se současná situace dotýká lidských práv, stejně jako veřejného zdraví.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo