romea - logo
23. ledna 2020 (čtvrtek)
svátek má Zdeněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Obama udělil řády válečným hrdinům, kteří je kvůli svému původu v minulosti nezískali

Washington , 19.3.2014 9:53, (ROMEA)
Americký prezident Barack Obama během projevu u Lincolnova památníku ve Washingtonu, kde před padesáti lety Martin Luther King pronesl svou slavnou řeč
Americký prezident Barack Obama během projevu u Lincolnova památníku ve Washingtonu, kde před padesáti lety Martin Luther King pronesl svou slavnou řeč "I Have a Dream".

Celkem 24 hispánců, černochů a Židů dostalo dnes od prezidenta Baracka Obamy většinou posmrtně vyznamenání za statečnost během válečných nasazení americké armády. Ocenění svých činů se měli dočkat mnohem dříve, ale stejně jako další příslušníci menšin v armádě doplatili podle agentury AP na diskriminaci. Šéf Bílého domu prohlásil, že splnil dlouholetý dluh vůči vojákům z národnostních menšin, kteří bojovali a umírali za vlast, která je neměla vždy za rovnoprávné občany.

Obama vyznamenal Medailí cti veterány II. světové války a války z Koreje a Vietnamu. Jejich ocenění vychází z dvanáctileté práce úředníků Pentagonu, kteří analyzovali historické případy diskriminace menšin v armádě. Právě dva tucty dnes oceněných si podle Obamy medaili zasloužily už dávno. "Dnes máme šanci vyrovnat se s minulými chybami. Žádný národ není dokonalý ... Mnohdy čelíme bolestivé minulosti včetně skutečnosti, že někteří z těchto vojáků bojovali a umírali za vlast, jež je ne vždy považovala za rovnoprávné," řekl šéf Bílého domu.

Mezi oceněnými byli pouze tři stále naživu. Šlo o veterány z Vietnamu Jose Rodelu, Melvina Morrise a Santiaga Ereviu, kteří své řády přijali za dlouhotrvajícího potlesku. "Nikdy mi popravdě nešlo o vyznamenání," řekl Erevia agentuře AP, ale připustil, že "padl na kolena", když mu zavolal Obama a oznámil mu, že dostane medaili.

Pentagon během 12 let přehodnotil několik tisíc případů nositelů nižšího vojenského vyznamenání, z nichž řada splňovala kritérium získání hodnotnější Medaile cti, ale v minulosti jim byla upřena. Přibližně 600 z nich bylo hispánského či židovského původu.

Přečteno: 369x
 

Kam dál:

Štítky:  

USA, Válka, Ocenění, MenšinyHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo