romea - logo
21. dubna 2021 (středa)
svátek má Alexandra

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Obama udělil řády válečným hrdinům, kteří je kvůli svému původu v minulosti nezískali

Washington , 19.3.2014 9:53, (ROMEA)
Americký prezident Barack Obama během projevu u Lincolnova památníku ve Washingtonu, kde před padesáti lety Martin Luther King pronesl svou slavnou řeč
Americký prezident Barack Obama během projevu u Lincolnova památníku ve Washingtonu, kde před padesáti lety Martin Luther King pronesl svou slavnou řeč "I Have a Dream".

Celkem 24 hispánců, černochů a Židů dostalo dnes od prezidenta Baracka Obamy většinou posmrtně vyznamenání za statečnost během válečných nasazení americké armády. Ocenění svých činů se měli dočkat mnohem dříve, ale stejně jako další příslušníci menšin v armádě doplatili podle agentury AP na diskriminaci. Šéf Bílého domu prohlásil, že splnil dlouholetý dluh vůči vojákům z národnostních menšin, kteří bojovali a umírali za vlast, která je neměla vždy za rovnoprávné občany.

Obama vyznamenal Medailí cti veterány II. světové války a války z Koreje a Vietnamu. Jejich ocenění vychází z dvanáctileté práce úředníků Pentagonu, kteří analyzovali historické případy diskriminace menšin v armádě. Právě dva tucty dnes oceněných si podle Obamy medaili zasloužily už dávno. "Dnes máme šanci vyrovnat se s minulými chybami. Žádný národ není dokonalý ... Mnohdy čelíme bolestivé minulosti včetně skutečnosti, že někteří z těchto vojáků bojovali a umírali za vlast, jež je ne vždy považovala za rovnoprávné," řekl šéf Bílého domu.

Mezi oceněnými byli pouze tři stále naživu. Šlo o veterány z Vietnamu Jose Rodelu, Melvina Morrise a Santiaga Ereviu, kteří své řády přijali za dlouhotrvajícího potlesku. "Nikdy mi popravdě nešlo o vyznamenání," řekl Erevia agentuře AP, ale připustil, že "padl na kolena", když mu zavolal Obama a oznámil mu, že dostane medaili.

Pentagon během 12 let přehodnotil několik tisíc případů nositelů nižšího vojenského vyznamenání, z nichž řada splňovala kritérium získání hodnotnější Medaile cti, ale v minulosti jim byla upřena. Přibližně 600 z nich bylo hispánského či židovského původu.

Přečteno: 386x
 

Kam dál:

Štítky:  

USA, Válka, Ocenění, MenšinyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo