romea - logo
5. dubna 2020 (neděle)
svátek má Miroslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Obávaný romský předák v Bulharsku se dostal z vězení dříve

Sofia, 18.10.2013 15:59, (ROMEA)

Obávaný romský předák Kiril Raškov, jehož klan se v Bulharsku dlouhá léta těšil beztrestnosti, dnes ráno opustil vězení.

Raškov, přezdívaný "car Kiro", si odpykával trest původně v délce tří let a šesti měsíců za to, že vyhrožoval smrtí dvěma spoluobčanům v obci Katunica, kde žil.

Nejvyšší kasační soud mu ale trest již dříve o rok snížil a dalších pět měsíců získal tím, že vykonával veřejně prospěšné práce. Informuje o tom server novinite.com s odvoláním na mluvčího vězení v Plovdivu Božila Ivanova.

Uvěznění Raškova v roce 2011 předcházely bouřlivé etnické nepokoje v celé zemi. Jejich rozbuškou byla smrt devatenáctiletého bulharského mladíka Angela Petrova, kterého 23. září v Katunici přejel a zabil minibus vezoucí příbuzné Raškova na oslavu. Vozidlo z místa nehody ujelo. Právě Petrovově rodině měl "car Kiro" předtím vyhrožovat smrtí.

Obyvatele Katunice neštěstí natolik rozlítilo, že se rozhodli vyřídit si s Raškovem účty. Hned následující den protestující společně s fotbalovými fanoušky z nedalekého Plovdivu zapálili několik objektů, které patřily Raškovově klanu.

Nepokoje se pak rozšířily i do některých dalších měst, mezi jejichž obyvateli převládl názor, že kriminalita Romů zůstává průběžně netrestána. Při střetech, do nichž se zapojili i stoupenci krajní pravice, bylo zraněno několik osob, 170 lidí policie zadržela.

Přečteno: 568x
 

Kam dál:

Štítky:  

Bulharsko, MenšinyHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo