romea - logo
21. dubna 2021 (středa)
svátek má Alexandra

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Obávaný romský předák v Bulharsku se dostal z vězení dříve

Sofia, 18.10.2013 15:59, (ROMEA)

Obávaný romský předák Kiril Raškov, jehož klan se v Bulharsku dlouhá léta těšil beztrestnosti, dnes ráno opustil vězení.

Raškov, přezdívaný "car Kiro", si odpykával trest původně v délce tří let a šesti měsíců za to, že vyhrožoval smrtí dvěma spoluobčanům v obci Katunica, kde žil.

Nejvyšší kasační soud mu ale trest již dříve o rok snížil a dalších pět měsíců získal tím, že vykonával veřejně prospěšné práce. Informuje o tom server novinite.com s odvoláním na mluvčího vězení v Plovdivu Božila Ivanova.

Uvěznění Raškova v roce 2011 předcházely bouřlivé etnické nepokoje v celé zemi. Jejich rozbuškou byla smrt devatenáctiletého bulharského mladíka Angela Petrova, kterého 23. září v Katunici přejel a zabil minibus vezoucí příbuzné Raškova na oslavu. Vozidlo z místa nehody ujelo. Právě Petrovově rodině měl "car Kiro" předtím vyhrožovat smrtí.

Obyvatele Katunice neštěstí natolik rozlítilo, že se rozhodli vyřídit si s Raškovem účty. Hned následující den protestující společně s fotbalovými fanoušky z nedalekého Plovdivu zapálili několik objektů, které patřily Raškovově klanu.

Nepokoje se pak rozšířily i do některých dalších měst, mezi jejichž obyvateli převládl názor, že kriminalita Romů zůstává průběžně netrestána. Při střetech, do nichž se zapojili i stoupenci krajní pravice, bylo zraněno několik osob, 170 lidí policie zadržela.

Přečteno: 574x
 

Kam dál:

Štítky:  

Bulharsko, MenšinyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo