romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Obec na Slovensku zavedla pravidlo pro užívání hřiště: v sudé dny Romové, v liché dny ostatní občané

21.3.2016 11:19
Ilustrační foto. (FOTO: Pixabay.com)
Ilustrační foto. (FOTO: Pixabay.com)

Slovenská obec Hrčeľ zavedla po otevření nového multifunkčního hřiště za peníze z evropských fondů v roce 2012 speciální pravidla pro jeho používání – v sudé dny na něj mohli chodit Romové, v liché dny „ostatní“ občané.

Cedulka, která pravidla návštěvníkům hřiště oznamovala, byla podle serveru dennikn.sk ještě o víkendu dostupná na stránkách obce. Podle starosty Rudolfa Baloga však již nebyla aktuální a pravidlo bylo zavedeno po dokončení hřiště před čtyřmi lety, protože na něm docházelo k šarvátkám mezi lidmi z obou komunit. „Platilo asi měsíc, potom se poměry zklidnily,“ uvedl pro stejný server.

Na dělení obyvatel na dvě skupiny upozornil poslanec a předseda Občanské konzervativní strany Ondrej Dostál, který se do parlamentu dostal na kandidátce strany Sloboda a solidarita. „Rozdělit dny, kdy je hřiště přístupné občanům podle toho, zda jsou či nejsou Romové, je jasným projevem segregace a diskriminace,“ řekl.

Podle starosty jiná možnost nebyla – řešení považuje za kompromis. V současnosti však prý lidé chodí na hřiště kdykoliv. „Romové řeknou, jak dlouho budou hrát a správce jim na tu dobu hřiště odemkne. A naopak,“ přiblížil.

Dostál o případu informoval ombudsmanku Janu Dubovcovou. „Paní ombudsmance i komukoliv můžeme ukázat, že tu nikoho nediskriminujeme,“ řekl deníku starosta.

Přečteno: 1315x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Romové, segregace, Diskriminace, SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo