romea - logo
25. ledna 2022 (úterý)
svátek má Miloš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Oběti nezákonných sterilizací na Slovensku žádají stát o odškodnění a omluvu

27.7.2021 11:24
Peter Pollák ml. (FOTO: repro TASR)
Peter Pollák ml. (FOTO: repro TASR)

Ženy, které podstoupily nezákonnou sterilizaci, žádají Slovensko o omluvu a finanční kompenzaci. Podpředseda Výboru pro lidská práva a národnostní menšiny Peter Pollák ml. svolá jednání, na kterém se má projednávat mechanismus, jakým by měl stát oběti sterilizací odškodnit.

„Iniciuji kulatý stůl, ke kterému chci pozvat předsedu vlády, ministra financí, ministryni spravedlnosti a všechny zainteresované osoby, které se tomuto tématu věnují,“ uvedl Pollák na tiskové konferenci po zasedání Výboru. Toho se zúčastnily i ženy, které v minulosti zákrok nedobrovolně podstoupily.

„Už roky bojujeme za spravedlnost pro všechny poškozené ženy. Podvázali nám vaječníky bez našeho souhlasu. Dali nám podepsat papíry těsně před porodem. Nic nám nevysvětlili, ani se nás na nic neptali,“ uvedla aktivistka za práva nezákonně sterilizovaných žen Veronika Duždová.

Podle výsledků výzkumu Poradny pro občanská a lidská práva ve čtyřiceti romských komunitách z roku 2003 může být obětí několik desítek až stovek.

„Provedli jsme přibližně třicet rozhovorů se ženami, které byly sterilizované během komunistického režimu v rámci tehdejší politiky a dalších přibližně 110 rozhovorů se ženami, které byly sterilizované anebo měly důvodné podezření po pádu komunismu. Je ale pravděpodobné, že touto praxí mohlo být poškozeno na různých místech Slovenska mnohem více žen,“ řekl Štefan Ivanco z Poradny pro občanská a lidská práva.

Slovensko podobně jako dříve i Českou republiku k odškodnění a omluvě obětem sterilizací opakovaně vyzvaly evropské instituce. V Česku byl zákon, který přiznává protiprávně sterilizovaným ženám odškodnění, schválen minulý týden. „Budeme se do velké míry inspirovat českou legislativou,“ uvedl na konferenci Pollák.

Přečteno: 1178x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

nucené sterilizace, Slovensko, odškodnění, zákonHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo