romea - logo
6. července 2020 (pondělí)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus
Loading
rozšířené vyhledávaní

Obětí střelby v Německu je i mladý Rom z Rumunska. Z devíti obětí střelby jsou tak už dvě romské

22.2.2020 14:41
Mladý Rom z Rumunska je jednou z obětí rasisticky motivovaného útoku v německém Hanau - 21. 2. 2020 (Koláž: Romea.cz)
Mladý Rom z Rumunska je jednou z obětí rasisticky motivovaného útoku v německém Hanau - 21. 2. 2020 (Koláž: Romea.cz)

Mladý Rom z Rumunska je jednou z obětí rasisticky motivovaného útoku v německém Hanau blízko Frankfurtu nad Mohanem. Ve středu pozdě večer tam 43letý Němec zastřelil devět lidí s migračními kořeny. Jak již dříve server Romea.cz informoval útočník zastřelil i třicetipětiletou Romku, matku dvou dětí. Útok si tak vyžádal dvě romské oběti.

Rumunské ministerstvo zahraničních smrt svého občana potvrdilo v pátek ráno 21. února. "Ministerstvo zahraničních věcí důrazně odsuzuje jakýkoli násilný čin a xenofobní projevy," píše se v tiskové zprávě.

To, že se jedná o Roma serveru Romea.cz potvrdil Gelu Duminica, ředitel romské organizace Impreuna z Rumunska. "Oběť z Rumunska je Rom. Útok má tedy dvě romské oběti," uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Gelu Duminica.

"S hlubokým smutkem jsem zjistil, že rumunský občan přišel o život při násilných útocích v Hanau v Německu. Soucit rodině a pozůstalým v této době utrpení," napsal rumunský prezident Klaus Iohannis v příspěvku na Twitteru.

 

 

Podle médií je obětí 23letý muž z obce Giurgiu, který v Německu legálně pracuje pět let. Médiím to potvrdil Marian Pătulean, starosta obce Singureni. Mladý Rom je jeho synovec.

"Ano, je to pravda. Jmenuje se Vili Viorel Păun, je mým synovcem a bylo mu 23 let," řekl médiím Pătulean. Podle něj byl Vili v době útoku ve svém autě, které mělo rumunské registrační značky, což byl důvod proč xenofobní terorista mladého Roma zastřelil.

"Ten parchant, terorista, když viděl, že je v autě s čísly z Rumunska, tak ho zastřelil," dodal Marian Pătulean, podle kterého jsou rodiče oběti v šoku. "Byl jejich jediným dítětem, je to něco neuvěřitelného," řekl smutně starosta obce Singureni Marian Pătuleanu

Vili Viorel Păun je celkem druhou romskou obětí rasisticky motivovaného útoku v německém Hanau. Jak již server Romea.cz informoval 43letý Němec Tobias Rathjen zastřelil i 35letou Romku, matku dvou dětí, Mercedes K. Mladá Romka byla německou občankou s polskými kořeny.

"Ústřední rada a všichni Romové a Sintové v Německu truchlí za zavražděnou mladou ženou, matku dvou dětí. Myslíme zároveň na všechny oběti tohoto pravicového teroristického útoku," uvedl po útoku pro média Romani Rose, předseda Ústřední rady německých Sintů a Romů.

Třicetipětiletou Mercedes K. měl útočník zabít výstřelem do hrudi. "Slyšel jsem od příbuzných a přátel, že ji zabili. Nechtěl jsem tomu uvěřit, ale pak jsem viděl videa její rodiny, kde pláčou," uvedl kamarád zavražděné. "Jak se může po holokaustu stále dít něco nelidského?" ptá se.

Přečteno: 1605x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Německo, Útok, Xenofobie, Terorismus, Rasismus, Extremismus, střelbaHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo