romea - logo
18. května 2022 (středa)
svátek má Nataša

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Obětí střelby v Německu je i mladý Rom z Rumunska. Z devíti obětí střelby jsou tak už dvě romské

22.2.2020 14:41
Mladý Rom z Rumunska je jednou z obětí rasisticky motivovaného útoku v německém Hanau - 21. 2. 2020 (Koláž: Romea.cz)
Mladý Rom z Rumunska je jednou z obětí rasisticky motivovaného útoku v německém Hanau - 21. 2. 2020 (Koláž: Romea.cz)

Mladý Rom z Rumunska je jednou z obětí rasisticky motivovaného útoku v německém Hanau blízko Frankfurtu nad Mohanem. Ve středu pozdě večer tam 43letý Němec zastřelil devět lidí s migračními kořeny. Jak již dříve server Romea.cz informoval útočník zastřelil i třicetipětiletou Romku, matku dvou dětí. Útok si tak vyžádal dvě romské oběti.

Rumunské ministerstvo zahraničních smrt svého občana potvrdilo v pátek ráno 21. února. "Ministerstvo zahraničních věcí důrazně odsuzuje jakýkoli násilný čin a xenofobní projevy," píše se v tiskové zprávě.

To, že se jedná o Roma serveru Romea.cz potvrdil Gelu Duminica, ředitel romské organizace Impreuna z Rumunska. "Oběť z Rumunska je Rom. Útok má tedy dvě romské oběti," uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Gelu Duminica.

"S hlubokým smutkem jsem zjistil, že rumunský občan přišel o život při násilných útocích v Hanau v Německu. Soucit rodině a pozůstalým v této době utrpení," napsal rumunský prezident Klaus Iohannis v příspěvku na Twitteru.

 

 

Podle médií je obětí 23letý muž z obce Giurgiu, který v Německu legálně pracuje pět let. Médiím to potvrdil Marian Pătulean, starosta obce Singureni. Mladý Rom je jeho synovec.

"Ano, je to pravda. Jmenuje se Vili Viorel Păun, je mým synovcem a bylo mu 23 let," řekl médiím Pătulean. Podle něj byl Vili v době útoku ve svém autě, které mělo rumunské registrační značky, což byl důvod proč xenofobní terorista mladého Roma zastřelil.

"Ten parchant, terorista, když viděl, že je v autě s čísly z Rumunska, tak ho zastřelil," dodal Marian Pătulean, podle kterého jsou rodiče oběti v šoku. "Byl jejich jediným dítětem, je to něco neuvěřitelného," řekl smutně starosta obce Singureni Marian Pătuleanu

Vili Viorel Păun je celkem druhou romskou obětí rasisticky motivovaného útoku v německém Hanau. Jak již server Romea.cz informoval 43letý Němec Tobias Rathjen zastřelil i 35letou Romku, matku dvou dětí, Mercedes K. Mladá Romka byla německou občankou s polskými kořeny.

"Ústřední rada a všichni Romové a Sintové v Německu truchlí za zavražděnou mladou ženou, matku dvou dětí. Myslíme zároveň na všechny oběti tohoto pravicového teroristického útoku," uvedl po útoku pro média Romani Rose, předseda Ústřední rady německých Sintů a Romů.

Třicetipětiletou Mercedes K. měl útočník zabít výstřelem do hrudi. "Slyšel jsem od příbuzných a přátel, že ji zabili. Nechtěl jsem tomu uvěřit, ale pak jsem viděl videa její rodiny, kde pláčou," uvedl kamarád zavražděné. "Jak se může po holokaustu stále dít něco nelidského?" ptá se.

Přečteno: 1803x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Německo, Útok, Xenofobie, Terorismus, Rasismus, Extremismus, střelbaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo