romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Obří pokuta za rasismus! Automobilka Tesla musí zaplatit bývalému zaměstnanci 3 miliardy korun

5.10.2021 10:45
Ilustrační FOTO: Tesla
Ilustrační FOTO: Tesla

Americký federální soud nařídil automobilce Tesla, aby svému bývalému zaměstnanci vyplatila bezmála 137 milionů dolarů (zhruba tři miliardy korun) za to, že čelil projevům rasismu na pracovišti. Na rozsudek upozornil deník The Wall Street Journal. Podle soudu firma nevytvořila svému zaměstnanci vhodné pracovní podmínky a nezabránila projevům rasismu ze strany dalších zaměstnanců. Tesla rozhodnutí soudu nekomentovala.

Žalobcem byl bývalý zaměstnanec automobilky Owen Diaz, který v letech 2015 a 2016 pracoval v závodě Tesly ve Fremontu, nedaleko San Francisca. Podle jeho advokáta Bernarda Alexandera muž na pracovišti pravidelně čelil rasistickým urážkám.

"Rozsudek ukázal, co se děje v závodě Tesly," řekl po rozhodnutí soudu Diaz, a vyzval šéfa Tesly, aby ve firmě sjednal pořádek.

Porota muži uznala odškodné za osobní újmu ve výši 6,9 milionu dolarů (151 milionů korun) a také sankční platbu ve výši 130 milionů dolarů (2,8 miliardy korun). Podle poroty automobilka nebyla schopna nastavit pravidla, jež by zamezila šíření rasismu na pracovišti.

Tesla rozsudek nekomentovala, její advokáti ale před soudem odmítli, že by firma nedostatečně chránila své černošské zaměstnance před rasismem.

Deník The Wall Street Journal připomíná, že v souvislosti s rasismem na pracovišti Tesla prohrála v květnu další spor s bývalým zaměstnancem. O sporu rozhodoval rozhodce, který firmě uložil vyplatit muži, který spor vyvolal, jeden milion dolarů (22 milionů korun). Firma měla také nastavit pravidla, která by zamezila šíření rasismu mezi zaměstnanci.

Přečteno: 924x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Zaměstnanost, USA, Soud, pokutaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo