romea - logo
20. ledna 2022 (čtvrtek)
svátek má Ilona

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Obyvatelé Slovenska volí hejtmany a poslance krajské samosprávy. Jak dopadnou neofašisté?

4.11.2017 14:00
Ján Lunter a Marian Kotleba (Koláž: Romea.cz)
Ján Lunter a Marian Kotleba (Koláž: Romea.cz)

Slovensko dnes v přímých volbách vybírá hejtmany a poslance zastupitelstev osmi samosprávných krajů. O svých zástupcích v krajské samosprávě může rozhodovat více než 4,4 milionu oprávněných voličů včetně cizinců s trvalým pobytem v zemi. Z vyjádření zástupců některých volebních komisí vyplývá, že velký zájem o hlasování mezi voliči není. Volby skončí dvě hodiny před půlnocí a výsledky se čekají v noci na neděli.

Předpokládá se, že stejně jako před čtyřmi lety uspějí v přímé volbě hejtmanů zejména kandidáti podporovaní vládními sociálními demokraty (Směr-SD) premiéra Roberta Fica. Pozornost ovšem poutá Banskobystrický kraj, kde post hejtmana obhajuje předseda krajně pravicové, neofašistické strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Marian Kotleba, jehož zvolení bylo největším překvapením krajských voleb v roce 2013. Letos se vůči Kotlebovi vytvořila široká koalice, která podporuje nezávislého kandidáta na hejtmana, podnikatele Jána Luntera.

Hned dopoledne hlasovali někteří favorité na posty hejtmana, který je Slovensku nazýván i župan, neboť samosprávné kraje nesou neoficiální označení župy.

Oficiální údaje o volební účasti zatím nejsou k dispozici, z vyjádření zástupců volebních komisí v různých regionech nicméně vyplývá, že do podvečerních hodin velký zájem o hlasování spíše nebyl. V roce 2013 se krajských voleb na Slovensku zúčastnil jen každý pátý oprávněný volič.

K účasti na krajských volbách dnes opětovně vybídl prezident Andrej Kiska. "Prvním důvodem je, že župní volby jsou o našem každodenním životě, o nemocnicích, školách, kultuře. Druhý důvod je možná ještě důležitější, a to, kterým směrem se bude ubírat naše země, aby nedostali hlasy a místo extremisté, novodobí fašisté," řekl Kiska, který se voleb zúčastnil v rodném Popradu.

Kiska vybídl veřejnost, aby v Banskobystrickém kraji nedopustila zopakování výsledků z předchozích krajských voleb. Slovenský prezident dlouhodobě kritizuje LSNS, která se například hlásí k válečnému slovenskému státu, jenž byl pod silným vlivem nacistického Německa. Kotlebova strana se také vymezuje vůči členství země v Evropské unii a v Severoatlantické alianci. LSNS v loňských parlamentních volbách na Slovensku získala osm procent hlasů a poprvé se dostala do sněmovny.

Podle slovenských médií ve dvou krajích policie dříve v tomto týdnu obvinila čtyři osoby, že některým kandidátům na poslance krajské samosprávy slibovaly za peníze hlasy romských voličů. Policejní viceprezident Ľubomír Ábel uvedl, že elitní policejní jednotka NAKA vede v souvislosti s podezřením na volební korupci osm trestních řízení. Případy možného kupování hlasů prověřovala slovenská policie i při jiných volbách v minulosti.

Po změně zákona jsou předsedové krajů na Slovensku letos poprvé voleni pouze v jednom kole, zvítězí tedy kandidát s nejvyšším počtem získaných hlasů. Zvolení hejtmani a poslanci krajské samosprávy zůstanou v úřadu mimořádně pět místo obvyklých čtyř let. Tento krok umožní spojit v roce 2022 krajské volby s volbami primátorů měst, starostů vesnic a poslanců místní samosprávy.

Samosprávné kraje na Slovensku letos rozhodují o využití celkem 1,25 miliardy eur (32 miliard korun). Krajská samospráva má na starosti například střední školy, menší nemocnice, muzea a divadla. Spravuje také regionální silnice a uděluje povolení pro regionální autobusovou dopravu.

Přečteno: 832x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Slovensko, Marian Kotleba, Kotleba, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo