romea - logo
17. května 2022 (úterý)
svátek má Aneta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ocenění Lúč z tmy získali letos Viera Kalmárová a Tomáš Ščuka

23.11.2020 17:20
Laureáti ocenění Lúč z tmy 2020. Viera Kalmárová, bývalá hlavní školní inspektorka a koordinátor terénní sociální práce Tomáš Ščuka. (FOTo: Facebook Lúč z tmy, Ctibor Bachratý)
Laureáti ocenění Lúč z tmy 2020. Viera Kalmárová, bývalá hlavní školní inspektorka a koordinátor terénní sociální práce Tomáš Ščuka. (FOTo: Facebook Lúč z tmy, Ctibor Bachratý)

Viera Kalmárová, bývalá školní inspektorka a Tomáš Ščuka, koordinátor terénní sociální práce, to jsou jména dvou lidí, kteří letos získali ocenění Lúč z tmy. Ocenění už třetím rokem předává organizace eduRoma. Cílem je upozornit veřejnost na pozitivní příklady osobností, které se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života.

„Lúč z tmy je poděkování lidem, kteří se nevzdali a nečekají, že problémy místo nich vyřeší někdo jiný. Lidem, kteří nečekají na jakýsi abstraktní stát. Nejde o to, aby změnili to, co se nepodařilo celé desetiletí. Podstatné je, aby každý z nás měnil ve svém okolí to, na co má vliv. Každý z laureátů tohoto ocenění je důkazem, že se to dá a že to má obrovský vliv na životy jiných,“ řekl médiím Vlado Rafael, ředitel eduRoma.

Porota rozhodla o tom, že tento rok si ocenění odnesou dva lidé. Viera Kalmárová, která poukázala na diskriminaci na školách a obchodování se vzděláváním na úkor romských dětí a také Tomáš Ščuka, který v době první vlny koronavirové pandemie udělal podle slov organizátorů pro komunitu mnohem víc, než měl v náplni práce.

Tuto akci podpořila i prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová. „Nesmírně si ceníme, že paní prezidentka podpořila myšlenku tohoto ocenění a že hodnotami, které vyznává a přináší do naší společnosti, nám všem ukazuje, jak moc důležitá je tolerance a schopnost ocenit snahu změnit věci, nad kterými už většina lidí rezignovala,“ dodal Rafael.

Organizace eduRoma ve spolupráci s Univerzitou Konstantina Filozofa v Nitre cenu udělují lidem, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života, nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností.

ZÁZNAM SLAVNOSTNÍHO VEČERA

Přečteno: 592x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ocenění, Slovensko, Romové, školaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo