romea - logo
25. ledna 2021 (pondělí)
svátek má Miloš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ocenění Lúč z tmy získali letos Viera Kalmárová a Tomáš Ščuka

23.11.2020 17:20
Laureáti ocenění Lúč z tmy 2020. Viera Kalmárová, bývalá hlavní školní inspektorka a koordinátor terénní sociální práce Tomáš Ščuka. (FOTo: Facebook Lúč z tmy, Ctibor Bachratý)
Laureáti ocenění Lúč z tmy 2020. Viera Kalmárová, bývalá hlavní školní inspektorka a koordinátor terénní sociální práce Tomáš Ščuka. (FOTo: Facebook Lúč z tmy, Ctibor Bachratý)

Viera Kalmárová, bývalá školní inspektorka a Tomáš Ščuka, koordinátor terénní sociální práce, to jsou jména dvou lidí, kteří letos získali ocenění Lúč z tmy. Ocenění už třetím rokem předává organizace eduRoma. Cílem je upozornit veřejnost na pozitivní příklady osobností, které se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života.

„Lúč z tmy je poděkování lidem, kteří se nevzdali a nečekají, že problémy místo nich vyřeší někdo jiný. Lidem, kteří nečekají na jakýsi abstraktní stát. Nejde o to, aby změnili to, co se nepodařilo celé desetiletí. Podstatné je, aby každý z nás měnil ve svém okolí to, na co má vliv. Každý z laureátů tohoto ocenění je důkazem, že se to dá a že to má obrovský vliv na životy jiných,“ řekl médiím Vlado Rafael, ředitel eduRoma.

Porota rozhodla o tom, že tento rok si ocenění odnesou dva lidé. Viera Kalmárová, která poukázala na diskriminaci na školách a obchodování se vzděláváním na úkor romských dětí a také Tomáš Ščuka, který v době první vlny koronavirové pandemie udělal podle slov organizátorů pro komunitu mnohem víc, než měl v náplni práce.

Tuto akci podpořila i prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová. „Nesmírně si ceníme, že paní prezidentka podpořila myšlenku tohoto ocenění a že hodnotami, které vyznává a přináší do naší společnosti, nám všem ukazuje, jak moc důležitá je tolerance a schopnost ocenit snahu změnit věci, nad kterými už většina lidí rezignovala,“ dodal Rafael.

Organizace eduRoma ve spolupráci s Univerzitou Konstantina Filozofa v Nitre cenu udělují lidem, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života, nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností.

ZÁZNAM SLAVNOSTNÍHO VEČERA

Přečteno: 467x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ocenění, Slovensko, Romové, školaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo