romea - logo
24. srpna 2019 (sobota)
svátek má Bartoloměj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ocenění Roma Spirit odstartovalo svůj jedenáctý ročník

22.7.2019 10:23
Laureáti 10. ročníku Roma Spirit 2018 (FOTO: Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu)
Laureáti 10. ročníku Roma Spirit 2018 (FOTO: Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu)

Ve středu 17. července odstartovalo Roma Spirit 2019, jedenáctý ročník ocenění pro všechny, kteří se aktivně podílejí na zlepšení situace Romů na Slovensku.

Široká veřejnost má možnost zasílat nominace a vyzvednout výjimečné osobnosti, následování hodné organizace zaměstnavatelů, či aktivity, které přispívají k eliminaci diskriminace, k bourání stereotypů a předsudků a přispívají k rovnosti šancí pro každého bez rozdílu. Své favority lze přihlásit v sedmi kategoriích poštou, e-mailem nebo vyplněním online přihlášky přímo na webové stránce www.romaspirit.sk do 20. září 2019.

Vyhlašovateli ocenění Roma Spirit 2019 jsou Asociace pro kulturu, vzdělávání a komunikaci (ACEC), Rozhlas a televize Slovenska (RTVS) a Úřad zmocněnce vlády SR pro romské komunity. "Jsem hrdý, že se náš úřad spolupodílí na šíření myšlenky spolupráce a pomoci, která se zrodila již před jedenácti lety. I touto cestou se tak veřejnost dozví, kolik lidí, ať už z komunity nebo majority dělá vše pro to, aby se životní podmínky Romů na Slovensku zlepšily, "prohlásil na tiskové konferenci Ábel Ravasz, zmocněnec vlády SR pro romské komunity.

Záštitu nad 11. ročníkem převzala veřejná ochránkyně práv Marie Patakyová, která ve svém stanovisku prohlásila: "Těším se, že díky Roma Spirit se dozvídáme o konkrétních pozitivních příkladech, které nám ukazují, že aktivním přístupem umíme reálně napomáhat začlenění této minority.

Vážím si, že na Slovensku existují projekty s cílem řešit problémy romských komunit, které jsme jako země dosud nevyřešili. Věřím, že mnohé pozitivní příklady - se zaměřením na oblast vzdělávání, bydlení, ale i na oblast zaměstnanosti - budou inspirací a motivací ve snaze věnovat se problematice dále, ať už v rámci nevládního sektoru, nebo na úrovni státu.

Jedenáctý ročník Roma Spirit 2019 vyvrcholí na slavnostním galavečeru, který již tradičně odvysílá RTVS. "Roma Spirit je prestižní ocenění a jeho dosavadní laureáti tvoří výjimečnou galerii portrétů osobností, kolektivů, jejich příběhů a činů. I v tomto roce se budeme těšit na další nominace a nových držitelů okřídleného srdce v statečných rukou, "uvedla ředitelka Dvojky Marta Gajdošíková.

Sedm laureátů ocenění Roma Spirit 2019 vybere z 21 finalistů mezinárodní Odborná porota a Porota čin roku. Mezinárodní Odborná porota zasedne pod záštitou Ministra zahraničních věcí a evropských záležitostí SR Miroslava Lajčáka. Partnerem kategorie Čin roku je již neodmyslitelně Rádio Expres.

"Děkujeme partnerem Roma Spirit 2019 a všem těm, díky kterým budeme moci poznat inspirativní lidi a příběhy, které jsou důkazem, že spolu můžeme Slovensko zlepšit i v takové oblasti, kde je tak mnoho výzev, bídy a předsudků!" Poděkovala na závěr tiskové konference Magdaléna Rothová, ředitelka ACEC.

Ocenění Roma Spirit se uděluje od roku 2009. Za dosavadních 10 let bylo nominováno 1390 subjektů, ocenění si z rukou vyhlašovatelů a partnerů Roma Spirit převzalo již 61 laureátů. Zvláštní postavení má v oceňování kategorie Čin roku. Mezi oceněnými byly v uplynulých letech například i OZ Člověk v tísni, Divadlo Romathan Košice, US Steel Košice, Jarmila Vanová, Spišský Hrhov, Gypsy TV a mnozí jiní.

Projekt Roma Spirit je zaměřen na podporu aktivní snahy všech, kteří se podílejí na zlepšení situace Romů. Projekt vytvořil tradici v oceňování práce pro romskou komunitu, vytvořil veřejnou platformu pro prezentaci pozitivních reálných přínosů, a tak přibližuje široké veřejnosti aktivity organizací a jednotlivců zaměřené na podporu integrace romské menšiny do společnosti a zlepšení její životní situace. Autorkou myšlenky je Ľubomíra Slušná - Franz, prezidentka ACEC.

 

vhl, Tisková zpráva Asociácie pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC)
Přečteno: 376x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Roma Spirit, Slovensko, Ocenění



HLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky







..
romea - logo