romea - logo
24. února 2020 (pondělí)
svátek má Matěj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ocenění Roma Spirit odstartovalo svůj jedenáctý ročník

22.7.2019 10:23
Laureáti 10. ročníku Roma Spirit 2018 (FOTO: Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu)
Laureáti 10. ročníku Roma Spirit 2018 (FOTO: Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu)

Ve středu 17. července odstartovalo Roma Spirit 2019, jedenáctý ročník ocenění pro všechny, kteří se aktivně podílejí na zlepšení situace Romů na Slovensku.

Široká veřejnost má možnost zasílat nominace a vyzvednout výjimečné osobnosti, následování hodné organizace zaměstnavatelů, či aktivity, které přispívají k eliminaci diskriminace, k bourání stereotypů a předsudků a přispívají k rovnosti šancí pro každého bez rozdílu. Své favority lze přihlásit v sedmi kategoriích poštou, e-mailem nebo vyplněním online přihlášky přímo na webové stránce www.romaspirit.sk do 20. září 2019.

Vyhlašovateli ocenění Roma Spirit 2019 jsou Asociace pro kulturu, vzdělávání a komunikaci (ACEC), Rozhlas a televize Slovenska (RTVS) a Úřad zmocněnce vlády SR pro romské komunity. "Jsem hrdý, že se náš úřad spolupodílí na šíření myšlenky spolupráce a pomoci, která se zrodila již před jedenácti lety. I touto cestou se tak veřejnost dozví, kolik lidí, ať už z komunity nebo majority dělá vše pro to, aby se životní podmínky Romů na Slovensku zlepšily, "prohlásil na tiskové konferenci Ábel Ravasz, zmocněnec vlády SR pro romské komunity.

Záštitu nad 11. ročníkem převzala veřejná ochránkyně práv Marie Patakyová, která ve svém stanovisku prohlásila: "Těším se, že díky Roma Spirit se dozvídáme o konkrétních pozitivních příkladech, které nám ukazují, že aktivním přístupem umíme reálně napomáhat začlenění této minority.

Vážím si, že na Slovensku existují projekty s cílem řešit problémy romských komunit, které jsme jako země dosud nevyřešili. Věřím, že mnohé pozitivní příklady - se zaměřením na oblast vzdělávání, bydlení, ale i na oblast zaměstnanosti - budou inspirací a motivací ve snaze věnovat se problematice dále, ať už v rámci nevládního sektoru, nebo na úrovni státu.

Jedenáctý ročník Roma Spirit 2019 vyvrcholí na slavnostním galavečeru, který již tradičně odvysílá RTVS. "Roma Spirit je prestižní ocenění a jeho dosavadní laureáti tvoří výjimečnou galerii portrétů osobností, kolektivů, jejich příběhů a činů. I v tomto roce se budeme těšit na další nominace a nových držitelů okřídleného srdce v statečných rukou, "uvedla ředitelka Dvojky Marta Gajdošíková.

Sedm laureátů ocenění Roma Spirit 2019 vybere z 21 finalistů mezinárodní Odborná porota a Porota čin roku. Mezinárodní Odborná porota zasedne pod záštitou Ministra zahraničních věcí a evropských záležitostí SR Miroslava Lajčáka. Partnerem kategorie Čin roku je již neodmyslitelně Rádio Expres.

"Děkujeme partnerem Roma Spirit 2019 a všem těm, díky kterým budeme moci poznat inspirativní lidi a příběhy, které jsou důkazem, že spolu můžeme Slovensko zlepšit i v takové oblasti, kde je tak mnoho výzev, bídy a předsudků!" Poděkovala na závěr tiskové konference Magdaléna Rothová, ředitelka ACEC.

Ocenění Roma Spirit se uděluje od roku 2009. Za dosavadních 10 let bylo nominováno 1390 subjektů, ocenění si z rukou vyhlašovatelů a partnerů Roma Spirit převzalo již 61 laureátů. Zvláštní postavení má v oceňování kategorie Čin roku. Mezi oceněnými byly v uplynulých letech například i OZ Člověk v tísni, Divadlo Romathan Košice, US Steel Košice, Jarmila Vanová, Spišský Hrhov, Gypsy TV a mnozí jiní.

Projekt Roma Spirit je zaměřen na podporu aktivní snahy všech, kteří se podílejí na zlepšení situace Romů. Projekt vytvořil tradici v oceňování práce pro romskou komunitu, vytvořil veřejnou platformu pro prezentaci pozitivních reálných přínosů, a tak přibližuje široké veřejnosti aktivity organizací a jednotlivců zaměřené na podporu integrace romské menšiny do společnosti a zlepšení její životní situace. Autorkou myšlenky je Ľubomíra Slušná - Franz, prezidentka ACEC.

 

vhl, Tisková zpráva Asociácie pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC)
Přečteno: 501x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Roma Spirit, Slovensko, OceněníHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo