romea - logo
21. září 2021 (úterý)
svátek má Matouš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ocenění SozialMarie získal slovenský projekt Dom.ov. Pomáhá romským rodinám s vlastním bydlením

20.5.2020 15:18
(FOTO: Facebook projektu DOM.ov)
(FOTO: Facebook projektu DOM.ov)

Cenu SozialMarie za sociální inovace ve střední Evropě získal slovenský projekt Dom.ov, který pomáhá romským rodinám zajistit si vlastní bydlení.

„Projekt Dom.ov pomáhá lidem z marginalizovaných komunit, zejména Romům, zabezpečit si vlastní bydlení. Získání bankovního úvěru předchází minimálně roční fáze spoření, během které klient spoří peníze na koupi pozemku a prochází finančním vzděláváním. To ho naučí lépe hospodařit s vlastními příjmy a připraví ho na splácení úvěru, resp. mikropůjčky,“ vysvětluje Marián Zeman z projektu Dom.ov.

Celý proces podle něj probíhá v úzké spolupráci mezi klienty, sociálními pracovníky a obcí a na denní bázi se stavebníky pracuje stavební učitel z lokální komunity, který je během celé výstavby vede.

„Když si rodiny naspoří, koupí si svůj pozemek a postaví dům vlastními silami, mají k domům vztah – přebírají zodpovědnost za vlastní bydlení, nečekají na klíče od bytu od obce nebo od státu. Navíc získávají i jiné užitečné zručnosti a vědomosti, které mohou dále využívat,“ říká Zeman.

Do programu se již zapojilo 162 rodin, 110 rodin v projektu pokračuje a 16 rodin z Rankoviec a Lenartova už vlastní zkolaudovaný dům a dva domy ve Fričke a Kojaticích jsou těsně před dokončením.

Ceny SozialMarie pro inovativní projekty v sociální oblasti každoročně uděluje rakouská nadace Unruhe Privatstiftung. Ceny mohou získat projekty z Rakouska, Maďarska, Slovenska a Česka, ale i projekty z dalších zemí, které mají působiště do 300 kilometrů vzdušnou čarou od Vídně.

V uplynulých letech ocenění získal například sociální podnik Gypsy MaMa neziskové organizace Tripitaka zaměřený na módu nebo sociální podnik Amaro records – komunitní nahrávací studio a hudební kavárnu s tréninkovými pracovními místy organizace IQ Roma servis.

bau, TASR
Přečteno: 694x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ocenění, Sociální, BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo