romea - logo
4. června 2020 (čtvrtek)
svátek má Dalibor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ocenění SozialMarie získal slovenský projekt Dom.ov. Pomáhá romským rodinám s vlastním bydlením

20.5.2020 15:18
(FOTO: Facebook projektu DOM.ov)
(FOTO: Facebook projektu DOM.ov)

Cenu SozialMarie za sociální inovace ve střední Evropě získal slovenský projekt Dom.ov, který pomáhá romským rodinám zajistit si vlastní bydlení.

„Projekt Dom.ov pomáhá lidem z marginalizovaných komunit, zejména Romům, zabezpečit si vlastní bydlení. Získání bankovního úvěru předchází minimálně roční fáze spoření, během které klient spoří peníze na koupi pozemku a prochází finančním vzděláváním. To ho naučí lépe hospodařit s vlastními příjmy a připraví ho na splácení úvěru, resp. mikropůjčky,“ vysvětluje Marián Zeman z projektu Dom.ov.

Celý proces podle něj probíhá v úzké spolupráci mezi klienty, sociálními pracovníky a obcí a na denní bázi se stavebníky pracuje stavební učitel z lokální komunity, který je během celé výstavby vede.

„Když si rodiny naspoří, koupí si svůj pozemek a postaví dům vlastními silami, mají k domům vztah – přebírají zodpovědnost za vlastní bydlení, nečekají na klíče od bytu od obce nebo od státu. Navíc získávají i jiné užitečné zručnosti a vědomosti, které mohou dále využívat,“ říká Zeman.

Do programu se již zapojilo 162 rodin, 110 rodin v projektu pokračuje a 16 rodin z Rankoviec a Lenartova už vlastní zkolaudovaný dům a dva domy ve Fričke a Kojaticích jsou těsně před dokončením.

Ceny SozialMarie pro inovativní projekty v sociální oblasti každoročně uděluje rakouská nadace Unruhe Privatstiftung. Ceny mohou získat projekty z Rakouska, Maďarska, Slovenska a Česka, ale i projekty z dalších zemí, které mají působiště do 300 kilometrů vzdušnou čarou od Vídně.

V uplynulých letech ocenění získal například sociální podnik Gypsy MaMa neziskové organizace Tripitaka zaměřený na módu nebo sociální podnik Amaro records – komunitní nahrávací studio a hudební kavárnu s tréninkovými pracovními místy organizace IQ Roma servis.

bau, TASR
Přečteno: 503x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ocenění, Sociální, BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Bidaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo