romea - logo
12. srpna 2020 (středa)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ocenění SozialMarie získal slovenský projekt Dom.ov. Pomáhá romským rodinám s vlastním bydlením

20.5.2020 15:18
(FOTO: Facebook projektu DOM.ov)
(FOTO: Facebook projektu DOM.ov)

Cenu SozialMarie za sociální inovace ve střední Evropě získal slovenský projekt Dom.ov, který pomáhá romským rodinám zajistit si vlastní bydlení.

„Projekt Dom.ov pomáhá lidem z marginalizovaných komunit, zejména Romům, zabezpečit si vlastní bydlení. Získání bankovního úvěru předchází minimálně roční fáze spoření, během které klient spoří peníze na koupi pozemku a prochází finančním vzděláváním. To ho naučí lépe hospodařit s vlastními příjmy a připraví ho na splácení úvěru, resp. mikropůjčky,“ vysvětluje Marián Zeman z projektu Dom.ov.

Celý proces podle něj probíhá v úzké spolupráci mezi klienty, sociálními pracovníky a obcí a na denní bázi se stavebníky pracuje stavební učitel z lokální komunity, který je během celé výstavby vede.

„Když si rodiny naspoří, koupí si svůj pozemek a postaví dům vlastními silami, mají k domům vztah – přebírají zodpovědnost za vlastní bydlení, nečekají na klíče od bytu od obce nebo od státu. Navíc získávají i jiné užitečné zručnosti a vědomosti, které mohou dále využívat,“ říká Zeman.

Do programu se již zapojilo 162 rodin, 110 rodin v projektu pokračuje a 16 rodin z Rankoviec a Lenartova už vlastní zkolaudovaný dům a dva domy ve Fričke a Kojaticích jsou těsně před dokončením.

Ceny SozialMarie pro inovativní projekty v sociální oblasti každoročně uděluje rakouská nadace Unruhe Privatstiftung. Ceny mohou získat projekty z Rakouska, Maďarska, Slovenska a Česka, ale i projekty z dalších zemí, které mají působiště do 300 kilometrů vzdušnou čarou od Vídně.

V uplynulých letech ocenění získal například sociální podnik Gypsy MaMa neziskové organizace Tripitaka zaměřený na módu nebo sociální podnik Amaro records – komunitní nahrávací studio a hudební kavárnu s tréninkovými pracovními místy organizace IQ Roma servis.

bau, TASR
Přečteno: 619x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ocenění, Sociální, BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo