romea - logo
23. října 2021 (sobota)
svátek má Teodor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Brexit: Velká Británie odchází z Evropské unie, Cameron rezignuje, Skotové chtějí zůstat v EU

23.6.2016 23:57, (AKTUALIZOVÁNO 24. 6. 2016, 9:45)
Hlasování o odchodu Velké Británie z EU (koláž: Romea.cz)
Hlasování o odchodu Velké Británie z EU (koláž: Romea.cz)

Podle konečných výsledků britského referenda zvítězili zastánci vystoupení z EU poměrem 51,9 ku 48,1 procenta. Po sečtení hlasů ve všech 382 volebních obvodech se pro brexit vyslovilo 17,4 milionu voličů, proti bylo 16,1 milionu. Volební účast byla 72,2 procenta, což je přibližně o šest procent více než v minulých volbách.

Výsledky krátce před 08:30 SELČ oficiálně vyhlásila šéfka sčítacích komisařů Jenny Watsonová na radnici města Manchester. Platných bylo podle ní 33,5 milionu hlasů, přičemž právo volit mělo 46,5 milionu lidí.

Zastánci odchodu z EU zvítězili podle analýz britských televizních stanic zvláště na venkově a v menších městech. Stoupenci setrvání marně spoléhali na přesvědčivou výhru ve velkoměstech, která sice ovládli, ale většinou s nevelkým náskokem. V místech, která hlasovala pro setrvání v EU, byla také obecně nižší účast než v protiunijních baštách.

Cameron se kvůli brexitu vzdá premiérského křesla

Británie potřebuje po rozhodnutí voličů o odchodu z Evropské unie nové vedení a premiér David Cameron na podzim opustí svou funkci. Ministerský předseda to dnes oznámil v projevu před svým sídlem v Downing Street s tím, že o jeho nástupci rozhodne říjnová konference Konzervativní strany.

Cameron bojoval v kampani za setrvání země v unii, jeho výzvy však Britové nevyslyšeli. "Nemyslím, že by bylo správné, abych byl kapitánem, který povede naši zemi do jejího dalšího cíle," řekl novinářům Cameron. Zároveň poděkoval všem voličům za účast v referendu.

Ministerský předseda Brity ujistil, že se jich v nejbližší době nedotknou žádné zásadní změny, a prohlásil, že budoucí vztahy s EU bude země teprve řešit.

Skotové chtějí zůstat v EU, žádají referendum o odtržení od Velké Británie

Skotové mají právo na nové referendum o nezávislosti na Británii, neboť jsou proti své vůli nuceni opustit Evropskou unii. Listu The Telegraph to dnes řekl bývalý lídr skotských nacionalistů Alex Salmond. Podle první ministryně Skotska Nicoly Sturgeonové dali Skotové ve čtvrtečním referendu jasně najevo, že chtějí zůstat v EU.

"Z tohoto hlasování jasně vyplývá, že obyvatelé Skotska vidí svou budoucnost jako součást Evropské unie," uvedla v prohlášení po sečtení všech skotských obvodů Sturgeonová. Ve Skotsku se pro setrvání Británie v EU vyslovilo téměř 1,7 milionu voličů, zatímco proti byl milion. K urnám však přišlo pouze 67,2 procenta, což je téměř pět procentních bodů méně než byl celobritský průměr.

Někteří skotští nacionalisté včetně bývalého prvního ministra Salmonda začali ihned mluvit o dalším hlasování o nezávislosti na Británii, které by Skotům umožnilo znovu přistoupit k EU. Salmond však připomněl, že harmonogram vystoupení Británie záleží na dalších krocích premiéra Davida Camerona a na průběhu vyjednávání o budoucích vztazích unie a Británie. Teprve podle toho bude možné říci, zda a kdy Skotové skutečně referendum vypíší, řekl Salmond.

Právě on dovedl Skotsko jako první ministr k minulému separatistickému plebiscitu. V tom však před dvěma lety převážili zastánci setrvání ve svazku s Británií rozdílem více než deseti procentních bodů.

Napínavé sčítání během noci

Jako první byly sečteny hlasovací lístky v britském zámořském území Gibraltaru, kde s drtivou převahou 95,9 procenta hlasů zvítězili zastánci unie. Krátce poté následovaly skotské souostroví Orkneje, Newcastle, Sunderland a Clackmannanshire.

První vítězství příznivci brexitu, tedy odchodu z EU, zaznamenali v Sunderlandu s 61,3 procenta voličů. Vítězství brexitu v Sunderlandu se očekávalo, ne však tak výrazné. Pro odluku s Bruselem se vyslovili také voliči v obvodech Anglesey, Basildon, Brentwood, Bury, Harlow či Middlesbrough.

Prounijní voliči zvítězili například v Oxfordu, kde získali 70,3 procenta hlasů, v londýnském City se 75,3 procentem, Clackmannanshiru, Dundee, na Shetlandských ostrovech či v Stirlingu.

Jasně prounijní je Skotsko. V Glasgow získali zastánci unie 66,6 procenta voličů, účast pak činila 56,2 procenta. Také ve třetím největším skotském městě Aberdeenu se raduje prounijní tábor, obdržel 61,1 procenta hlasů. Na výsledky z Edinburghu se zatím čeká.

Prounijní je s výjimkou obvodu Barking a Dagenham také Londýn. Zastánci britského členství v EU pohodlně s 58,2 procentem hlasů zvítězili i v Liverpoolu. Volební účast v tomto významné přístavním městě na severozápadě Anglie činila 64 procent.

Britská libra po oznámení výsledků v Sunderlandu, kde výrazně zvítězil brexit, prudce klesla na 1,4804 USD, později oslabila ještě více na 1,4070 USD a nakonec se propadla i pod 1,4 USD. Krátce po uzavření volebních místností přitom libra vůči dolaru posílila na nové šestiměsíční maximum 1,4996 USD. Na twitteru uživatelé píší, že jde o největší propad od krize v roce 1976.

ŽIVĚ

Přečteno: 4250x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Velká Británie, EU, Referendum, BrexitHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo