romea - logo
26. února 2020 (středa)
svátek má Dorota
Loading
rozšířené vyhledávaní

Odpůrci homosexuálních sňatků demonstrovali v Paříži

Paříž, 6.10.2014 10:02, (ROMEA)
Ilustrační foto: Lukáš Houdek
Ilustrační foto: Lukáš Houdek

Desítky tisíc odpůrců homosexuálních sňatků, povolených ve Francii před půldruhým rokem, dnes demonstrovaly v Paříži proti politice socialistické vlády, která podle nich oslabuje tradiční rodiny. Menší demonstrace se konala i v Bordeaux.

Terčem nevole jsou kroky, které prý otvírají přístup homosexuálních párů k umělému oplodnění či náhradnímu mateřství, jakož i snižování přídavků pro děti či školní výuka stírající prý rozdíly mezi pohlavími, přestože vláda popírá, že by takové teorie pustila do školních lavic, a náhradní mateřství je ve Francii zakázáno.

"Ničení rodinné politiky, které se zrychluje, je pohroma," prohlásila Ludovine de la Rochereová, stojící v čele pořadatelů demonstrace. Na transparentech bylo možné číst hesla jako "Chraňme rodinu", "Naše břicha nejsou nosiči golfových holí", "žena není stroj na děti" či "každé tři hodiny se do Francie doveze dítě odnošené náhradní matkou". Prý zakrátko věci dospějí tak daleko, že se novorozenci budou prodávat na pultech obchodů nebo přes internet. V průvodu bylo vidět řadu pravicových politiků, včetně nejmladší poslankyně sněmovny Marion Maréchalové-Le Penové, vnučky zakladatele extremistické Národní fronty.

Policie odhadla počet demonstrantů v pařížských ulicích na 70.000 lidí, pořadatelé až na půl milionu, poznamenal list Le Monde na svém webu. V Bordeaux protestovalo 7500 lidí podle policie, 30.000 podle organizátorů.

Předchozí demonstrace, které se konaly v únoru v Paříži a Lyonu, shromáždily podle policie na 100.000 lidí, podle aktivistů až 540.000.

Proces schvalování zákona o sňatcích homosexuálů provázely ve Francii silné protesty. Masových demonstrací v Paříži a dalších městech se účastnili především věřící lidé a přívrženci konzervativní pravice, pro které opravdové manželství může být jen mezi mužem a ženou. Ještě ostřeji odsuzovali adopce dětí homosexuálními páry, které nový zákon také umožnil.

Přes všechnu mobilizaci ale odpůrci homosexuálního rodičovství oslovili méně než třetinu Francouzů, alespoň podle průzkumu agentury Ifop.

Stoupenci homosexuálních sňatků o sobě také dali vědět: na menší demonstraci v Paříži se jich podle agentury AFP sešlo několik stovek. Už ve čtvrtek nevládní organizace All Out, hájící práva homosexuálů, předala vládě 200.000 podpisů shromážděných pod peticí na podporu rovnoprávnosti všech párů a všech rodin.
brf, ČTK
Přečteno: 709x
 

Kam dál:

Štítky:  

homofobie, homosexualita, demokracie, Demonstrace, Lgbt, FrancieHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo