romea - logo
20. listopadu 2019 (středa)
svátek má Nikola
Loading
rozšířené vyhledávaní

Odpůrci homosexuálních sňatků demonstrovali v Paříži

Paříž, 6.10.2014 10:02, (ROMEA)
Ilustrační foto: Lukáš Houdek
Ilustrační foto: Lukáš Houdek

Desítky tisíc odpůrců homosexuálních sňatků, povolených ve Francii před půldruhým rokem, dnes demonstrovaly v Paříži proti politice socialistické vlády, která podle nich oslabuje tradiční rodiny. Menší demonstrace se konala i v Bordeaux.

Terčem nevole jsou kroky, které prý otvírají přístup homosexuálních párů k umělému oplodnění či náhradnímu mateřství, jakož i snižování přídavků pro děti či školní výuka stírající prý rozdíly mezi pohlavími, přestože vláda popírá, že by takové teorie pustila do školních lavic, a náhradní mateřství je ve Francii zakázáno.

"Ničení rodinné politiky, které se zrychluje, je pohroma," prohlásila Ludovine de la Rochereová, stojící v čele pořadatelů demonstrace. Na transparentech bylo možné číst hesla jako "Chraňme rodinu", "Naše břicha nejsou nosiči golfových holí", "žena není stroj na děti" či "každé tři hodiny se do Francie doveze dítě odnošené náhradní matkou". Prý zakrátko věci dospějí tak daleko, že se novorozenci budou prodávat na pultech obchodů nebo přes internet. V průvodu bylo vidět řadu pravicových politiků, včetně nejmladší poslankyně sněmovny Marion Maréchalové-Le Penové, vnučky zakladatele extremistické Národní fronty.

Policie odhadla počet demonstrantů v pařížských ulicích na 70.000 lidí, pořadatelé až na půl milionu, poznamenal list Le Monde na svém webu. V Bordeaux protestovalo 7500 lidí podle policie, 30.000 podle organizátorů.

Předchozí demonstrace, které se konaly v únoru v Paříži a Lyonu, shromáždily podle policie na 100.000 lidí, podle aktivistů až 540.000.

Proces schvalování zákona o sňatcích homosexuálů provázely ve Francii silné protesty. Masových demonstrací v Paříži a dalších městech se účastnili především věřící lidé a přívrženci konzervativní pravice, pro které opravdové manželství může být jen mezi mužem a ženou. Ještě ostřeji odsuzovali adopce dětí homosexuálními páry, které nový zákon také umožnil.

Přes všechnu mobilizaci ale odpůrci homosexuálního rodičovství oslovili méně než třetinu Francouzů, alespoň podle průzkumu agentury Ifop.

Stoupenci homosexuálních sňatků o sobě také dali vědět: na menší demonstraci v Paříži se jich podle agentury AFP sešlo několik stovek. Už ve čtvrtek nevládní organizace All Out, hájící práva homosexuálů, předala vládě 200.000 podpisů shromážděných pod peticí na podporu rovnoprávnosti všech párů a všech rodin.
brf, ČTK
Přečteno: 707x
 

Kam dál:

Štítky:  

homofobie, homosexualita, demokracie, Demonstrace, Lgbt, FrancieHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo