romea - logo
6. července 2022 (středa)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Odstoupila šéfka londýnské policie Cressida Dicková. Nedokázala zbavit policii rasismu a sexismu

11.2.2022 10:12
Cressida Dicková (FOTO: Katie Chan, Wikimedia Commons)
Cressida Dicková (FOTO: Katie Chan, Wikimedia Commons)

Šéfka londýnské policie Cressida Dicková odstoupila z funkce, oznámil londýnský starosta Sadiq Khan. Odstoupení podle agentury Reuters následovalo poté, co starosta vyjádřil nespokojenost s prací policejní náčelnice a zapochyboval, že by mohla vykořenit z londýnské policie takové problémy jako rasismus a sexismus.

Dicková odstupuje uprostřed krize důvěry v londýnské strážce pořádku a v souvislosti se zprávou upozorňující na rasistické chování policistů v britské metropoli a jejich předsudky vůči ženám či homosexuálům, poznamenala agentura AFP. Dicková v prohlášení uvedla, že "neměla jinou možnost než rezignovat".

Dicková byla první ženou v čele největšího a nejstaršího britského policejního sboru, který vznikl v roce 1829. V řadách londýnské policie působí zhruba 43.000 policistů a dalších pracovníků.

Důvěra v metropolitní policii byla v poslední době otřesena odhaleními, jako byl únos, znásilnění a vražda ženy jedním z londýnských policistů nebo zpráva o kultuře šikanování, rasové diskriminace a misogynie panující na policejní stanici v centru Londýna.

Starosta uvedl, že náčelnici objasnil rozsah změn, které jsou zapotřebí v zájmu obnovení důvěry veřejnosti v policii. S odpovědí nebyl spokojen.

"Je jasné, že jediný způsob, jak začít realizovat změny v požadovaném rozsahu, je mít nové vedení přímo v čele metropolitní policie," uvedl Khan s tím, že nabídnutou demisi přijal.

Původně pětiletý mandát měl Dickové skončit letos. Prodloužení o dva roky, tedy do roku 2024, loni v září oznámila ministryně vnitra Priti Patelová. Podle ní měl krok poskytnout "kontinuitu a stabilitu v době, kdy se vzpamatováváme z pandemie a nabíráme 20.000 nových policistů".

Kritici v otevřeném dopise naopak vyzvali vládu, aby Dickovou ve funkci neponechávala, protože v londýnské policii nastolila "kulturu nekompetence a zamlčování". Dickovou nicméně tehdy podpořil starosta britské metropole i organizace sdružující řadové policisty.

Loni v březnu čelila Dicková výzvám k rezignaci za to, jakým způsobem policie zacházela s demonstranty porušujícími koronavirové restrikce při smutečním obřadu za zavražděnou ženu. Z vraždy byl obviněn příslušník metropolitní policie.

Přečteno: 565x
 

Kam dál:

Štítky:  

Londýn, Policie, Rasismus, Extremismus, Xenofobie, sexuální násilí, Velká BritánieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo