Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Odvolací soud potvrdil, že město Spišská Nová Ves diskriminovalo romskou ženu v přístupu k zaměstnání a musí ji odškodnit.

26. března 2018
Čtení na 2 minuty
judge banging gavel

Město Spišská Nová Ves diskriminovalo romskou ženu při výběrovém řízení na místo terénní sociální pracovnice a musí ji odškodnit. Pravomocně to potvrdil Krajský soud v Košicích, který se v plném rozsahu ztotožnil z rozhodnutím Okresního soudu ve Spišské Nové Vsi z března 2017. Jde o jedno z prvních pravomocných rozhodnutí Slovenských soudů v případě rasové diskriminace v přístupu k zaměstnání ve prospěch diskriminované osoby.

Poškozená romská žena se v roce 2010 ucházela o místo terénní sociální pracovnice v Spišské Nové Vsi. Přestože měla požadované vzdělání i dlouholetou praxi s terénní prací v romských komunitách, na volné místo byly přijaty uchazečky neromského původu s nižší kvalifikací a kratší praxí, které neovládaly romský jazyk. I Fond sociálního rozvoje, který v té době financoval pracovní místo, následně, na podnět paní Pompová vyjádřil pochybnosti nad zákonností průběhu výběrového řízení, ovšem jeho výsledky již nemohl zvrátit.

Úsilí poškozené ženy o dosažení spravedlnosti trvalo téměř osm let. Okresní i krajský soud její žalobu zpočátku zamítli. O jejím případě rozhodoval i Ústavní soud ČR, který její stížnosti v prosinci 2015 vyhověl a celý případ se znovu vrátil na stůl okresnímu soudu. Ten v březnu 2017 rozhodl ve prospěch poškozené ženy a případ se následně dostal opět na stůl Krajského soudu v Košicích.

Krajský soud svým rozsudkem potvrdil, že město diskriminovalo poškozenou ženu v přístupu k zaměstnání z důvodu její romské etnické příslušnosti. Kromě omluvy, musí město poškozené ženě zaplatit náhradu nemajetkové újmy ve výši 2500 eur. Krajský soud se v plném rozsahu ztotožnil s odůvodněním okresního soudu, když konstatoval, že město rozumnými argumenty nedokázalo vysvětlit přijetí uchazeček s nižší kvalifikací a kratší praxí a ani vysvětlit pochybnosti o průhlednosti celého výběrového procesu. Soudy však nepřiznali diskriminované ženě odškodnění v plné požadované výši 5000 eur. V této souvislosti konstatovali, že přiznanou částku 2 500 eur považují za přiměřenou.

Rozhodnutí je pravomocné a nelze se proti němu odvolat.

Poškozená žena k rozsudku krajského soudu uvedla: “Rozhodnutí krajského soudu mě velmi potěšilo. Jsem velmi ráda, že moje snaha o spravedlnost nakonec nebyla zbytečná. Věřím, že můj úspěch by mohl povzbudit jiné lidi k tomu, aby se nebáli postavit proti diskriminaci, porušování lidských práv a nepravosti. Zaměstnavatelé by neměli odmítat lidi, kteří si hledají práci, kvůli jejich jinému etnickému původu. Také věřím, že můj případ zlepší rozhodování soudů v takových případech pro jiné lidí do budoucna. “

Bezplatnou právní pomoc poškozené romské ženě v soudních řízeních dlouhodobě zprostředkovávala nevládní organizace Poradna pro občanská a lidská práva se sídlem v Košicích.

Advokátka spolupracující s Poradnou a právní zástupkyně poškozené, Vanda Durbáková, v souvislosti s rozhodnutím soudu řekla: “Rozhodnutí krajského soudu ve prospěch klientky vnímám pozitivně. Soudy však musí do budoucna podstatně zrychlit své rozhodování v případech diskriminace a diskriminované osoby přiměřeně odškodňovat. Je nezbytné, aby soudy vysílaly jasný signál, že diskriminace se nevyplácí.”
 

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon