romea - logo
28. září 2022 (středa)
svátek má Václav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovenská ombudsmanka protestuje proti uzavírání celých romských osad kvůli koronaviru. Obrátila se na generálního prokurátora

26.2.2021 15:35
Slovenská veřejná ochránkyně práv Marie Patakyová (FOTO: Wikimedia Commons)
Slovenská veřejná ochránkyně práv Marie Patakyová (FOTO: Wikimedia Commons)

Slovenská Veřejná ochránkyně práv (VOP) Mária Patakyová požádala generálního prokurátora Maroše Žilinka, aby přezkoumal zákonnost vyhlášek regionálních úřadů veřejného zdravotnictví (RÚVZ), kterými dochází k uzavírání celých romských komunit.

„Na problematičnost tohoto postupu jsem upozorňovala již během první vlny pandemie. Při zavádění karanténního opatření je přítomný diskriminační charakter, chybí odůvodnění i jasné časové vymezení jeho trvání. Vzhledem k tomu, že se uzavírání celých romských komunit opakovaně v praxi používání, například v obci Sačurov, jsem se rozhodla obrátit na generálního prokurátora, aby v této věci konal,“ uvádí v tiskové zprávě ombudsmanka.

„Míra omezení osob podléhajících karanténě v Sačurově přesahuje rámec přípustného omezení svobody pohybu svojí intenzitou a zasahuje do práva na osobní svobodu,“ dodává Patakyová. Ombudsmance také vadí absence odůvodnění ve Vyhláškách nařizujících karanténu.

„V podmínkách demokratického a právního státu musí být jasně uvedeny důvody na přijetí omezujícího rozhodnutí již v momentě jeho vydání. Absence tohoto odůvodnění zároveň znemožňuje vykonat Ústavnímu soudu posouzení ústavnosti a zákonnosti přijaté vyhlášky.“

Regionální úřady veřejného zdravotnictví se ke kritice ombudsmanky vyjádřili prostřednictvím své mluvčí Daši Račkové.

„K uzavírání lokalit nepřistupujeme automaticky, ale po důkladném zvážení místních podmínek a zvyklostí obyvatelstva. Cílem těchto opatření zamezit nekontrolovatelnému šíření nákazy v lokalitě i nad rámec ní. Naši epidemiologové v uvedených případech při opakovaných rozhovorech často zjišťovali jiné a rozporuplné informace o pobytu a pohybu lidí, kteří byli v úzkém kontaktu s pozitivními. Evidovali bohužel i nízkou ochotu dodržovat domácí izolaci i další protiepidemické pravidla," podotkla mluvčí. Zároveň upozornila, že se Slovensko nachází ve vážné epidemiologické situaci.

"Nařizovat opatření k předcházení přenosným nemocem, a tím chránit zdraví a životy lidí, nám vyplývá ze zákona o ochraně, podpoře a rozvoji veřejného zdraví. Týká se to všech přenosných nemocí povinně hlášených podle platné legislativy, nejen onemocnění COVID-19," dodala Račková.

V minulých dnech byla kromě zmíněné romské komunity v Sačurově uzavřena například i romská osada Bambusky v Martine. Jak Romea.cz již informovala, uzavřená kvůli karanténě je také osada Glejovka v Pezinku.

Přečteno: 716x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Slovensko, Romské osady, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo