romea - logo
6. července 2022 (středa)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Open Society Foundations zakládá Evropskou romskou nadaci

23.5.2022 11:54
Zeljko Jovanovic
Zeljko Jovanovic

Open Society Foundations (OSF) plánuje založit celoevropskou romskou nezávislou nadaci. Pod vedením Zeljka Jovanovice, současného ředitele Úřadu romských iniciativ OSF, se nová Evropská romská nadace stane vůbec největší evropskou romskou nadací. Deset let ji bude financovat OSF, na jejíž dosavadní činnost naváže.

„Jsem hrdý, že mohu u příležitosti Mezinárodního dne romského odboje oznámit, že posunujeme naši dlouhodobou angažovanost a závazek vůči Romům na vyšší úroveň,“ uvedl 16. května George Soros, zakladatel a předseda OSF.

„Pomůžeme vytvořit evropskou nadaci vedenou Romy. To je zásadní další krok naší investice do romských lídrů, kteří jsou hrdí na svůj původ, jsou oddaní svému společenství a jsou schopni reagovat na výzvy současnosti. Naše podpora Romům je jednou z aktivit mé nadace, na kterou jsem nejvíce hrdý. Budeme se snažit, aby tato nadace byla úspěšná. Doufám, že tento slibný počin bude podporován těmi, kdo věří v Evropu, kde vládne rovnost a spravedlnost pro všechny,“ prohlásil Soros.

OSF je již 30 let vedoucí nevládní iniciativou podporující boj za rovnost a politickou angažovanost dvanáctimiliónové komunity evropských Romů.

„Sníme, doufáme a usilovně na uskutečnění tohoto cíle pracujeme. Po 30 letech, kdy jsme vytvářeli v rámci OSF programy na podporu postavení a sebevědomí Romů, jsme nyní připraveni vybudovat a spravovat plnohodnotnou nadaci, která bude mít působnost ve všech evropských zemích,“ řekl Jovanovic s tím, že cílem je vytvořit sebevědomou romskou organizaci, díky níž by byl hlas Romů v úsilí o spravedlnost a rovnost pro všechny v Evropě slyšet, a která bude podporovat politickou participaci Romů.

Svou činnost by měla nová nadace zahájit do října 2023. Nadace bude vytvářet a rozšiřovat síť evropských romských iniciativ za aktivní podpory OSF a řady dalších podporovatelů, jako jsou Romský vzdělávací fond (REF), Evropský romský institut pro umění a kulturu (ERIAC), Romská podnikatelská a rozvojová iniciativa (REDI) a národní romská hnutí, včetně Aresel v Rumunsku, Opre Roma v Srbsku, Kethane v Itálii, Roma Standing Conference v Bulharsku, Avaja v Severní Makedonii, a další.

bau, Helena Markusová
Přečteno: 747x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

OSF, Nadační fond, Podpora, Lidská práva, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo