romea - logo
23. září 2020 (středa)
svátek má Berta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Starosta Čemodanovky: 900 Romů bylo donuceno se vystěhovat po konfliktech s Rusy

19.6.2019 12:08
Nepokoje v Čemodanovce (FOTO: repro Telekanal 360)
Nepokoje v Čemodanovce (FOTO: repro Telekanal 360)

Po nepokojích v ruském regionu Penza, které zřejmě vyvolal konflikt mladistvých ve vsi Čemodanovka, se z regionu přemístilo asi devět set Romů. Uvedl to server The Moscow Times.

Romové z Čemodanovky a sousední vesnice Lopatki byli autobusy přesídleni do oblasti Volgogradu, vzdálené asi 500 kilometrů. Podle Sergeie Fadeyeva z vedení obce Čemodanovka, který to uvedl na veřejném fóru a cituje ho Novaya Gazeta, šlo o nucené přestěhování a rada obce řeší, zda bylo přestěhování legální.

Celá situace s vystěhováním Romů je velmi nejasná. Podle Rádia Svoboda (Radio Free Europe/Radio Liberty) totiž Fadayev uvedl, že Romové opustili své domy „dobrovolně“ a pro agenturu RIA Novosti popřel zprávy, že šlo o nucené vystěhování. 

Mluvčí guvernéra penzanského regionu Dina Cheremushkina nucený způsob přesídlení popírá. „Romové se rozhodli své domovy opustit dobrovolně,“ uvedla pro list Novaya Gazeta. „Nemohu říci, kam odešli. Určitě mají příbuzné nebo přátele v různých regionech. Žádné autobusy pro ně organizovány nebyly,“ řekla.

K násilnému střetu místních obyvatel v Čemodanovce došlo ve čtvrtek 13. června večer. Příčinou byl zřejmě konflikt mladistvých u rybníka, v jehož důsledku se místní Rusové vydali sami potrestat údajné romské viníky. Během ozbrojeného konfliktu zemřel jeden z útočníků a další čtyři osoby byly zraněny, z toho jedna těžce.

Celostátní ruská média o případu začala informovat až poté, co v pátek 14. června asi tisícovka obyvatel Čemodanovky přehradila federální silnici ve snaze upozornit na konflikt a dosáhnout objasnění vraždy svého rodáka, třiatřicetiletého Vladimira Grušina, který přišel o život o den dříve, když spolu s asi dvěma stovkami místních Rusů vyrazil na Romy, kteří prý obtěžovali ruské dívky a jednu se pokusili znásilnit. V sobotu 15. června došlo v obci Lopatki k požárům v domech místních Romů.

Přečteno: 1057x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rusko, Útok, nepokoje, Stěhování, konfliktHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo