romea - logo
7. prosince 2021 (úterý)
svátek má Ambrož

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Starosta Čemodanovky: 900 Romů bylo donuceno se vystěhovat po konfliktech s Rusy

19.6.2019 12:08
Nepokoje v Čemodanovce (FOTO: repro Telekanal 360)
Nepokoje v Čemodanovce (FOTO: repro Telekanal 360)

Po nepokojích v ruském regionu Penza, které zřejmě vyvolal konflikt mladistvých ve vsi Čemodanovka, se z regionu přemístilo asi devět set Romů. Uvedl to server The Moscow Times.

Romové z Čemodanovky a sousední vesnice Lopatki byli autobusy přesídleni do oblasti Volgogradu, vzdálené asi 500 kilometrů. Podle Sergeie Fadeyeva z vedení obce Čemodanovka, který to uvedl na veřejném fóru a cituje ho Novaya Gazeta, šlo o nucené přestěhování a rada obce řeší, zda bylo přestěhování legální.

Celá situace s vystěhováním Romů je velmi nejasná. Podle Rádia Svoboda (Radio Free Europe/Radio Liberty) totiž Fadayev uvedl, že Romové opustili své domy „dobrovolně“ a pro agenturu RIA Novosti popřel zprávy, že šlo o nucené vystěhování. 

Mluvčí guvernéra penzanského regionu Dina Cheremushkina nucený způsob přesídlení popírá. „Romové se rozhodli své domovy opustit dobrovolně,“ uvedla pro list Novaya Gazeta. „Nemohu říci, kam odešli. Určitě mají příbuzné nebo přátele v různých regionech. Žádné autobusy pro ně organizovány nebyly,“ řekla.

K násilnému střetu místních obyvatel v Čemodanovce došlo ve čtvrtek 13. června večer. Příčinou byl zřejmě konflikt mladistvých u rybníka, v jehož důsledku se místní Rusové vydali sami potrestat údajné romské viníky. Během ozbrojeného konfliktu zemřel jeden z útočníků a další čtyři osoby byly zraněny, z toho jedna těžce.

Celostátní ruská média o případu začala informovat až poté, co v pátek 14. června asi tisícovka obyvatel Čemodanovky přehradila federální silnici ve snaze upozornit na konflikt a dosáhnout objasnění vraždy svého rodáka, třiatřicetiletého Vladimira Grušina, který přišel o život o den dříve, když spolu s asi dvěma stovkami místních Rusů vyrazil na Romy, kteří prý obtěžovali ruské dívky a jednu se pokusili znásilnit. V sobotu 15. června došlo v obci Lopatki k požárům v domech místních Romů.

Přečteno: 1106x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rusko, Útok, nepokoje, Stěhování, konfliktHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo