romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Orbán opět útočí na neziskové organizace podporované Georgem Sorosem. Maďarská vláda je chce zlikvidovat

12.1.2017 23:59
George Soros.
George Soros.

Maďarský premiér Viktor Orbán hodlá prý razantně zakročit proti nevládním organizacím, které financuje miliardář George Soros. V minulosti byl Orbán kvůli útokům na tyto organizace kritizován Evropskou unií i USA. Podle představitelů maďarských nevládních organizací je to útok na základní demokratické principy a návrat totalitních praktik. Informovala o tom agentura Bloomberg a BBC.

Podle místopředsedy vládnoucí strany Fidesz Szilárda Németha použije Maďarsko všechny své dostupné nástroje k "vymetení nevládních organizací" sponzorovaných americkým miliardářem. Dle jeho názoru slouží globálním kapitalistům a podporují politickou korektnost více než národní vlády. "Cítím, že k tomuto kroku nastala z mezinárodního pohledu vhodná doba," řekl Németh v narážce na vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách v USA. Trump Sorose během své kandidátské kampaně na prezidenta urážel antisemitskými výroky.

"V důsledku zvolení Donalda Trumpa Orbán konečně cítí, že jeden ze dvou mezinárodních hráčů, kteří se o situaci nevládních organizací v Maďarsku zajímali, - USA a Evropská unie - je nyní na jeho straně, protože Trump je Sorosovým lítým soupeřem," řekl Guardianu Peter Kreko z budapešťského think-tanku Political Capital Institute. Ten patří mezi 60 organizacím, které jsou financovány od Sorosovy Open Society Foundation.

V jedné předvolební reklamě Trump ukazoval záběry, na kterých je Soros ve společnosti šéfky Fedu Janet Yellenové a výkonného ředitele Goldman Sachs Lloyda Blankfeina, kteří jsou stejně jako miliardář Židé. Za svou antisemitskou reklamu se Trump ve Spojených státech dočkal ostré kritiky od Ligy proti hanobení.

"Open Society Foundations bude i nadále usilovat v Maďarsku o vytvoření spravedlivější společnosti navzdory vládním útokům," reagoval prezident OSF Christopher Stone. "V Maďarsku, ale i jinde ve světě se více zaměříme na posílení demokratické praxe, práva a spravedlnosti," dodal Stone.

Za to že Orbán buduje z Maďarska neliberální a autoritářský stát čelí dlouhodobě kritice ze strany Evropské unie, amerického prezidenta Baracka Obamy i nevládní organizace. V říjnu například spolu s opozičními stranami v reakci na pozastavení činnosti levicového deníku Népszabadság svolaly v Budapešti demonstraci za svobodu tisku.

Přečteno: 1335x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soros George, Maďarsko, Open Society Foundations, Donald Trump, Viktor OrbánHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo