romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Orbán s Ficem otevřeli v Maďarsku centrum pro slovenskou menšinu

Pilisszentkereszt, Maďarsko, 3.10.2012 11:12, (ROMEA)
Slovenský premiér Róbert Fico s maďarským premiérem Viktorem Orbánem
Slovenský premiér Róbert Fico s maďarským premiérem Viktorem Orbánem

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes se svým slovenským protějškem Robertem Ficem otevřeli v obci Pilisszentkereszt (Mlynky) na severu Maďarska nové kulturní centrum pro místní slovenskou menšinu. Oba ministerští předsedové při této příležitosti podle agentury MTI podepsali společné prohlášení o chystané stavbě nového mostu přes Dunaj mezi maďarským městem Komárom a jihoslovenským Komárnem.

Vybudování nového kulturního centra pro maďarské Slováky je pro Budapešť i Bratislavu úspěchem, řekl Orbán. Dodal, že středisko vzniklo díky společnému úsilí obou zemí a že projektu se nevyhnuly potíže a kontroverze. "Oba národy, obě země společně úspěšně překonaly tyto problémy," prohlásil maďarský ministerský předseda.

"Pokud je na obou stranách vůle, je možné řešit i citlivé problémy," řekl Fico na slavnosti doprovázející otevření centra. Dobré sousedské vztahy s Maďarskem jsou podle něj pro Slovensko klíčové.

Po setkání s Orbánem Fico řekl, že rozhovor byl "konstruktivní a pragmatický" a že se zaměřili na oblast vzájemné spolupráce. Orbán prohlásil, že Maďarsko chce, aby se etničtí Slováci ve své vlasti cítili dobře. To samé Budapešť přeje i etnickým Maďarům žijícím na Slovensku.

Na vznik nového menšinového centra v Pilisszentkeresztu vyčlenilo Slovensko 332.000 eur (8,3 milionu korun). Podobnou sumou projekt podpořila i maďarská vláda.

Vztahy mezi Slovenskem a Maďarskem jsou tradičně komplikované, naposledy je rozvířily spory ohledně dvojího občanství. Maďarsko v roce 2010 přijalo zákon, který usnadnil Maďarům žijícím v zahraničí získat maďarské občanství. Bratislava reagovala "protizákonem", kterým svým občanům až na výjimky zakázala dvojí občanství z obavy, že by příslušníci početné maďarské menšiny hromadně žádali v sousední zemi o občanství.

Nový Ficův jednobarevný kabinet po letošních volbách nicméně ke vztahům s Budapeští přistupuje umírněně. Mimo jiné slíbil, že nebude zasahovat do postavení národnostních menšin na Slovensku.

Přečteno: 467x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Maďarsko, Menšiny, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo