romea - logo
18. července 2019 (čtvrtek)
svátek má Drahomíra
Loading
rozšířené vyhledávaní

Osvětim navštívilo v roce 2012 rekordních 1,43 milionu lidí

Varšava, 7.1.2013 10:41, (ROMEA)
Ilustrační foto (autor: C.Puisney, wikimedia commons)
Ilustrační foto (autor: C.Puisney, wikimedia commons)

Památník někdejšího nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka v jižním Polsku navštívilo za loňský rok 1,43 milionu lidí, což je v 65leté historii tohoto muzea holokaustu rekord. Dnes o tom informovala agentura AP.

Ředitel pietního místa Piotr Cywiński uvedl, že tábor Osvětim-Březinka se stal zásadním památníkem pro celou Evropu. V prohlášení dále uvádí, že posledních šest let počet návštěvníků pravidelně překračuje jeden milion. Předloni se do někdejšího dějiště holokaustu přijelo podívat 1,4 milionu lidí z celého světa, což je trojnásobek oproti statistikám před deseti lety.

Zlomovým bodem byl rok 2004, kdy se Polsko stalo součástí Evropské unie. To podle AP přimělo řadu Evropanů tuto zemi navštívit.

Největší podíl na loňských návštěvách připadá na Poláky, těch přišlo uctít památku obětí nacistických zločinů 446.000, početnými návštěvníky byli také Britové, Američané, Italové, Němci nebo Izraelci.

Na dnešním územím Polska se nacházela velká část nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborů. Nejvíce lidí padlo nacistické smrtící mašinérii za oběť právě v táboře Osvětim-Březinka. Zahynulo zde asi 1,1 milionu osob. Šlo hlavně o Židy, ale i o Poláky, Romy nebo sovětské válečné zajatce.

Přečteno: 590x
 

Kam dál:

Štítky:  

Osvětim, rekordní návštěvnostHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo