romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Osvětim navštívilo v roce 2012 rekordních 1,43 milionu lidí

Varšava, 7.1.2013 10:41, (ROMEA)
Ilustrační foto (autor: C.Puisney, wikimedia commons)
Ilustrační foto (autor: C.Puisney, wikimedia commons)

Památník někdejšího nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka v jižním Polsku navštívilo za loňský rok 1,43 milionu lidí, což je v 65leté historii tohoto muzea holokaustu rekord. Dnes o tom informovala agentura AP.

Ředitel pietního místa Piotr Cywiński uvedl, že tábor Osvětim-Březinka se stal zásadním památníkem pro celou Evropu. V prohlášení dále uvádí, že posledních šest let počet návštěvníků pravidelně překračuje jeden milion. Předloni se do někdejšího dějiště holokaustu přijelo podívat 1,4 milionu lidí z celého světa, což je trojnásobek oproti statistikám před deseti lety.

Zlomovým bodem byl rok 2004, kdy se Polsko stalo součástí Evropské unie. To podle AP přimělo řadu Evropanů tuto zemi navštívit.

Největší podíl na loňských návštěvách připadá na Poláky, těch přišlo uctít památku obětí nacistických zločinů 446.000, početnými návštěvníky byli také Britové, Američané, Italové, Němci nebo Izraelci.

Na dnešním územím Polska se nacházela velká část nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborů. Nejvíce lidí padlo nacistické smrtící mašinérii za oběť právě v táboře Osvětim-Březinka. Zahynulo zde asi 1,1 milionu osob. Šlo hlavně o Židy, ale i o Poláky, Romy nebo sovětské válečné zajatce.

Přečteno: 604x
 

Kam dál:

Štítky:  

Osvětim, rekordní návštěvnostHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo