romea - logo
14. října 2019 (pondělí)
svátek má Agáta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Osvětim navštívilo v roce 2012 rekordních 1,43 milionu lidí

Varšava, 7.1.2013 10:41, (ROMEA)
Ilustrační foto (autor: C.Puisney, wikimedia commons)
Ilustrační foto (autor: C.Puisney, wikimedia commons)

Památník někdejšího nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka v jižním Polsku navštívilo za loňský rok 1,43 milionu lidí, což je v 65leté historii tohoto muzea holokaustu rekord. Dnes o tom informovala agentura AP.

Ředitel pietního místa Piotr Cywiński uvedl, že tábor Osvětim-Březinka se stal zásadním památníkem pro celou Evropu. V prohlášení dále uvádí, že posledních šest let počet návštěvníků pravidelně překračuje jeden milion. Předloni se do někdejšího dějiště holokaustu přijelo podívat 1,4 milionu lidí z celého světa, což je trojnásobek oproti statistikám před deseti lety.

Zlomovým bodem byl rok 2004, kdy se Polsko stalo součástí Evropské unie. To podle AP přimělo řadu Evropanů tuto zemi navštívit.

Největší podíl na loňských návštěvách připadá na Poláky, těch přišlo uctít památku obětí nacistických zločinů 446.000, početnými návštěvníky byli také Britové, Američané, Italové, Němci nebo Izraelci.

Na dnešním územím Polska se nacházela velká část nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborů. Nejvíce lidí padlo nacistické smrtící mašinérii za oběť právě v táboře Osvětim-Březinka. Zahynulo zde asi 1,1 milionu osob. Šlo hlavně o Židy, ale i o Poláky, Romy nebo sovětské válečné zajatce.

Přečteno: 591x
 

Kam dál:

Štítky:  

Osvětim, rekordní návštěvnostHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Klaus ml. v Chanově (FOTO: Facebook Václava Klause ml.)

Chanovští Romové s Trikolórou nespolupracují. Klaus mladší dezinterpretoval společné setkání

9.10.2019 16:09
„Mluvili jsme s pár chlapama, co pracují a vedou tam pro děti fotbalový klub. Pan Bažo mě šokoval vyjádřením – “nejhorší pro nás jsou neziskovky, co dělají romobyznys”. Asi tak,“ napsal poslanec a předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší na svém facebooku po úterní návštěvě Chanova.
 celý článek

Roman Zach a skupiny Gipsy Kings v zábavném pořadu televize Nova Tvoje tvář má známý hlas (FOTO: Repro TV NOVA)

videoPatrik Banga: Roman Zach rozhodně není rasista. Kampaň na internetu je zbytečné šílenství

9.10.2019 13:44
Jsou chvíle, kdy fakt nejsem rád, že existují sociální sítě. Ano, člověk se může vyjádřit hned a k čemukoliv, dokonce si může vybrat i formu. Chcete video? Bude video. Chcete úderný text? Bude text! Ale sociální sítě mají svá negativa. Třeba šíření nepřesných zpráv. Nebo různé výklady jedné a té samé situace. A následující sociální šílenství.
 celý článek

Ilustrační foto (Foto: Pixabay)

Jak se dnes žije v "děcáku"? Problémem nejsou děti, ale jejich rodiče, říká ředitelka jednoho z nich Dana Kuchtová

9.10.2019 10:42
Prvorepubliková vila, která od roku 1949 funguje jako dětský domov, zeje v letních měsících prázdnotou. Všude panuje neskutečné ticho. „V období prázdnin tu moc dětí není,“ vysvětluje ředitelka pražského Dětského domova Klánovice a exministryně školství Dana Kuchtová, která celý rok pracuje na tom, aby děti v létě vyjely na tábor a podívaly se i do zahraničí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo