romea - logo
14. prosince 2019 (sobota)
svátek má Lýdie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Osvětim navštívilo v roce 2012 rekordních 1,43 milionu lidí

Varšava, 7.1.2013 10:41, (ROMEA)
Ilustrační foto (autor: C.Puisney, wikimedia commons)
Ilustrační foto (autor: C.Puisney, wikimedia commons)

Památník někdejšího nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka v jižním Polsku navštívilo za loňský rok 1,43 milionu lidí, což je v 65leté historii tohoto muzea holokaustu rekord. Dnes o tom informovala agentura AP.

Ředitel pietního místa Piotr Cywiński uvedl, že tábor Osvětim-Březinka se stal zásadním památníkem pro celou Evropu. V prohlášení dále uvádí, že posledních šest let počet návštěvníků pravidelně překračuje jeden milion. Předloni se do někdejšího dějiště holokaustu přijelo podívat 1,4 milionu lidí z celého světa, což je trojnásobek oproti statistikám před deseti lety.

Zlomovým bodem byl rok 2004, kdy se Polsko stalo součástí Evropské unie. To podle AP přimělo řadu Evropanů tuto zemi navštívit.

Největší podíl na loňských návštěvách připadá na Poláky, těch přišlo uctít památku obětí nacistických zločinů 446.000, početnými návštěvníky byli také Britové, Američané, Italové, Němci nebo Izraelci.

Na dnešním územím Polska se nacházela velká část nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborů. Nejvíce lidí padlo nacistické smrtící mašinérii za oběť právě v táboře Osvětim-Březinka. Zahynulo zde asi 1,1 milionu osob. Šlo hlavně o Židy, ale i o Poláky, Romy nebo sovětské válečné zajatce.

Přečteno: 594x
 

Kam dál:

Štítky:  

Osvětim, rekordní návštěvnostHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo