romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Osvětim navštívilo v roce 2012 rekordních 1,43 milionu lidí

Varšava, 7.1.2013 10:41, (ROMEA)
Ilustrační foto (autor: C.Puisney, wikimedia commons)
Ilustrační foto (autor: C.Puisney, wikimedia commons)

Památník někdejšího nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka v jižním Polsku navštívilo za loňský rok 1,43 milionu lidí, což je v 65leté historii tohoto muzea holokaustu rekord. Dnes o tom informovala agentura AP.

Ředitel pietního místa Piotr Cywiński uvedl, že tábor Osvětim-Březinka se stal zásadním památníkem pro celou Evropu. V prohlášení dále uvádí, že posledních šest let počet návštěvníků pravidelně překračuje jeden milion. Předloni se do někdejšího dějiště holokaustu přijelo podívat 1,4 milionu lidí z celého světa, což je trojnásobek oproti statistikám před deseti lety.

Zlomovým bodem byl rok 2004, kdy se Polsko stalo součástí Evropské unie. To podle AP přimělo řadu Evropanů tuto zemi navštívit.

Největší podíl na loňských návštěvách připadá na Poláky, těch přišlo uctít památku obětí nacistických zločinů 446.000, početnými návštěvníky byli také Britové, Američané, Italové, Němci nebo Izraelci.

Na dnešním územím Polska se nacházela velká část nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborů. Nejvíce lidí padlo nacistické smrtící mašinérii za oběť právě v táboře Osvětim-Březinka. Zahynulo zde asi 1,1 milionu osob. Šlo hlavně o Židy, ale i o Poláky, Romy nebo sovětské válečné zajatce.

Přečteno: 648x
 

Kam dál:

Štítky:  

Osvětim, rekordní návštěvnostHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo