romea - logo
25. března 2019 (pondělí)
svátek má Marián
Loading
rozšířené vyhledávaní

Otřesná věznice pro mladistvé: Většina vězňů jsou Romové

Bojčinovci (Bulharsko), 11.2.2015 9:47
Ilustrační FOTO: Bob Jagendorf, Flickr.com
Ilustrační FOTO: Bob Jagendorf, Flickr.com

Kartony místo okenních tabulek, špína a bití - a zase bití: ve starých vojenských ubikacích si nezletilí vězni v Bulharsku odpykávají své tresty za podmínek, která budí u mezinárodních pozorovatelů hrůzu, píše agentura AFP.

"Bili mě od té doby, co jsem sem přišel. Sprchy jsou jejich boxerským ringem," dosvědčuje sedmnáctiletý Angel. Vysvětluje, že dozorci zneužívají toho, že v sanitárních zařízeních nejsou kamery. Stejně jako on je 62 mladistvých od čtrnácti do osmnácti let zavřeno v trestnici pro nezletilé na bulharském venkově, ve špinavých a zastaralých barákách, kde se od dob komunismu zřejmě nic nezměnilo."Když o mizerných podmínkách ve vězení něco řeknete do telefonu, důstojník přeruší hovor a předvolá si vás na kobereček," tvrdí Angel. Odvažuje se promluvit jen proto, že mu už končí osmiměsíční trest za krádeže a napadení. Věznice Bojčinovci dlouho zůstávala stranou pozornosti.

Teprve letos 29. ledna o ní Evropský výbor proti mučení (CPT) podal zdrcující zprávu, v níž vyzval Sofii, aby do tří měsíců reagovala. Bulharské ministerstvo spravedlnosti tedy zahájilo vyšetřování a souhlasilo s tím, že pootevře brány věznice novinářům. CPT ve zprávě uvedl, že je situací ve věznici otřesen, neboť valná většina nezletilců, s nimiž se pracovníci výboru setkali, si stěžovala na to, že je dozorci pravidelně bijí.

Bulharský Helsinský výbor již loni v prosinci upozornil úřady na systematické fyzické násilí, jemuž jsou mladiství vystaveni za to, že "mluví příliš nahlas, kouří v televizní místnosti nebo špatně uklidili". Ředitelka zařízení Mimi Cočevová však tvrdí, že "žádné konkrétní stížnosti na špatné zacházení neobdržela". Kromě Angela si žádný mladý vězeň na násilnosti novinářům AFP nestěžoval, ale novináři se jich mohli tázat pouze v přítomnosti dozorců.Dvacetiletý Sevdalin, který v Bojčinovci strávil pět let za trestný čin, který sám označuje za těžký, prohlašuje, že ho nikdo nebil a že nikdy neviděl, že by dozorci používali obušek. Říká, že je rád, že nemusel být přemístěn do věznice pro dospělé.

Expertka Bulharského Helsinského výboru Žeňa Ivanovová však uvádí, že jsou vězni zastrašováni. "Varují je: nezapomeňte, že tu zůstáváte a že se odsud dostanete jen na kolečkovém křesle," říká. Rada Evropy rovněž pranýřovala disciplinární izolaci ve "studených a zchátralých celách s mřížemi, s dřevěnými lůžky a páchnoucími a špinavými toaletami".

Vězni si helsinskému výboru stěžovali, že spí ve vestách a musejí ležet po dvou, aby se zahřáli. Při návštěvě AFP sice topení hřálo, ale rozbitá okna byla zakryta jen kartonem. Ve špatně udržovaných celách bylo po čtyřech lůžkách a dvou skříních. Hoši si prali šaty ve studené vodě, protože teplá teče jen dvakrát týdně.

Bulharsko, nejchudší země Evropské unie, nedokázala osm let po svém vstupu zcela reformovat soudní systém, neefektivní a prolezlý korupcí. Věznice Bojčinovci je toho nejsmutnějším symbolem. Mladí odsouzenci tu mají jen malé šance na to, aby se po propuštění mohli začlenit do společnosti: již před několika lety tu bylo zrušeno další vzdělávání a vyučování je na nízké úrovni. Ředitelka si stěžuje na nedostatek prostředků, ale i na to, že většina chlapců, kteří sem přijdou, neumí psát ani číst. "Někteří nikdy ani nechodili do školy," říká. Většinu z nich tvoří Romové.

Mladí vězni také téměř nemají návštěvy. "Čekal jsem rodiče na své dvacáté narozeniny, ale nikdo nepřišel," uvádí Sevdalin. "Chlapci přicházejí odnikud a nemají se kam vrátit. Když si odpykají svůj trest, nikdo je nečeká," říká jeden z dozorců.

Přečteno: 2918x

 

Kam dál:

Štítky:  

Romové, EU, BulharskoHLAVNÍ ZPRÁVY

V Rokycanech se 23. 3. 2019 v kostele a na hřbitově naposledy rozloučilo s romskou zpěvačkou Věrou Bílou téměř 2000 lidí. (FOTO: ROMEA TV)

videoZÁZNAM: 2000 lidí se v Rokycanech rozloučilo s královnou romské hudby Věrou Bílou

22.3.2019 20:51, (AKTUALIZOVÁNO 13:40)
V Rokycanech se dnes v kostele a na hřbitově naposledy rozloučilo s romskou zpěvačkou Věrou Bílou téměř 2000 lidí, většinou Romů. Obřad v kostele na náměstí začal v 11:00, poté šly a jely stovky lidí na hřbitov na okraji města. Cestou se lidé zastavili u obchodního střediska Žďár, kde zpěvačka sedávala na lavičce a kde chtějí příbuzní a známí vytvořit pietní místo. Na hřbitově hrála desítky minut čtyřčlenná kapela synovce Bílé a houslisty Jiřího Gini. Na závěr uvedl její oblíbené písně včetně moravské Dobrú noc a sladké sny. Zpěv ale podle regulí romských pohřbů nezazněl ani k jedné melodii.
 celý článek

Andrej Kiska, prezident Slovenské republiky (FOTO: Katarzyna Czerwińska, Wikimedia Commons)

videoZÁZNAM: Evropskou cenu Sintů a Romů za lidská práva získal slovenský prezident Andrej Kiska

15.3.2019 15:15
Od 18. do 21. března 2019 probíhá již čtvrtý ročník Romského týdne na půdě Evropského parlamentu v Bruselu. Dnes byla v rámci programu udělena také Evropská cena Sintů a Romů za lidská práva - získal ji slovenský prezident Andrej Kiska. Server Romea.cz udělení ceny přenášel živě přímo z Bruselu.
 celý článek

Radek banga

Radek Banga k reakcím na útok na Novém Zélandu: Neklesejte na lidské dno

19.3.2019 15:00
„Radikalizující společnost je pokaždé následkem ekonomického nebo společenského napětí a v historii lidstva není ničím novým. Klesnout ovšem na tak hluboké lidské dno a souhlasit s útokem na Novém Zélandu může skutečně jen totální psychická troska a hnusná odporná mentální bestie,“ uvedl k teroristickému útoku z pátku 15.března, při kterém došlo k masakru ve dvou mešitách ve městě Christchurch.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo