Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Pákistánští imámové zavrhli jakékoli zabití pod náboženskou záminkou

18. ledna 2019
Čtení na 1 minutu

Pět set imámů této muslimské země zcela jednoznačně odmítlo násilí proti náboženským menšinám i jejich diskriminaci. Učinili tak v pondělí na shromáždění Pákistánské vrchní rady muslimských učenců (ulama) takzvanou Islámábádskou deklarací. V ní tvrdí, že „zabití pod náboženskou záminkou odporuje učení islámu“. Jde o přelomovou událost v pákistánské muslimské komunitě, protože se tím staví i proti zákonu, který ukládá trest smrti za rouhání a je předmětem kritik. Informuje o tom server Vartikan News.

Islamábádská deklarace se skládá ze sedmi bodů. První zavrhuje „vraždy pod náboženskou záminkou, protože odporují učení islámu“. Druhý tvrdí, že „žádný náboženský představitel nemá právo kritizovat proroky“ a třetí zakazuje „prohlašovat jakoukoli sektu za nevěřící“. Proto se o žádném „muslimovi či nemuslimovi nesmí říci, že zasluhuje smrt mimo právoplatného rozsudku státního soudu“; „věřící každého náboženství či sekty mají ústavou zaručené právo žít podle svých kulturních a věroučných norem.“

Odtud plyne čtvrtý bod Islamábádské deklarace, která potvrzuje „plnou právní autonomii jejich shromažďování a samosprávy“. Pátý bod zakazuje publikaci „jakýchkoli materiálů podněcujících k nábožensky motivované nenávisti“. Šestý připomíná „odpovědnost pákistánské vlády za ochranu života i majetku každého nemuslimského občana Pákistánu“. Poslední sedmý bod vybízí k zahájení národní kampaně proti fundamentalismu.

Imámové z nejvyšší muslimské rady v Pákistánu zmíněnou deklarací jednoznačně odmítají postoj tamějších fundamentalistů, kteří požádali o zrušení osvobozujícího rozsudku Asia Bibi. Asia Bibi  je pákistánská křesťanka, která byla prvoinstančním pákistánským soudem v roce 2010 odsouzena k trestu smrti. Nejvyšší soud rozsudek na podzim 2018 zrušil a nařídil její propuštění, následovaly však masové protesty radikálů. Nyní žije pod ochranou bezpečnostních složek a čeká na výsledek dovolání, které podala k pákistánskému ministerstvu spravedlnosti extremistická skupina Tehreek-e-Labbaik.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon