romea - logo
21. května 2022 (sobota)
svátek má Monika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Papež František přiletěl do Bratislavy, v úterý se setká v Košicích s Romy

13.9.2021 9:28
Papež František v neděli 12. 9. 2021 odpoledne přiletěl na návštěvu Slovenska (FOTO: Facebook prezidentky Zuzany Čaputové)
Papež František v neděli 12. 9. 2021 odpoledne přiletěl na návštěvu Slovenska (FOTO: Facebook prezidentky Zuzany Čaputové)

Papež František v neděli odpoledne přiletěl na návštěvu Slovenska, kde setrvá do středy. Přímo na bratislavském Štefánikově letišti ho vítali politici, zástupci církve, institucí i veřejnost. Do země přijela hlava katolické církve z Maďarska, kde dříve během dne sloužila závěrečnou mši Mezinárodního eucharistického kongresu a také se setkala s tamními politiky. V úterý se papež setká s Romy v Košicích.

Hned po vystoupení z letadla v Bratislavě děti v krojích přivítaly papeže podle starodávného zvyku chlebem a solí a také mu odevzdaly kytici květů, která byla vytvořena z původních slovenských druhů rostlin a bylin.

Slavnostního uvítacího ceremoniálu přímo na letištní ploše se zúčastnili vrcholní slovenští politici, zástupci institucí i církve, občanské společnosti a veřejnost. Prezidentku Zuzanu Čaputovou doprovodili veřejná ochránkyně práv i bývalý politik a někdejší katolický disident František Mikloško, dále žena, která přežila holocaust, a také ředitelka občanského sdružení, jež je v zemi průkopníkem rozvoje dětské domácí paliativní péče. Podle prezidentské kanceláře zmíněné osobnosti jsou symbolem hodnot, které Čaputovou spojují s papežem, a to ochrana lidských práv, svobody a demokracie a soucit s nejzranitelnějšími. Vítání zahraniční delegace vrcholnými slovenskými politiky už na letišti je v zemi spíše ojedinělé.

Ve slovenské metropoli se papež František podle programu ještě dnes zúčastní ekumenického setkání na nunciatuře. V pondělí se papež v Bratislavě postupně sejde s politiky, zástupci občanské společnosti či představiteli židovské komunity.

V pondělí dopoledne bude na setkání s papežem Františkem i europoslanec Peter Pollák a jeho sy, poslanec Peter Pollák ml.

"Jsem nesmírně rád, že se mi dostalo této cti, neboť Svatého otce velmi obdivuji. Těším se na jeho povzbudivé slova, která nám bude adresovat v této nelehké době," uvedl k setkání Peter Pollák, ml.

Na východě země má pak v úterý papež naplánováno kromě jiného setkání s Romy. Součástí dvouhodinového programu, se kterým se romská mládež během akce a i přímo papeži Františkovi představí, má být i přednesení modlitby Otče náš romsky.

Na setkání s Romy na košickém sídlišti Luník IX dostane papež František i dva obrazy a jednu plastiku. Jde o originální umělecké ztvárnění dvou blahoslavených Romů Zefirína a Emílie a zmenšeninu plastiky Zmrtvýchvstalého Krista z místního kostela.

Blahoslavení Zefirín a Emília jsou mučedníci ze španělské občanské války. Autorem obrazů jako daru papeži s rozměry 90 x 70 centimetrů je Miroslav Capovčák, ředitel Soukromé základní umělecké školy v Michalovcích, který má srdcem blízko k romské kultuře. "Romské tematice jsem se věnoval už dávno, moje první obrazy jsem vytvořil z prostředí Romů. Každý se tehdy i divil, proč je maluji, ale já jsem je maloval proto, že jejich kultura je krásná, pěkná," uvedl autor.

Návštěva hlavy katolické církve na Slovensku, první od roku 2003, vyvrcholí ve středu mší v Šaštíně nedaleko hranic s Českem.

VIDEO

Přečteno: 964x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

PapežHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo