romea - logo
19. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Ivo

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Paříž má novou výstavu o utrpení homosexuálů a leseb za nacistického Německa

18.6.2021 15:15
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Muzeum Šoa v Paříži otevřelo novou výstavu o útlaku a stigmatizaci homosexuálů a leseb za nacistického Německa i v jiných obdobích moderních evropských dějin. Přes příběhy slavných i neznámých lidí, policejní záznamy nebo fotografie přibližuje osudy těchto menšin od konce 19. století až po poslední soudní spory.

"Memoriál (holocaustu) je mezi prvními, kdo se věnují tématu homosexuálů a leseb formou výstavy," uvedl ředitel muzea Jacques Fredj a zdůraznil poslání muzea odkrývat "všechna témata spojená se stereotypy", píše AFP.

Výstava poukazuje na rozdíly v přístupu k těmto menšinám jak v průběhu dějin, tak v jednotlivých zemích, ale i na rozdíly v chování lidí. Ještě před rokem 1933, než se v Německu stal kancléřem Adolf Hitler, byly tresty za homosexualitu v Německu, Rakousku a Británii přísnější, než třeba ve Francii a Itálii. Paradoxně je to ale v Berlíně, kde vyšlo jedno z prvních děl na obranu homosexuality od lékaře židovského původu Magnuse Hirschfelda, jenž patří mezi zakladatele moderní sexuologie.

Nacistický režim si podle muzea vedl záznamy o 100.000 homosexuálech, polovina z nich byla potrestána a pět až 15 tisíc jich nacisté odeslali do koncentračních táborů, kde většina z nich zemřela. V táborech byli homosexuálové označováni růžovým trojúhelníkem, který je jedním ze symbolů výstavy.

Mezi exponáty je také zpráva policie o pařížské rezidenci Hôtel de Marigny, kde se scházeli homosexuálové včetně spisovatele Marcela Prousta nebo udavačský dopis z Německa, kde pisatel upozorňuje na soužití dvou mužů, kteří "žijí jako muž a žena".

Přečteno: 728x
 

Kam dál:

Štítky:  

Paříž, Výstava, homosexualita, Lesby, Kultura, VálkaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo