romea - logo
6. července 2022 (středa)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Peter Pollák: Fašistu Kotlebu převychová jen basa. Rozsudek je nepochopitelný

5.4.2022 15:51
Peter Pollák
Peter Pollák

Podle slovenského europoslance Petera Polláka je dnešní rozsudek Nejvyšší soudu v kauze Mariána Kotleby nepochopitelný. Soud totiž sice Kotlebu uznal vinným z projevů sympatií k neonacismu, ale zmírnil původní trest odnětí svobody ze 4 let a 4 měsíců pouze na šestiměsíční podmínku. Pollák s verdiktem soudu nesouhlasí.

"Po tom všem, co Kotleba, který se mezi svými dává oslovovat jako vůdce napáchal, je rozsudek Nejvyššího soudu pro mě nepochopitelným. Nechápu, jak soud mohl přehlédnout to, že Kotleba v minulosti v uniformě Hlinkovy gardy pochodoval po ulicích, hajloval či křičel Na stráž, slavil fašistický režim Slovenského státu či popíral holokaust nebo neustále využíval jakoukoliv možnost přes různé symboly, identifikovat se jako fašista," řekl ve reakci na rozsudek Peter Pollák.

"Nechápu, proč neposlal soud fašistu Kotlebu do basy a nadále mu umožní být předsedou strany, která sdružuje sympatizanty fašismu či nacismu," dodal Pollák.

"Vážený Nejvyšší soud, vaše rozhodnutí vyhnat Kotlebu z parlamentu nepostačuje. Fašistu Kotlebu a jemu podobných převychová jen basa," uvedl na závěr svého vyjádření europoslanec Peter Pollák.

VIDEO

Nejvyšší slovenský soud v Bratislavě zrušil rozsudek Specializovaného trestního soudu v Kotlebově kauze, který posílal předsedu LSNS na 4 roky a 4 měsíce do vězení. Zároveň ho však uznal vinným za to, že šeky v hodnotě 1488 eur veřejně sympatizoval s neonacismem. Odsoudil ho za mírnější paragraf, za přečin projevů sympatií k hnutí směřujícímu k potlačování základních lidských práv a uložil mu trest odnětí svobody na 6 měsíců s podmíněným odkladem na rok a 6 měsíců. Kotleba navíc přijde o poslanecký mandát.

Kotleba byl v říjnu 2020 uznán vinným z toho, že jako předseda Lidové strany Naše Slovensko (ĽSNS) a banskobystrický župan rozdával v březnu 2017 na Obchodní akademii v Banské Bystrici šeky v hodnotě 1488 eur, přičemž čísla 14 a 88 jsou neonacistickými šiframi.

Přečteno: 698x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Marian Kotleba, Soud, Peter Pollák, Neonacismus, Extremismus, Rasismus, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo