Peter Pollák upozornil v Evropském parlamentu na nerovné zacházení s romskými uprchlíky z Ukrajiny

Europoslanec Peter Pollák vyjádřil ve svém prohlášení na půdě Evropského parlamentu znepokojení nad informacemi o nerovném přístupu k pomoci pro uprchlíky z Ukrajiny romské národnosti.
„Utrpení romských žen a dětí, které utíkají ve strachu před Putinovými tanky, je znásobené nerovným přístupem nejen na Ukrajině, ale podle mých informací, i po vstupu do Evropské unie,“ řekl Pollák. Připomněl zároveň vzrůstající rasismus v Evropě, na který sám dlouhodobě poukazuje.
„Romové z Ukrajiny jsou uprchlíci stejně jako všichni Ukrajinci. Všem lidem z Ukrajiny sebral Putin bezpečí, domov s bohužel i životy jejich blízkých. Vážení přátelé, život každého člověka, který utíká před válkou, má stejnou cenu,“ uvedl Pollák.
VIDEO
Případy nerovného zacházení s romskými uprchlíky z Ukrajiny se kromě Slovenska objevily v Moldavsku, Maďarsku i České republice. Situaci na slovensko-ukrajinské hranici v pořadu první romské internetové televize ROMEA TV popsal začátkem března Jaroslav Miko: „Na hranicích dochází k diskriminaci ukrajinských Romů. Je tam spousta dobrovolníků, kteří svážejí uprchlíky dál do vnitrozemí. Ale když tam přijde romská rodina a osloví je, tak jsou odmítnuti,“ uvedl.
Server Romea.cz informoval také o příběhu dvou žen se čtyřmi dětmi, které byly dvakrát za sebou v Česku odmítnuty z ubytování, o řidičích autobusu, kteří odmítli odvézt romské matky původně z blízkosti Kyjeva do bezpečí či dalších případech, kdy dobrovolníci nechtějí odvážet romské rodiny. Jeden z posledních případů se týkal nevraživého přístupu k romských uprchlíkům a napadení v Božičanech.
Po svém projevu v Evropském parlamentu zveřejnil Peter Pollák také na svém Facebooku video, ve kterém reaguje na podněty, se kterými se na něj Romové obracejí – například ty, že Romové údajně neutíkají před Ruskem, ale před fašisty. Apeluje v něm také na pomoc všem uprchlíkům, kteří se snaží dostat z Putinem napadené Ukrajiny do bezpečí. Zveřejňujeme celé znění Pollákova videa:
Peter Pollák: Rozdílné názory nelze řešit násilím a válkou
V poslední době dostávám od hodně z vás zprávy, zda je vůbec potřeba pomáhat uprchlíkům z Ukrajiny. Chápu, že mnozí máte starosti, problémy, které dlouhodobě, řekněme si pravdu, Robert Fico neřešil. Rozumím vaší netrpělivosti i tomu, že byste chtěli změnu ze dne na den. I já bych si jí přál hned. Nejsem však kouzelník, ale věřte, že v poslední době se v mnoha osadách, tam, kde starostové požádali o dotaci, postavili, případně brzo postaví, cesty, vodovod, školky, či byty, prostě to, na co Robert Fico dvanáct let kašlal.
Ukrajincům, kteří utíkají před Putinovými tanky a raketami, však musíme pomoct. Ztratili absolutně všechno. Ztratili svůj domov a bohužel mnozí ztratili i své blízké. Pokud na to máte jiný názor a pomáhat nechcete, já vám ho nebudu brát. Respektujte však můj názor. Já pomáhat budu.
Dostávám od vás také zprávy o tom, že Romové utíkají z Ukrajiny před fašisty a ne před Ruskem. Ano, tak jak jsem již mnohokrát říkal, rasismus a fašismus je v mnoha zemích na vzestupu. Rasisty a fašisty máme i u nás doma na Slovensku. Máte pravdu, jsou i na Ukrajině, tak jako jsou i v Rusku, České republice nebo Maďarsku. Jednoduchou pravdou je, že fašisti jsou všude. My je doma máme, na Slovensku, dokonce i v parlamentu.
Vnímám i vaše zprávy o rasistickém zacházení na Ukrajině. Odsuzuji ho. Nikdy jsem žádného fašistu nechránil, stejně tak, jako rasisty a fašisty nechráním ani na Slovensku. Já proti rasistům a fašistům bojuji, ať jsou z jakékoliv země. Osobně jsem se potkal s mnoha romskými uprchlíky z Ukrajiny a když jsem jim položil otázku, před čím vlastně utíkají, tak mi všichni odpověděli, že utíkají před Putinovými tanky a raketami. Ale máte pravdu, mezi Ukrajinci jsou i fašisti – tak jako jsou i mezi námi, na Slovensku. Nezapomínejme na to, že mnozí Romové dnes stojí na Ukrajině se samopaly v ruce proti Putinovým raketám a tankům. Romové stejně jako Židé mají historickou zkušenost z druhé světové války, když nás z mnoha zemí, kde vládli fašisté, hnali do koncentračních táborů a zabíjeli.
Žádný člověk na tomto světě nemá právo rozhodnout o tom, kdo má žít a kdo nemá právo žít. Žádný národ není méněcenný. I Ukrajinci mají právo na život. Můžete mít jakékoliv rozdílné názory na svět, ale naše rozdíly nemůžeme řešit v žádném případě násilím a už vůbec ne válkou. Nikomu z vás by se nelíbilo, kdybyste jen kvůli tomu, že máte jiný názor na svět, přišli o svůj domov či nedej Bože, o svoje děti, a to jen kvůli tomu, že váš soused si myslí, že má pravdu jen proto, že je silnější.
Na závěr mi, vážení přátelé, dovolte povědět slova Ježíše Krista: cokoliv jste udělali jednomu z mých bratrů, jako byste to udělal mně. Neobracejme se zády k obětem války, dnes máme jedinečnou příležitost ukázat naši lidskost, pomoc, zachránit život, udělat dobrý skutek.
VIDEO
Nepřehlédněte:
- Komisařka Rady Evropy pro lidská práva: Romové prchající z Ukrajiny často čelí diskriminaci a předsudkům
- Počet případů diskriminace romských uprchlíků z Ukrajiny se zvyšuje. Romské matce s dětmi bylo několikrát bezdůvodně zabráněno opustit Ukrajinu
- Romové z Ukrajiny ubytovaní v Božičanech odjeli do Německa. Výrostci napadli romské děti skleněnými lahvemi, zranili patnáctiletou dívku. Správce objektu měl Romkám nadávat a zaútočit na malého chlapce
- Československá romská unie: Pomoc válečným uprchlíkům je naše morální povinnost, odmítáme rétoriku, že nám budou brát práci
- Nikola Taragoš, ředitel organizace Romodrom: Lituji Romy, kteří píšou nenávistné komentáře vůči uprchlíkům z Ukrajiny, je to buranství
- Romka prchající z Ukrajiny: Manžel brání jadernou elektrárnu v Záporoží. V ČR nám lidé hodně pomáhají, ale chceme jít, co nejdříve pracovat
- Marián Pouchan vysvětluje pro ROMEA TV výroky na adresu prchajících Romů z Ukrajiny: Rozhodně nešlo o rasismus, redaktor to špatně pochopil, z 50 procent je to moje vinna
- Peter Pollák pro ROMEA TV: Na slovensko-ukrajinské hranici začnou fungovat romští koordinátoři. Zajistí, aby nedocházelo k diskriminaci romských uprchlíků
- Téměř 200 romských a proromských organizací z celého světa odsoudilo válku proti Ukrajině a vyzvalo Rusko k zastavení agrese. Organizace vyzvaly k dodržování lidských práv všech skupin prchajících z Ukrajiny
- Viktor Elšík: Řidiči autobusu pro ukrajinské uprchlíky odmítli odvézt romské matky s dětmi utíkající před válečným konfliktem
Kam dál:
- V Praze se uskuteční benefiční koncert na podporu Romů na Ukrajině
- RomanoNet vyzval poslaneckou sněmovnu, aby odvolala z funkce Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka
- Modřiny v obličeji, opuchlé oko, plačící a vyděšené děti: Policie měla brutálně zbít třicetisedmiletého Roma
- Správa uprchlických zařízení ustoupila rasistickému křiku z Bíliny. Romské uprchlice a jejich děti tam u soukromého majitele neubytuje
- Drtivá kritika a nová vládní zmocněnkyně pro lidská práva dotlačila Brno k jednání o situaci romských uprchlic ve městě. Uprchlický tábor u Kuřimi nebude
- ERGO Network: Ohlédnutí za Romským týdnem 2022, největším setkáním Romů a evropských politiků v Evropském parlamentu
- ZÁZNAM: Asi 50 lidí protestovalo proti chování představitelů města Brna k romským uprchlicím z Ukrajiny
- FOTOGALERIE: Ulička hanby před brněnským magistrátem za chování představitelů města k romským uprchlicím z Ukrajiny
- Klára Šimáčková Laurenčíková: Chci se výrazně vymezit proti rozlišování mezi uprchlíky na základě jejich rasy
- Živě: TK ministra vnitra Rakušana a vládní zmocněnkyně pro lidská práva
- V Brně se bude demonstrovat proti přístupu vedení města k romským uprchlicím a jejich dětem
- Praha a vláda udělají opatření motivující uprchlíky k přesunu z přetížených míst
Štítky:
Uprchlíci, Ukrajina, Rasismus, Peter Pollák, Romové, Evropský parlamentHLAVNÍ ZPRÁVY
