romea - logo
4. července 2022 (pondělí)
svátek má Prokop

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Peter Pollák upozornil v Evropském parlamentu na nerovné zacházení s romskými uprchlíky z Ukrajiny

30.3.2022 18:40
Peter Pollák (FOTO: repro video)
Peter Pollák (FOTO: repro video)

Europoslanec Peter Pollák vyjádřil ve svém prohlášení na půdě Evropského parlamentu znepokojení nad informacemi o nerovném přístupu k pomoci pro uprchlíky z Ukrajiny romské národnosti.

„Utrpení romských žen a dětí, které utíkají ve strachu před Putinovými tanky, je znásobené nerovným přístupem nejen na Ukrajině, ale podle mých informací, i po vstupu do Evropské unie,“ řekl Pollák. Připomněl zároveň vzrůstající rasismus v Evropě, na který sám dlouhodobě poukazuje.

„Romové z Ukrajiny jsou uprchlíci stejně jako všichni Ukrajinci. Všem lidem z Ukrajiny sebral Putin bezpečí, domov s bohužel i životy jejich blízkých. Vážení přátelé, život každého člověka, který utíká před válkou, má stejnou cenu,“ uvedl Pollák.

VIDEO

Případy nerovného zacházení s romskými uprchlíky z Ukrajiny se kromě Slovenska objevily v Moldavsku, Maďarsku i České republice. Situaci na slovensko-ukrajinské hranici v pořadu první romské internetové televize ROMEA TV popsal začátkem března Jaroslav Miko: „Na hranicích dochází k diskriminaci ukrajinských Romů. Je tam spousta dobrovolníků, kteří svážejí uprchlíky dál do vnitrozemí. Ale když tam přijde romská rodina a osloví je, tak jsou odmítnuti,“ uvedl.

Server Romea.cz informoval také o příběhu dvou žen se čtyřmi dětmi, které byly dvakrát za sebou v Česku odmítnuty z ubytování, o řidičích autobusu, kteří odmítli odvézt romské matky původně z blízkosti Kyjeva do bezpečí či dalších případech, kdy dobrovolníci nechtějí odvážet romské rodiny. Jeden z posledních případů se týkal nevraživého přístupu k romských uprchlíkům a napadení v Božičanech.

Po svém projevu v Evropském parlamentu zveřejnil Peter Pollák také na svém Facebooku video, ve kterém reaguje na podněty, se kterými se na něj Romové obracejí – například ty, že Romové údajně neutíkají před Ruskem, ale před fašisty. Apeluje v něm také na pomoc všem uprchlíkům, kteří se snaží dostat z Putinem napadené Ukrajiny do bezpečí. Zveřejňujeme celé znění Pollákova videa:

Peter Pollák: Rozdílné názory nelze řešit násilím a válkou

V poslední době dostávám od hodně z vás zprávy, zda je vůbec potřeba pomáhat uprchlíkům z Ukrajiny. Chápu, že mnozí máte starosti, problémy, které dlouhodobě, řekněme si pravdu, Robert Fico neřešil. Rozumím vaší netrpělivosti i tomu, že byste chtěli změnu ze dne na den. I já bych si jí přál hned. Nejsem však kouzelník, ale věřte, že v poslední době se v mnoha osadách, tam, kde starostové požádali o dotaci, postavili, případně brzo postaví, cesty, vodovod, školky, či byty, prostě to, na co Robert Fico dvanáct let kašlal.

Ukrajincům, kteří utíkají před Putinovými tanky a raketami, však musíme pomoct. Ztratili absolutně všechno. Ztratili svůj domov a bohužel mnozí ztratili i své blízké. Pokud na to máte jiný názor a pomáhat nechcete, já vám ho nebudu brát. Respektujte však můj názor. Já pomáhat budu.

Dostávám od vás také zprávy o tom, že Romové utíkají z Ukrajiny před fašisty a ne před Ruskem. Ano, tak jak jsem již mnohokrát říkal, rasismus a fašismus je v mnoha zemích na vzestupu. Rasisty a fašisty máme i u nás doma na Slovensku. Máte pravdu, jsou i na Ukrajině, tak jako jsou i v Rusku, České republice nebo Maďarsku. Jednoduchou pravdou je, že fašisti jsou všude. My je doma máme, na Slovensku, dokonce i v parlamentu.

Vnímám i vaše zprávy o rasistickém zacházení na Ukrajině. Odsuzuji ho. Nikdy jsem žádného fašistu nechránil, stejně tak, jako rasisty a fašisty nechráním ani na Slovensku. Já proti rasistům a fašistům bojuji, ať jsou z jakékoliv země. Osobně jsem se potkal s mnoha romskými uprchlíky z Ukrajiny a když jsem jim položil otázku, před čím vlastně utíkají, tak mi všichni odpověděli, že utíkají před Putinovými tanky a raketami. Ale máte pravdu, mezi Ukrajinci jsou i fašisti – tak jako jsou i mezi námi, na Slovensku. Nezapomínejme na to, že mnozí Romové dnes stojí na Ukrajině se samopaly v ruce proti Putinovým raketám a tankům. Romové stejně jako Židé mají historickou zkušenost z druhé světové války, když nás z mnoha zemí, kde vládli fašisté, hnali do koncentračních táborů a zabíjeli.

Žádný člověk na tomto světě nemá právo rozhodnout o tom, kdo má žít a kdo nemá právo žít. Žádný národ není méněcenný. I Ukrajinci mají právo na život. Můžete mít jakékoliv rozdílné názory na svět, ale naše rozdíly nemůžeme řešit v žádném případě násilím a už vůbec ne válkou. Nikomu z vás by se nelíbilo, kdybyste jen kvůli tomu, že máte jiný názor na svět, přišli o svůj domov či nedej Bože, o svoje děti, a to jen kvůli tomu, že váš soused si myslí, že má pravdu jen proto, že je silnější.

Na závěr mi, vážení přátelé, dovolte povědět slova Ježíše Krista: cokoliv jste udělali jednomu z mých bratrů, jako byste to udělal mně. Neobracejme se zády k obětem války, dnes máme jedinečnou příležitost ukázat naši lidskost, pomoc, zachránit život, udělat dobrý skutek.

VIDEO

Přečteno: 892x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Uprchlíci, Ukrajina, Rasismus, Peter Pollák, Romové, Evropský parlamentHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo