romea - logo
10. srpna 2022 (středa)
svátek má Vavřinec

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Petr Torák v Británii převzal prestižní cenu pro pedagogy

6.12.2021 11:20
Petr Torák (Foto: Petr Zewlakk Vrabec)
Petr Torák (Foto: Petr Zewlakk Vrabec)

Petr Torák převzal společně s Lynn Mayesovou Pearsonovu národní cenu pro pedagogy, která se každoročně uděluje ve Spojeném království. Dvojice získala jednu ze zlatých cen za výsledky partnerské spolupráce. Média o tom informovala charitativní organizace Compas charity, jejímž výkonným ředitelem je Torák.

Toráka a Mayesovou ocenila organizace The Teaching Awards Trust za jejich společný projekt s názvem The Roma - Narrowing the Gap Team (Romové - tým pro zmírňování znevýhodnění). Vznikl za spolupráce organizace Compas a střední školy Queen Katherine Academy, kterou řídí Mayesová.

Jane Driverová, zástupkyně ředitele; Danut George Mihai a Marko Štrbak, komunitní pracovníci; Lynn Mayesová – ředitelka Queen Katherine Academy, Petr Torák – výkonný ředitel Compas Charity a autor metody ROGA; Helena Groundová – mezinárodní projektová koordinátorka, AC-MFL učitelka. (FOTO: Compas Charity)

Projekt vychází z desetileté zkušenosti s metodou „Roma of Great Abilities“ (Romové s velkými schopnostmi - ROGA). Metoda ROGA se využívá při práci s mladými lidmi ve věku 13–19 let. Slouží jako motivační prostředek k jejich osobnostnímu rozvoji a k posílení dovedností, které jim umožní úspěšně pokračovat v dalším studiu. Největším přínosem ROGA projektu je budování jejich sebevědomí jako romských žáků a možnost setkat se prominentními osobnostmi romského původu.

„Od samého začátku tohoto projektu mě velice baví pozorovat, jak se z romských žáků stávají sebevědomí, cílevědomí a úspěšní mladí lidé. ROGA projekt pomohl mnoha mladým lidem získat práci u policie, na městských úřadech, ve školách a v dalších odvětvích. V současné době rozšiřujeme metodu ROGA do měst Chatham, Margate, Folkestone, Cardiff a také do Sheffieldu,“ uvedl v prohlášení Torák.

“Je pro nás velká čest, že jsme získali zlatou plaketu Pearsonovy národní ceny pro pedagogy za naši práci, při které podporujeme romské studenty a jejich komunitu. Toto ocenění odráží inspirativní spolupráci našeho týmu s našimi partnery z organizace Compas Charity, která zvyšuje úroveň vzdělání a úspěchy našich dětí bez ohledu na jejich startovací čáru,“ sdělila Mayesová.

Danut George Mihai a Marko Štrbak, komunitní pracovníci; Petr Torák – výkonný ředitel Compas Charity a autor metody ROGA. (FOTO: Compas Charity)

Petr Torák žije ve Spojeném království od roku 1999. Jeho rodina severočeský Liberec opustila po údajných opakovaných fyzických útocích neonacistů. V Británii léta pracoval u tamní policie. Britská královna Alžběta II. mu v roce 2015 udělila Řád britského impéria za práci pro romskou komunitu. Od roku 2021 je honorárním konzulem ČR v anglickém Peterborough.

Organizace The Teaching Awards Trust cenu uděluje od roku 1998. Založila ji, aby ocenila znamenité výkony v britském vzdělávání a poukázala na odhodlání měnit životy dětí prostřednictvím studia. Porota každý rok uděluje několik zlatých a stříbrných ocenění v kategoriích jako je například učitel či asistent roku.

Přečteno: 981x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ocenění, Velká Británie, Vzdělávání, Česká republikaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo