romea - logo
24. září 2021 (pátek)
svátek má Jaromír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Plynová vzpoura Romů z Tuly. Mluví se o pogromech a transportech do stepí

28.5.2016 1:15
Romové z ruské Tuly z předměstské čtvrti Plechanovo (FOTO: Repro YouTube.com)
Romové z ruské Tuly z předměstské čtvrti Plechanovo (FOTO: Repro YouTube.com)

V jedné z největších romských osad v Rusku došlo před několika týdny k hromadným bitkám místních obyvatel s policií. Příčinou byla snaha plynařů odříznout Romy od plynového potrubí, na které se ilegálně napojili. Na místo byla nakonec vyslaná pětisetčlenná speciální jednotka těžkooděnců, kteří místní Romy zahnali do jejich domů a umožnili plynařům přípojky odříznout. Situace v osadě ale není zdaleka vyřešena, v místě panuje napětí mezi místními Rusy a romskou menšinou.

Nemáme kam jít!

Minulý týden měli přijít k soudu v ruské Tule představitelé Romů z předměstské čtvrti Plechanovo, aby si oficiálně podali žádost o legální připojení svých domů k plynovodu. Nikdo z nich se ale nedostavil na protest proti nátlaku úřadů, které je nutí, aby dobrovolně zbořili nelegálně postavené domy v romské osadě a odstěhovali se jinam.

„Jenomže kam? Nemáme kam jít! Je to pogrom,“ stěžují si místní Romové ruským novinářům. V osadě, která je jednou z největších romských komunit v Rusku, panuje nejistota a napětí.

Mnozí Romové už jsou znovu ilegálně připojeni k plynovému potrubí, někteří i k elektrickému vedení. Nový konflikt je na spadnutí, ale řešení je v nedohlednu. Místní úřady Romy obviňují, že nedodržují zákony, nereagují na výzvy a odmítají se začlenit do společnosti. Romové oponují, že by rádi žili s úřady, policií i místními bezkonfliktně, jenomže úřady a policie je diskriminují. Tvrdí, že všechny žádosti, které kdy podaly, smetly úřady se stolu. Ocitají se tak v začarovaném kruhu: domy, postavené bez stavebního povolení, nelze oficiálně připojit k elektřině, plynu ani vodovodní síti. A jakmile si Romové podají žádost o dodatečné legalizování domů, které si postavili, odpovědí je soudní příkaz k jejich okamžitému zbourání.

Na tulském předměstí Plechanovo žije celkem asi 10 000 obyvatel. Třetina z nich jsou Romové. Romskou čtvrť odděluje ulice Majakovského. Po pravé straně bydlí bílá většina, po levé Romové. Ulice je samá díra, ve škarpách se povalují hromady odpadků.

„Proč nám tu neodvážejí smetí? Vůbec nás neberou jako lidi. Kašlou na nás a pak ještě říkají, že jsou s námi problémy,“ rozčiluje se postarší romská žena z Plechanova v reportáži lokální televize TeleTula.

„To si myslíte, že jim to odřízli poprvé?“ ozývá se z „ruské“ strany Majakovského ulice. „To víte, že ne. Plynaři jsou tady každý měsíc. Jenomže je vždycky vyženou kameny a křičí na ně, že nic platit nebudou,“ rozčiluje se ruská obyvatelka z pravého chodníku.

Po smrti barona

Tamara Giorgijevna je majitelkou pěkné vilky s bílou fasádou, která se dokonce pyšní ozdobnou věžičkou. Vilka je jedním z mála domů v osadě, která je postavená i připojená k sítím v souladu se zákony. „Ještě před deseti lety jsme prosili úřady, abychom se všichni mohli přihlásit podle zákona, jak se patří. Jenomže plynaři se dohodli s naším baronem, že vést trubky ke každému domu zvlášť by trvalo zbytečně dlouho a nedoplatili bychom se. Tak jsme to tak udělali,“ říká Tamara Giorgijevna reportérům moskevských novin. „A všechno šlo bez problémů: plyn šel, baron nás obcházel a vybíral na něj. Peníze odváděl plynařům. Jenomže jakmile starý baron umřel, začaly problémy. Přišli na nás s tím, že jsme se připojili o vlastní vůli ilegálně a hrozí pokutami,“ dodává.

V jedné z největších romských osud v Rusku nyní panuje nejistota a strach. Šíří se fámy o tom, že úřady chtějí všechny Romy vyhnat a 400 domů a chatrčí srovnat se zemí buldozéry. Mluví se o pogromech a transportech do stepí daleko odtud. Romové přitom dobře vědí, že vítání nebudou ani jinde. Ekonomická krize, způsobená poklesem cen ropy a západními sankcemi proti Rusku totiž vede k posilování xenofobních a protiromských nálad. Přestože kromě plechanovské Plynové vzpoury zatím k žádným vážnějším konfliktům Romů s většinou nedošlo, nevraživost jim dávají jejich sousedé z pravé strany Majakovského ulice najevo každý den.

ARCHIVNÍ VIDEO

Přečteno: 3371x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rusko, úřad, Soužití, PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo