romea - logo
6. dubna 2020 (pondělí)
svátek má Vendula
Loading
rozšířené vyhledávaní

Po Česku musí i Slovensko vysvětlit diskriminaci Romů ve školství

30.4.2015 10:36
Ilustrační foto: Lukáš Houdek
Ilustrační foto: Lukáš Houdek

Dva měsíce má Slovensko na vysvětlení některých otázek týkajících se zákonů i praxe, které vedou k diskriminaci romských dětí v tamních školách. Evropská komise kvůli tomu dnes zahájila s Bratislavou řízení, které může teoreticky skončit až u evropského soudu. Krok, který ČTK potvrdil mluvčí komise Christian Wigand, uvítala Amnesty International (AI) i další nevládní organizace.

"Diskriminaci ve vzdělávání na základě rasového či etnického původu evropské právo zakazuje," připomněl Wigand. Slovensko se tak dostalo do podobného řízení, jaké komise už loni v září zahájila s Českou republikou.

Podle evropské ředitelky organizace Amnesty International Iverny McGowanové je šokující, že jsou romské děti na Slovensku i v současnosti stále systematicky segregovány od většinové populace a umísťovány ve zvláštních školách. "Žádnému dítěti by neměl být odepřen rovný přístup ke vzdělávání, to je základní lidské právo," uvedla McGowanová.

Na pětimilionovém Slovensku žije podle studie z roku 2013 přes 400.000 Romů. To je téměř čtyřnásobně více, než vyplývá z výsledků posledního sčítání lidu z roku 2011. Většina bydlí v asi 800 osadách na středním a východním Slovensku.

Zhruba desetina obydlí v osadách nemá přístup k pitné vodě a není ani napojena na elektrickou energii. Podle odborníků chybí Romům vzdělání, řada z nich nemá práci a je odkázána na finanční pomoc od státu.

Ve své zprávě z roku 2013 slovenská ombudsmanka Jana Dubovcová došla k závěru, že Romové jsou v oblasti vzdělávání a přístupu k němu nepřímo diskriminováni, když se například nemohou vzdělávat ve své vlastní řeči, a že není vyloučena jejich segregace od většinové populace.

AI dnes připomněla, že OSN loni vyzvala Slovensko, aby problém řešilo, ale tamní vláda doporučení odmítla s tím, že všem žákům je zajištěno rovné zacházení.

"Komise si konečně dupla. Rozhodnutí je varováním slovenské vládě a všem členským zemím, že diskriminace tolerována nebude," uvedl výkonný ředitel Evropského střediska pro romská práva (ERRC) Andras Uljaky. Připomněl, že po loňském zahájení řízení s Českou republikou je to druhý případ, kdy evropská exekutiva využívá svých právních nástrojů k tlaku na vlády tak, aby ukončily trvající a systematickou diskriminaci.

Evropská komise se na Českou republiku obrátila s žádostí o vysvětlení údajné diskriminace Romů ve školství vloni v září. S odpovědí vlády, která diskriminaci popírá, nebyla spokojena. A podle eurokomisařky Věry Jourové tak hrozí Česku v nejbližších týdnech další výtka.

Minulý týden zveřejnila svoji zprávu o diskriminaci romských žáků v českých školách také Amnesty International. Reakce českých politiků byla rozporuplná – minustr pro lidská práva Jiří Dienstbier problém uznal, ministr školství Marcel Chládek ho odmítá.

Přečteno: 1589x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Jiří Dienstbier, Marcel Chládek, školství, Slovensko, Diskriminace, Amnesty InternationalHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo