romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Po Česku musí i Slovensko vysvětlit diskriminaci Romů ve školství

30.4.2015 10:36
Ilustrační foto: Lukáš Houdek
Ilustrační foto: Lukáš Houdek

Dva měsíce má Slovensko na vysvětlení některých otázek týkajících se zákonů i praxe, které vedou k diskriminaci romských dětí v tamních školách. Evropská komise kvůli tomu dnes zahájila s Bratislavou řízení, které může teoreticky skončit až u evropského soudu. Krok, který ČTK potvrdil mluvčí komise Christian Wigand, uvítala Amnesty International (AI) i další nevládní organizace.

"Diskriminaci ve vzdělávání na základě rasového či etnického původu evropské právo zakazuje," připomněl Wigand. Slovensko se tak dostalo do podobného řízení, jaké komise už loni v září zahájila s Českou republikou.

Podle evropské ředitelky organizace Amnesty International Iverny McGowanové je šokující, že jsou romské děti na Slovensku i v současnosti stále systematicky segregovány od většinové populace a umísťovány ve zvláštních školách. "Žádnému dítěti by neměl být odepřen rovný přístup ke vzdělávání, to je základní lidské právo," uvedla McGowanová.

Na pětimilionovém Slovensku žije podle studie z roku 2013 přes 400.000 Romů. To je téměř čtyřnásobně více, než vyplývá z výsledků posledního sčítání lidu z roku 2011. Většina bydlí v asi 800 osadách na středním a východním Slovensku.

Zhruba desetina obydlí v osadách nemá přístup k pitné vodě a není ani napojena na elektrickou energii. Podle odborníků chybí Romům vzdělání, řada z nich nemá práci a je odkázána na finanční pomoc od státu.

Ve své zprávě z roku 2013 slovenská ombudsmanka Jana Dubovcová došla k závěru, že Romové jsou v oblasti vzdělávání a přístupu k němu nepřímo diskriminováni, když se například nemohou vzdělávat ve své vlastní řeči, a že není vyloučena jejich segregace od většinové populace.

AI dnes připomněla, že OSN loni vyzvala Slovensko, aby problém řešilo, ale tamní vláda doporučení odmítla s tím, že všem žákům je zajištěno rovné zacházení.

"Komise si konečně dupla. Rozhodnutí je varováním slovenské vládě a všem členským zemím, že diskriminace tolerována nebude," uvedl výkonný ředitel Evropského střediska pro romská práva (ERRC) Andras Uljaky. Připomněl, že po loňském zahájení řízení s Českou republikou je to druhý případ, kdy evropská exekutiva využívá svých právních nástrojů k tlaku na vlády tak, aby ukončily trvající a systematickou diskriminaci.

Evropská komise se na Českou republiku obrátila s žádostí o vysvětlení údajné diskriminace Romů ve školství vloni v září. S odpovědí vlády, která diskriminaci popírá, nebyla spokojena. A podle eurokomisařky Věry Jourové tak hrozí Česku v nejbližších týdnech další výtka.

Minulý týden zveřejnila svoji zprávu o diskriminaci romských žáků v českých školách také Amnesty International. Reakce českých politiků byla rozporuplná – minustr pro lidská práva Jiří Dienstbier problém uznal, ministr školství Marcel Chládek ho odmítá.

Přečteno: 1589x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Jiří Dienstbier, Marcel Chládek, školství, Slovensko, Diskriminace, Amnesty InternationalHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo