Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Po Česku musí i Slovensko vysvětlit diskriminaci Romů ve školství

30. dubna 2015
Čtení na 2 minuty

Dva měsíce má Slovensko na vysvětlení některých otázek týkajících se zákonů i praxe, které vedou k diskriminaci romských dětí v tamních školách. Evropská komise kvůli tomu dnes zahájila s Bratislavou řízení, které může teoreticky skončit až u evropského soudu. Krok, který ČTK potvrdil mluvčí komise Christian Wigand, uvítala Amnesty International (AI) i další nevládní organizace.

"Diskriminaci ve vzdělávání na základě rasového či etnického původu evropské právo zakazuje," připomněl Wigand. Slovensko se tak dostalo do podobného řízení, jaké komise už loni v září zahájila s Českou republikou.

Podle evropské ředitelky organizace Amnesty International Iverny McGowanové je šokující, že jsou romské děti na Slovensku i v současnosti stále systematicky segregovány od většinové populace a umísťovány ve zvláštních školách. "Žádnému dítěti by neměl být odepřen rovný přístup ke vzdělávání, to je základní lidské právo," uvedla McGowanová.

Na pětimilionovém Slovensku žije podle studie z roku 2013 přes 400.000 Romů. To je téměř čtyřnásobně více, než vyplývá z výsledků posledního sčítání lidu z roku 2011. Většina bydlí v asi 800 osadách na středním a východním Slovensku.

Zhruba desetina obydlí v osadách nemá přístup k pitné vodě a není ani napojena na elektrickou energii. Podle odborníků chybí Romům vzdělání, řada z nich nemá práci a je odkázána na finanční pomoc od státu.

Ve své zprávě z roku 2013 slovenská ombudsmanka Jana Dubovcová došla k závěru, že Romové jsou v oblasti vzdělávání a přístupu k němu nepřímo diskriminováni, když se například nemohou vzdělávat ve své vlastní řeči, a že není vyloučena jejich segregace od většinové populace.

AI dnes připomněla, že OSN loni vyzvala Slovensko, aby problém řešilo, ale tamní vláda doporučení odmítla s tím, že všem žákům je zajištěno rovné zacházení.

"Komise si konečně dupla. Rozhodnutí je varováním slovenské vládě a všem členským zemím, že diskriminace tolerována nebude," uvedl výkonný ředitel Evropského střediska pro romská práva (ERRC) Andras Uljaky. Připomněl, že po loňském zahájení řízení s Českou republikou je to druhý případ, kdy evropská exekutiva využívá svých právních nástrojů k tlaku na vlády tak, aby ukončily trvající a systematickou diskriminaci.

Evropská komise se na Českou republiku obrátila s žádostí o vysvětlení údajné diskriminace Romů ve školství vloni v září. S odpovědí vlády, která diskriminaci popírá, nebyla spokojena. A podle eurokomisařky Věry Jourové tak hrozí Česku v nejbližších týdnech další výtka.

Minulý týden zveřejnila svoji zprávu o diskriminaci romských žáků v českých školách také Amnesty International. Reakce českých politiků byla rozporuplná – minustr pro lidská práva Jiří Dienstbier problém uznal, ministr školství Marcel Chládek ho odmítá.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon