romea - logo
25. dubna 2019 (čtvrtek)
svátek má Marek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Po více jak pěti letech začal soud, který projednává brutální útok neonacistů před barem Mariatchi v Nitře

16.1.2019 16:25
Neonacisté se v Nitře dopouštějí brutálních útoků již delší dobu. (Foto: Print Screen z videa deníku Sme)
Neonacisté se v Nitře dopouštějí brutálních útoků již delší dobu. (Foto: Print Screen z videa deníku Sme)

Více jak pět let uběhlo od brutálního útoku neonacistů, který se odehrál před barem Mariatchi v Nitře. Pachatelé jsou nyní před soudem a hrozí jim odnětí svobody na 5 až 12 let. Prokurátorka už v úvodu jednání odmítla uzavřít dohodu o vině a trestu. Ve středu 16.1. by měli u soudu vypovídat poškození. Informovala o tom ve svých pondělních večerních zprávách televize Markíza.

V říjnu roku 2013 do Mariatchi baru v centru města přišli holohlaví mladíci. Provokovali a poté chtěli cigarety. Když jim je odmítli prodat, začali hulákat a neodešli ani po prosbě majitele. Zákazníci je vytěsnili ven, ale extremisté se vrátili s posilou. Majitel baru Radovan Richtárik vyšel z baru, aby je zastavil.

"Chtěl jsem jim říct, ať na to kašlou, ale oni na nic nečekali," řekl. Okamžitě začali mlátit jeho i některé zákazníky. Po lidech, kteří padli na zem, surově dupali, další bez milosti kopali do hlavy, obličeje. Když se barmanka snažila odehnat neonacistu, který skákal po muži, který zůstal bezvládně ležet na chodníku, další z útočníků jí dal facku.

Pět mužů je obviněno z výtržnictví a čtyři z těžkého ublížení na zdraví, které podle obžaloby způsobili hostům z baru. Muži napadení nepopřeli, rozhodně ale odmítají, že by do baru šli s cílem někomu ublížit, jako se to píše v obžalobě. Muži, podle televize Markíza, využili možnost nevypovídat a v pondělí opustili soudní síň.

Kauza je na začátku, neboť v minulosti docházelo v případu k různým okolnostem, které ho zdržovaly. Několikrát byl proces odročen. Podle serveru Aktuality.sk tato kauza už stála místo okresního prokurátora v Nitře.

Přečteno: 653x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Útok, Slovensko, Extremismus, Násilí, Násilí z nenávistiHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo