romea - logo
20. února 2020 (čtvrtek)
svátek má Oldřich
Loading
rozšířené vyhledávaní

Pobouření nad úmrtím osmileté romské holčičky při požáru ve francouzském slumu

Paříž, 18.2.2014 13:01, (ROMEA)
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Stovky Romů a těch, kteří je podporují, pochodovali Paříží, aby si připomněli nedávné úmrtí osmileté romské holčičky, která uhořela při požáru ve slumu na okraji města.

Romové jsou nuceni žít v zchátralých domech bez elektřiny, topení, tekoucí vody a základního hygienického zařízení, protože přístup k obecním bytům je jim běžně odepírán. A jak ukazuje smrt malé Melissy, velmi často zde hrozí nebezpečí požáru.

Většina Romů ve Francii je z Rumunska nebo Bulharska a od 1. ledna mají stejná práva na vyhovující bydlení a práci jako kterýkoli jiný občan Evropské unie. Ve Francii žije asi 17 tisíc Romů.

V roce 2013 ale socialistická vláda Francoise Hollanda zničila více než 40% všech romských tábořišť a vyhostila více Romů, než se stalo v kterémkoli roce za éry Nicolase Sarkozyho. Protože Hollande ještě více snížil rozpočet pro sociální oblast, Romové očekávají, že budou i nadále zneužíváni k odvádění pozornosti nebo jako obětní beránci jeho politiky.

Ve Francii však i přesto zůstávají v naději, že mladší generaci snad nakonec bude přeci jen poskytnuta možnost mít domov, chodit do školy a získat práci, což je něco, co Francie může nabídnout. Špatné zacházení s Romy ve Francii má i nadále hrozivé důsledky. Lidé by zde rádi věděli, kolik dalších tragédií budou muset přestát, než budou konečně Romům přiznána jejich práva jakožto občanům EU - a lidským bytostem.

VIDEO

voj, server PressTV.ir, překlad Jana Kavalírová
Přečteno: 2122x
 

Kam dál:

Štítky:  

Francie, Požár, Diskriminace



HLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky







..
romea - logo