romea - logo
28. května 2020 (čtvrtek)
svátek má Vilém
Loading
rozšířené vyhledávaní

Pobouření nad úmrtím osmileté romské holčičky při požáru ve francouzském slumu

Paříž, 18.2.2014 13:01, (ROMEA)
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Stovky Romů a těch, kteří je podporují, pochodovali Paříží, aby si připomněli nedávné úmrtí osmileté romské holčičky, která uhořela při požáru ve slumu na okraji města.

Romové jsou nuceni žít v zchátralých domech bez elektřiny, topení, tekoucí vody a základního hygienického zařízení, protože přístup k obecním bytům je jim běžně odepírán. A jak ukazuje smrt malé Melissy, velmi často zde hrozí nebezpečí požáru.

Většina Romů ve Francii je z Rumunska nebo Bulharska a od 1. ledna mají stejná práva na vyhovující bydlení a práci jako kterýkoli jiný občan Evropské unie. Ve Francii žije asi 17 tisíc Romů.

V roce 2013 ale socialistická vláda Francoise Hollanda zničila více než 40% všech romských tábořišť a vyhostila více Romů, než se stalo v kterémkoli roce za éry Nicolase Sarkozyho. Protože Hollande ještě více snížil rozpočet pro sociální oblast, Romové očekávají, že budou i nadále zneužíváni k odvádění pozornosti nebo jako obětní beránci jeho politiky.

Ve Francii však i přesto zůstávají v naději, že mladší generaci snad nakonec bude přeci jen poskytnuta možnost mít domov, chodit do školy a získat práci, což je něco, co Francie může nabídnout. Špatné zacházení s Romy ve Francii má i nadále hrozivé důsledky. Lidé by zde rádi věděli, kolik dalších tragédií budou muset přestát, než budou konečně Romům přiznána jejich práva jakožto občanům EU - a lidským bytostem.

VIDEO

voj, server PressTV.ir, překlad Jana Kavalírová
Přečteno: 2122x
 

Kam dál:

Štítky:  

Francie, Požár, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo