romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Počet nemocných koronavirem v romské komunitě v Sačurově klesá, uzavření by mělo skončit

22.2.2021 12:20
Sačurov (Ilustrační FOTO: Google Maps)
Sačurov (Ilustrační FOTO: Google Maps)

Jen tři nové případy onemocnění COVID-19 odhalilo v neděli antigenní testování, které podstoupilo 171 obyvatel uzavřené romské osady Sačurov v okrese Vranov nad Topľou. Jak uvedl starosta obce Peter Barát, vzhledem k rapidně snížení počtu nových případů není vyloučeno, že karantenizaci celé osady ukončí v původně plánovaném termínu 24. února.

„V nejbližších dnech by měl zasedat krizový štáb obce, kde se rozhodne o dalším postupu, zda se ukončí tento stav,“ řekl pro 1.pluska.sk s tím, že obec bude aktuální epidemiologické situace v Sačurově konzultovat s regionální hygieničkou. Zmínil také, že obyvatelé romské osady její uzavření zvládli dobře. I proto, že obec pro místní obyvatelé zajistila cisternu s pitnou vodou a nákupy potravin a léků zajišťovaly komunitní pracovnice. Ošetření v nemocnici nebylo u žádného z nakažených potřeba.

V závěru minulého týdne realizovali i plynule vyplácení sociálních dávek. K tomuto účelu zajistili i unimobuňky, z níž zaměstnanci pošty dávky vypláceli.

O uzavření osady, v níž žije přibližně 750 lidí, rozhodl okresní krizový štáb 3. února poté, co se v ní potvrdila pozitivita u pěti lidí na onemocnění COVID-19. Na základě toho bylo provedeno dobrovolné testování, které odhalilo nákazu u 113 ze 414 otestovaných osob.

Během druhého testování, které proběhlo 11. února, se zúčastnilo 298 lidí, pozitivní výsledek testu mělo 85 z nich.

Přečteno: 483x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, COVID-19, Romské osadyHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo